Aktualny numer

Temat otwierający wydanie to badania laboratoryjne w zaburzeniach apetytu u krów. Polecamy: szczepionki w zwalczaniu zakaźnych chorób świń, poubojowa ocena kondycji układu oddechowego świń, metody postępowania w stadach loch zakażonych PRRSV oraz profilaktyka zapaleń gruczołu mlekowego u krów. W wydaniu radzimy jak rozpoznawać biegunki tła zakaźnego u cieląt.

TEMAT SEZONU

autor: mgr Małgorzata Olech, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki, dr n. wet. Łukasz Kurek
str. 6
Zwiększona produkcja mleczna powoduje znaczne podwyższenie ryzyka występowania chorób, które początkowo objawiają się wyłącznie osłabieniem apetytu, w efekcie czego obserwowany jest również spadek wydajności mlecznej.

TRZODA CHLEWNA

autor: prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, prof. dr hab. Marian Truszczyński
str. 12
Artykuł przedstawia szczepionki, które są wykorzystywane w zwalczaniu chorób zakaźnych u trzody chlewnej.
autor: prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, prof. dr hab. Iwona Markowska-Daniel
str. 22
W lutym br. wykryto w Polsce – w powiecie sokólskim w województwie podlaskim – 2 przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików, znalezionych przypadkowo w pobliżu granicy z Białorusią. »
autor: lek. wet. Kinga Kośla, lek. wet. Bogusław Zakrzewski, prof. dr hab. Tadeusz Stadejek
str. 29
Warunki, w jakich obecnie hodowana jest trzoda chlewna, znacznie się zmieniły na przestrzeni ostatnich dekad. Duże zmiany zaszły także w zakresie zdrowotności zwierząt. Dzięki skutecznym programom profilaktycznym i systemom szczepień »
autor: lek. wet. Magdalena Rajska, lek. wet. Kinga Kośla, prof. dr hab. Tadeusz Stadejek
str. 36
Rozpoznanie chorób świń niekiedy jest możliwe na podstawie objawów klinicznych i analizy danych dotyczących wyników produkcyjnych.
autor: dr Daniel Linhares, dr Robert Morrison
str. 40
Zwalczanie wirusa zespołu rozrodczooddechowego świń (PRRSV) jest trudnym zadaniem, a w jego realizacji wykorzystywane są następujące działania: diagnostyka i monitoring, zarządzanie stadem, bioasekuracja i immunizacja. Najkrócej mówiąc, immunizacja poprzez szczepienie jest »
autor: prof. dr Eric Mateu
str. 43
Zwalczanie wirusa zespołu rozrodczooddechowego świń (PRRSV) jest trudnym zadaniem, a w jego realizacji wykorzystywane są następujące działania: diagnostyka i monitoring, zarządzanie stadem, bioasekuracja i immunizacja.

BYDŁO

autor: prof. dr hab. Jan Twardoń, lek. wet. Agata Dropińska, lek. wet. Jacek Mrowiec
str. 45
Zapalenie gruczołu mlekowego jest jedną z najczęściej występujących chorób dotyczących krów mlecznych, a ponadto zawsze generuje duże straty ekonomiczne.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: dr Geert Vertenten
str. 49
W trakcie 15. Międzynarodowej Konferencji „Choroby produkcyjne zwierząt hodowlanych” (15th International Conference on Production Diseases in Farm Animals), która odbyła się w Szwecji, wiele prezentacji i dyskusji dotyczyło lepszego zrozumienia »

BYDŁO

autor: dr n. wet. Katarzyna Żarczyńska, dr n. wet. Justyna Radwińska
str. 50
Choroby przebiegające z objawami biegunki u cieląt stanowią typowe zaburzenia wieloczynnikowe, do których powstawania przyczyniają się zarówno czynniki infekcyjne, jak również nieinfekcyjne.

DOBRZE WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Jacek Ziętara, dr n. wet. Michał Pochodyła
str. 56
Porównując kompetencje lekarzy weterynarii – specjalistów chorób świń oraz lekarzy nadzorujących fermy bydła mlecznego – zauważono znacznie lepszą orientację hyopatologów w kwestiach ekonomiki hodowli trzody chlewnej, a zwłaszcza wiedzę w »

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 62
Rozmowa z dr hab. n. wet. Krzysztofem Lutnickim

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 64
DRODZY CZYTELNICY! Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły »

WYDARZENIA

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 67
O Wymaganiach weterynaryjnych dotyczących nasienia bydła oraz Programie wykrywania występowania choroby niebieskiego języka.
autor: Monika Cukiernik
str. 68
Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis zaprosiło praktykujących lekarzy weterynarii na I Konferencję „Stopmastitis.pl”, która odbyła się w dniach 28.02-1.03.2014 r. w hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie.
autor: prof. dr hab. Tadeusz Stadejek
str. 69
W dniu 28 marca 2014 roku odbyła się kolejna konferencja organizowana przez firmę Boehringer Ingelheim dla lekarzy weterynarii, specjalistów chorób świń.
str. 70
W przeddzień Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Immunoprofilaktyka swoista i nieswoista w zwalczaniu chorób bydła” firma farmaceutyczna VIRBAC zorganizowała sesję satelitarną, dedykowaną głównie lekarzom praktykom, pt. „Nowości bujatryki w pigułce”.
autor: Żaneta Szefer
str. 72
W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się jubileuszowa X Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Immunoprofilaktyka swoista i nieswoista w zwalczaniu chorób bydła”.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.