Wydania specjalne: 7_2013_5

5/2013, sierpień Okładka
Bieżące wydanie magazynu „W Akcji” poświęcone jest między innymi praktycznym przykładom ćwiczeń ratowniczych, tak istotnych w ciągłym doskonaleniu zawodowym strażaków. Tym samym zachęcam do zapoznania się z publikacją naczelnika OSP JRS we Wrocławiu Łukasza Telusa, w której autor przedstawia przebieg majowego szkolenia SILENA 2013 dla strażaków ze specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych i wysokościowych (s. 51-54) oraz do lektury relacji z Międzywojewódzkich Ćwiczeń Ratowniczych pod kryptonimem „Lubelskie 2013” (s. 69), a także z VII Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym (s. 71). Polecam również Państwa uwadze pierwszą część artykułu kpt. Jacka Orlikowskiego z KM PSP w Poznaniu nt. „Systemu szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” (s. 40-43). W ramach tego systemu przeprowadzane są szkolenia kwalifikujące oraz doskonalące strażaków OSP. Jak pisze autor, druhowie OSP uczestniczą w około 30% ogółu odnotowanych interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej, szkolenia takie są zatem im niezbędne.Za nami IX edycja Międzynarodowej Wystawy „Ratownictwo i Technika Przeciwpożarowa Edura 2013” – proponuję Państwu lekturę artykułów autorstwa st. bryg. Pawła Frątczaka (s. 20-29) oraz bryg. Marka Pisarka (s. 34-39) podsumowujących tegoroczne targi, w których znajdą Państwo opisy wybranego sprzętu zaprezentowanego na stoiskach wystawców, w tym samochodów pożarniczych. Jednocześnie dziękuję za liczne spotkania i rozmowy, które redakcja miała przyjemność z Państwem odbyć. Korzystając z okazji, mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w jedenastej edycji Międzynarodowej Konferencji „Ratownictwo techniczne – dobór sprzętu i eksploatacja” organizowanej przez redakcję magazynu „W Akcji”, która będzie miała miejsce w listopadzie br. w Spale. Przez ostatnie 2 lata miałam okazję z Państwem współpracować z pozycji redaktora naczelnego magazynu „W Akcji” – niezmiernie miło wspominam ten czas. To dzięki Państwu stopniowo klarował się profil naszego czasopisma, dzięki Państwu rosła rozpoznawalność tytułu i jego poczytność, dzięki Państwu miałam okazję poznać strażacki świat, za co chcę serdecznie podziękować. Ufam, że pomimo decyzji o zmianie pracy będę miała jeszcze okazję z Państwem współpracować. Elżbieta Kowacka - redaktor naczelna

W Akcji

autor: mgr. inż. sekc. Agnieszka Rękas-Romaniuk
str. 8
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o »
autor: st. kpt. Olgierd Koźmiński
str. 16
Artykuł stanowi nawiązanie do materiału „Powiadamianie ratunkowe” opublikowanego w numerze 4/2013 magazynu „W Akcji”. Oprócz wspomnianych doświadczeń przy tworzeniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego niezwykle istotnym składnikiem rozważań w zakresie szeroko rozumianego »
autor: st. bryg. Paweł Frątczak
str. 20
12-14 czerwca 2013 roku w Kielcach odbyła się IX Międzynarodowa Wystawa Ratownictwo i Technika Przeciwpożarowa „Edura Powered by INTERSCHUTZ 2013”.
autor: mgr Tomasz Sawicki
str. 30
Polska jako kraj bogato zalesiony jest niestety w czołówce państw pod względem liczby pożarów lasów. W artykule przedstawiono zagrożenia pożarem lasów w Polsce, a także wskazano na przyczyny powstawania pożarów.
autor: bryg. Marek Pisarek
str. 34
Do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych jednostki straży pożarnej potrzebują nowoczesnego sprzętu pożarniczego, niezawodnego w czasie działań i o bardzo dobrych parametrach technicznych, w tym specjalistycznych samochodów, które ten sprzęt dostarczą na »
autor: kpt. Jacek Orlikowski
str. 40
Ze względu na liczbę i rodzaj prowadzonych akcji ratowniczych przez jednostki OSP niezbędny jest odpowiedni poziom wyszkolenia członków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Wymagane jest posiadanie odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności ratowniczych.
Ze względu na liczbę i rodzaj prowadzonych akcji ratowniczych przez jednostki OSP niezbędny jest odpowiedni poziom wyszkolenia członków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Wymagane jest posiadanie odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy »
autor: asp. Waldemar Pruss
str. 44
Poniższy artykuł zawiera kilka ciekawych sposobów, które wpłyną na ergonomię prowadzonych działań gaśniczych, m.in. na kondygnacjach nadziemnych podczas pożarów wewnątrz.
autor: Łukasz Telus
str. 51
SILENA 2013 to kryptonim dwudniowych ćwiczeń, w których uczestniczyło 250 strażaków i ratowników z Dolnego Śląska, Niemiec, Czech, a nawet Gruzji.
autor: str. mgr Anna Glagla
str. 64
Porównując niemiecki sposób organizacji ratownictwa z naszym rodzimym,możemy dostrzec wiele podobieństw, ale też wiele różnic. W artykule na przykładzie straży pożarnej w Nadrenii Północnej-Westfalii omówione zostaną niektóre istotne założenia wdrożone »

Konferencje i szkolenia

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. W akcji wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.