Wydania specjalne: 7_2012_6

6/2012, październik Okładka
Rok 2012 r. to czas jubileuszy, na terenie całego kraju wciąż odbywają się wydarzenia związane z dwudziestoleciem PSP. Jednym z największych był festyn strażacki na Stadionie Narodowym (25 sierpnia 2012 r.), w którym uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Jubileusz obchodzi także Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, które certyfikuje specjalistyczny sprzęt pożarniczy już od 40 lat. Liczne wydarzenia branżowe, które pozwalają redakcji spotkać się i poznać opinie czytelników, sprawiają,że z jeszcze większą przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie magazynu „W Akcji”. W numerze prezentujemy m.in. analizę akcji gaśniczej pożaru pomostu przenośnika taśmowego w zakładzie przeróbczym KWK „Bielszowice”. Tym z Państwa, którzy wykorzystują sprzęt pływający podczas akcji ratunkowych, polecam artykuł Pawła Dyby (str. 22-25) omawiający różne rodzaje łodzi i ich zastosowanie. Istotny aspekt wentylacji nadciśnieniowej podczas pożarów w budynkach porusza Ireneusz Naworol. Autor wskazuje na zależności pomiędzy prawidłowym wykorzystaniem wentylatorów osiowych a stopniem bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych, o czym przeczytają Państwo na stronach 45-49. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w konferencji organizowanej przez magazyn „W Akcji” 25-26.10.2012 r. w Spale. Ze względu na niezwykłe nasilenie się wypadków kolejowych, z których najtragiczniejszy miał miejsce pod Szczekocinami, w tym roku uczestnicy konferencji będą debatować na temat organizacji akcji ratowniczo-gaśniczych oraz bezpiecznego usuwania skutków katastrof na kolei. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.wakcji.elamed.pl

W Akcji

autor: Redakcja
str. 8
18 lutego 2012 r. w późnych godzinach wieczornych postronni świadkowie zauważyli i natychmiast zgłosili do SKKM PSP w Rudzie Śląskiej pożar na terenie KWK „Bielszowice”. Pożar objął most przenośnikowy służący »
autor: st. kpt. Arkadiusz Korzeniewski
str. 28
Jak ma wyglądać nowa jednostka, katowiccy strażacy zastanawiali się rok. Jeździli, oglądali, czytali i wymyślali różne rozwiązania. Dzięki temu po ponad 5-letnim użytkowaniu mogą z pełnym przekonaniem powiedzieć, że mają »

Artykuł rozszerzony o dodatkowe materiały niezawarte w wersji drukowanej

autor: st. kpt. Piotr Placek
str. 34
Pompy pożarnicze stanowią podstawę wszelkich działań gaśniczych, wspomagają działania ratownicze i zwalczają skutki miejscowych zagrożeń, np. związanych z powodziami lub awariami przemysłowymi. Jednym z rodzajów pomp powszechnie stosowanych przez służby »
autor: D. Tarski
str. 42
Choć latarka (szerzej: sprzęt oświetleniowy) nie jest pierwszym, co przychodzi do głowy na hasło „wyposażenie strażaka”, to jednak urządzenia z tej kategorii stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia strażników i »

Artykuł rozszerzony o dodatkowe materiały niezawarte w wersji drukowanej

autor: mgr Tomasz Sawicki
str. 50
Mija dwadzieścia lat od chwili, gdy 26 sierpnia 1992 roku w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie od iskier przejeżdżającego pociągu powstał pożar, który przeszedł do historii jako jedna z największych katastrof w dziejach polskiego »
autor: st. kpt. mgr inż. Krzysztof Łangowski
str. 54
Pogoda tego lata nie szczędziła niebezpiecznych zjawisk. Bardzo groźne burze, które rozpoczęły się w drugiej połowie czerwca, występowały nieprzerwanie niemal codziennie aż do końca lipca. Pierwszymi siłami dysponowanymi do usuwania skutków nawałnic, gaszenia pożarów od piorunów były lokalne jednostki straży pożarnej.
Pogoda tego lata nie szczędziła niebezpiecznych zjawisk. Bardzo groźne burze, które rozpoczęły się w drugiej połowie czerwca, występowały nieprzerwanie niemal codziennie aż do końca lipca. Pierwszymi siłami dysponowanymi do usuwania »
autor: Jacek
str. 63
Nie ma to jak znać zasady, postępować według nich, przestrzegać i nie łamać ich. Czy w ratownictwie też obowiązują zasady? Pewnie tak...

Konferencje i szkolenia

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. W akcji wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.