Wydania specjalne: 3_2014_1

1/2014, Luty Okładka
Gorączka Q, zapomniane zagrożenie? – temat wydania. Polecamy: niedokrwistość u prosiąt, epidemiczna biegunka świń, aktualne dane na temat bezobjawowych zakażeń cirkowirusem świń typu 2, choroby związane z PCV2 oraz możliwość i skuteczność szczepienia przeciwko mykoplazmowemu zapaleniu płuc u świń.

VET NEWS

autor: Żaneta Szefer, Monika Cukiernik
str. 6
O pierwszym przypadku BSE w Niemczech od 2009 roku, wstrzymanym eksporcie wieprzowiny do Rosji oraz kolejnym zastosowaniu drukowaniu w 3D przeczytasz i nie tylko przeczytasz w dziale Vet-News!

TEMAT SEZONU

autor: dr hab. prof nadzw. Krzysztof Rypuła, dr hab. prof nadzw. Krzysztof Niemczuk, lek. wet. Adriana Huchrak, dr hab. prof nadzw. Brygida Knysz
str. 10
GGorączka Q jest chorobą bakteryjną występującą na całym świecie. Za wywołanie choroby odpowiedzialna jest bakteria Coxiella burnetii, należąca do rzędu Legionellales, rodzaju Coxiella i gatunku Coxiella burnetii. Jest to drobnoustrój pleomorficzny Gramujemny, którego »

TRZODA CHLEWNA

autor: prof. dr Tomasz Stadejek
str. 20
Na początku maja 2013 r. laboratorium diagnostyczne Iowa State University w Ames, Iowa (USA) otrzymało pierwsze próbki z czterech ferm świń zlokalizowanych w tym stanie, w których obserwowano gwałtowną biegunkę i wymioty we wszystkich grupach wiekowych zwierząt.
Na początku maja 2013 r. laboratorium diagnostyczne Iowa State University w Ames, Iowa (USA) otrzymało pierwsze próbki z czterech ferm świń zlokalizowanych w tym stanie, w których obserwowano gwałtowną biegunkę »
autor: dr hab. prof nadzw. Małgorzata Pomorska-Mól, lek. wet. Krzysztof Kwit
str. 24
Niedokrwistość niedoborowa świń rozwija się w pierwszych tygodniach życia prosiąt. Nasilenie anemii u osesków związane jest z jednej strony z wymianą hemoglobiny płodowej oraz adaptacją noworodków do nowego środowiska, a »
autor: prof. dr Joaquim Segales
str. 30
Do niedawna szczepienie przeciw cirkowirusowi świń typu 2 (PCV2) stosowano głównie do zwalczania klinicznych postaci zakażeń. Dlatego też zainteresowanie skupiało się na chorobach związanych z PCV2 (PCVD), a głównie na uogólnionej postaci infekcji PCV2 »
autor: dr Nicolas Rose
str. 33
Waga dynamiki zakażeń PCV2 zależna jest od wieku, w którym doszło do zakażenia wirusem; jest on ważny. Istnieje wiele danych potwierdzających hipotezę mówiącą, że dynamika krążenia PCV2 w fermie jest »
autor: lek. wet. Kinga Kośla, prof. dr hab. Tomasz Stadejek, lek. wet. Bogusław Zakrzewski
str. 35
Poubojowa ocena stanu zdrowia świń umożliwia wykrycie wielu zmian związanych z przebytymi infekcjami. Takie badanie umożliwia bardziej obiektywną ocenę stanu zdrowia stada niż badanie sekcyjne, które zawsze dotyczy zwierząt z »
autor: dr hab. n. wet. Kazimierz Tarasiuk
str. 42
Mycoplasma hyopneumoniae (Mhp) jest pierwotnym czynnikiem etiologicznym enzootycznego zapalenia płuc (mykoplazmowego zapalenia płuc), obserwowanego najczęściej u prosiąt w końcowej fazie odchowu, z charakterystycznym suchym kaszlem, ciężkim oddechem oraz z typowymi zmianami »

BYDŁO

autor: dr n. wet. Katarzyna Dudek, prof. dr hab. Dariusz Bednarek
str. 48
Odpowiedź ostrej fazy (OOF) należy do niespecyfi cznych reakcji organizmu i jest aktywowana w odpowiedzi na takie czynniki jak: stres, uraz czy infekcja. OOF towarzyszy szereg zmian odpowiedzialnych za przywrócenie zaburzonej homeostazy organizmu.
autor: dr n. wet. Sebastian Smulski
str. 52
Substancje hamujące to związki chemiczne wprowadzane do hodowli głównie przez człowieka. Wykazują działanie przeciwbakteryjne, ograniczając rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

KONIE

autor: dr hab. prof nadzw. Roland Kozdrowski, lek. wet. Justyna Buczkowska, lek. wet. Monika Sikora, lek. wet. Jacek Mrowiec
str. 58
Uważa się, że endometritis jest w dużym stopniu przyczyną niepłodności klaczy (do 60% przyczyn niepłodności u koni) i zgodnie z danymi z literatury jest jednym z częściej notowanych klinicznych problemów u »

DOBRZE WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Paweł Pardyka
str. 62
Przypadł mi zaszczyt otworzenia cyklu artykułów dotyczących zagadnień powiązanych szeroko z tematyką mastitis. Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis obrało sobie za cel propagowanie wiedzy na temat rozpoznawania, profi laktyki i terapii zapaleń gruczołu mlekowego »

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 64
Zawód, który nie pozwala zestarzeć się intelektualnie.

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 66
Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 69
O wymaganiach weterynaryjnych dotyczących nasienia świń oraz zmianie stawki podatku od badania zwierząt rzeźnych i mięsa - przeczytaj i dowiedz się więcej!

WYDARZENIA

autor: dr n. wet. Łukasz Zielonka
str. 70
W dniach 14-16 listopada 2013 roku, z okazji obchodów pięciolecia działalności firmy w Polsce, pod hasłem „BIOMIN Info Days Poland” odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmę BIOMIN Polska.
autor: Żaneta Szefer
str. 71
Dzięki innowacyjnej technologii produkcji oraz zaawansowanej wiedzy naukowej BIOMIN jest liderem wielu rozwiązań opartych na naturalnych składnikach i procesach z zakresu żywienia zwierząt.
autor: Żaneta Szefer
str. 72
Katedra Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Sekcja Neonatologii PTNW, we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, organizowały konferencję naukową dla lekarzy weterynarii »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.