Galerie

Tytul albumu:
Aktualne problemy chorób płuc u świń
Zdjęcia:
  • .
  • .
Opis:
W pierwszy czerwcowy weekend redakcja „Weterynarii w Terenie” wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez firmę Vetoquinol Biowet.

W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu lekarzy z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego.
Wiodącym celem sesji naukowej było zapoznanie lekarzy weterynarii z aktualnymi problemami dotyczącymi chorób płuc u trzody chlewnej. Głównym prelegentem był lek. wet. Marek Wałachowski reprezentujący Vet-Com Sp. z o.o.
Zagadnienia poruszane podczas prelekcji dotyczyły profilaktyki najczęściej występujących jednostek chorobowych, takich jak: mykoplazmy, PPRS, Streptokokozy, a także APP.
Gorącym tematem była kwestia rozporządzeń dotyczących pasz leczniczych dla zwierząt. W trakcie wykładu wywiązała się żywa polemika o roli szczepień w profilaktyce zakażeń bakteryjnych, wirusowych i określenia najlepszego okresu szczepienia. Potwierdzeniem trafności doboru tematyki konferencji była ilość zapytań w stosunku do prelegowanych zagadnień.
Konferencja służyła także zapoznaniu lekarzy weterynarii z nowym produktem organizatora spotkania - firmy Vetoquinol - Marbocylem, „owocem ogromnego postępu” w medycynie weterynaryjnej - jak go nazwano. Zdaniem Etienne Frechin, prezes Zarządu Firmy Vetoquinol, innowacyjność preparatu Marbocyl opiera się na jego substancji czynnej - marbofloksacynie - która jest fluorochinolonem o wyjątkowych właściwościach. Dotyczy to zarówno budowy chemicznej cząsteczki, jak i jej farmakokinetyki. Zdaniem dr. Jarosława Starczewskiego Marbocyl jest jednym z pierwszych środków przeciwinfekcyjnych, opracowanych na potrzeby weterynarii, według nowoczesnych wzorców farmakologii klinicznej, z użyciem doświadczalnych modeli stosowanych dotychczas wyłącznie w medycynie ludzkiej. Znajduje on zastosowanie w leczeniu infekcji układu oddechowego trzody chlewnej (MMA,APP) oraz bydła.
Po zakończonej wykładowej części konferencji mieliśmy okazję odbyć „podróż w przeszłość” za sprawą Kasztelana Gniewskiego Jeremiego ze Struczyna. Zarządził on ćwiczenia piechotne z użyciem muszkietu i piki. Nie zabrakło odgłosów salw armatnich i jeszcze głośniejszych salw śmiechu rozbawionych uczestników.
Uwieńczeniem spotkania był spacer z pochodniami po Zamku w poszukiwaniu ducha krzyżackiego komtura.
Redakcja „Weterynarii w Terenie” pragnie wyrazić słowa uznania i podziękować organizatorom konferencji za możliwość uczestnictwa w tym spotkaniu.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.