Wydania specjalne: 3_2011_2

2/2011, kwiecień Okładka
Drodzy Czytelnicy, w hodowli bydła biegunki i choroby płuc u cieląt stanowią jeden z podstawowych problemów zdrowotnych. Niewątpliwie jedną z ciekawszych ostatnio opisywanych jednostek chorobowych występujących u cieląt jest noworodkowa pancytopenia (neonatal bovine pancytopenia – NBP), której poświęcony jest TEMAT SEZONU niniejszego wydania „Weterynarii w Terenie”, opisujący przypadki tej choroby w Polsce. Na uwagę zwraca fakt, że etiologia NBP jest prawdopodobnie wieloczynnikowa, a proces chorobowy kończy się zazwyczaj padnięciem zwierzęcia. Kolejne artykuły opisują znaczenie zakażeń bydła wirusem BVD/MD i rolę siary dla prawidłowego odchowu cieląt. W wiosennym wydaniu znajdziecie Państwo także interesujący artykuł dotyczący zabiegów chirurgicznych wykonywanych na wymieniu krowy. Obszerny i bogato ilustrowany temat sprawił, że jego publikacja ukaże się w dwóch częściach, w tym i w kolejnym numerze „Weterynarii w Terenie”. Dla producenta mleka zadowalające dochody może zapewnić wysoka wydajność mleczna krów. Niestety w wysoko produkcyjnych stadach bydła mlecznego nasilają się problemy ze zdrowiem. Wysoka wydajność wymusza specjalne traktowanie krów w okresie okołoporodowym. Jednym z nich jest stosowanie wlewów dożwaczowych, opisanych w następnym z opracowań. Wzrastające zapotrzebowanie na artykuły żywnościowe pochodzenia zwierzęcego wprowadza konieczność coraz intensywniejszych metod chowu i nowych technologii w produkcji zwierzęcej. Wobec systematycznie zwiększającej się liczebności stad, zmieniają się też metody pracy lekarzy weterynarii. Lecznictwo dużych zwierząt skupia się bardziej na utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia całego stada. Najwyraźniej daje się ten trend zauważyć w produkcji żywca drobiowego i wieprzowego, gdzie zabiegi lecznicze i profilaktyczne dotyczą przeważnie większej grupy zwierząt a nie pojedynczych osobników. Niejednokrotnie o toczącej się w stadzie chorobie świadczy wyłącznie obniżenie wyników produkcyjnych. Przykładem mogą być opisane w tym wydaniu jednostki chorobowe: ileitis, PRRS i mikotoksykozy świń. Wysoka wydajność stada trzody chlewnej zależy także od prawidłowo prowadzonego rozrodu, odpowiedniego materiału genetycznego i poziomu przekazanej prosiętom odporności biernej. O tych tematach również dowiedzą się Państwo z artykułów zamieszczonych w tym wydaniu. Kończąc, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na konferencję "I Forum Weterynaryjne" w dniach 9-10 września w Poznaniu, której tematyka dotyczyć będzie chorób bydła i trzody chlewnej. Więcej informacji o konferencji, której patronem medialnym jest kwartalnik „Weterynaria w Terenie” zamieszczonych zostało na stronie 15. Zapraszam do uważnej lektury!

TEMAT SEZONU

autor: prof. dr hab. Jędrzej M. Jaśkowski, dr hab. med. Andrzej Marszałek, lek. wet. Ewa Kostencka, dr hab. Hieronim Frąckowiak, dr n. wet. Mirosław P. Polak
str. 8
Noworodkowa pancytopenia bydła (neonatal bovine pancytopenia – NBP) jest obecnie jedną z ciekawszych ostatnio opisywanych jednostek chorobowych. Choroba polega na dramatycznym obniżeniu się liczby wszystkich morfotycznych elementów krwi, w tym »

TRZODA CHLEWNA

autor: prof. dr hab. Iwona Markowska-Daniel, dr Małgorzata Pomorska-Mól
str. 16
Śmiertelność w okresie okołoporodowym jest wciąż bardzo istotnym problemem, dlatego niezmiernie ważna jest opieka nad lochą w okresie ciąży i porodu oraz zapewnienie prosięciu maksymalnie szybkiego dostępu do wysokiej jakości »
autor: lek. wet. Łukasz Jarosz, prof. dr hab. Krzysztof Kostro, lek. wet. Mariusz Oroń
str. 21
Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania stratom hodowlanym i gospodarczym spowodowanym wystąpieniem chorób genetycznych jest wykrywanie nosicieli mutacji za pomocą technik biologii molekularnej i wykluczanie z reprodukcji tych osobników lub linii, które »
autor: dr med. wet. Aleksander Skoracki
str. 28
Schorzenia jelit oznaczają dla świń ból i cierpienie, a dla hodowców i producentów trzody chlewnej spadek wydajności stada, a tym samym pogorszenie rentowności produkcji. Jedną z przyczyn tych schorzeń jest »
autor: mgr inż. Marek Gasiński
str. 36
Terminowość i poprawność wykonania zabiegu unasienienia jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wskaźniki prowadzonego w fermie rozrodu a tym samym na efektywność chowu i hodowli. Jednak sam zabieg inseminacyjny jest tylko kwintesencją całokształtu postępowania hodowcy w zakresie bardzo szeroko pojmowanego zagadnienia rozrodu trzody chlewnej. Dotyczy to zarówno pracy hodowcy z samicą, niemal od chwili jej przyjścia na świat do momentu pierwszej inseminacji jaki i, nie zawsze docenianej, pracy z knurem.
Terminowość i poprawność wykonania zabiegu unasienienia jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wskaźniki prowadzonego w fermie rozrodu a tym samym na efektywność chowu i hodowli. Jednak sam zabieg inseminacyjny »
autor: prof. dr hab. Tadeusz Stadejek
str. 40
Zespół rozrodczo-oddechowy (PRRS) nie przestaje być najbardziej kosztowną dla producentów na całym świecie wirusową chorobą świń. Przyczyny niepowodzeń w jej zwalczaniu leżą w nie poznanej do końca biologii wirusa PRRS.

BYDŁO

autor: dr n. wet. Michał Dzięcioł, lek. wet. Hanna Mila, dr n. wet. Wiesław Bielas, dr n. wet. Roland Kozdrowski,, dr hab. n. wet. Wojciech Niżański
str. 45
Uszkodzenia gruczołu mlekowego, a w szczególności te dotyczące strzyków mogą stanowić istotną przyczynę strat ekonomicznych w stadach bydła mlecznego. Obserwowany w ostatnich latach postęp nowoczesnych technik diagnostycznych przyczynił się do »

TRZODA CHLEWNA

autor: lek. wet. Michał Aleksander Tarasiuk
str. 52
Mikotoksyny mają negatywny wpływ na długi łańcuch paszowy, w którym uczestniczą producenci zbóż, mieszalnie pasz oraz hodowcy zwierząt, w tym trzody chlewnej.

BYDŁO

autor: dr hab. Krzysztof Rypuła, lek. wet. Aleksandra Kumala
str. 58
Wirus wirusowej biegunki bydła (BVDV) jest obecnie uważany za jeden z najważniejszych patogenów u bydła, który w znaczący sposób wpływa na efekty produkcyjne. Notowane straty są wypadkową wpływu krążącego w »
autor: prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski
str. 64
Wysoka wydajność mleka osiągana już w wielu naszych gospodarstwach wymusza specjalne traktowanie krów w okresie okołoporodowym. Jednym z nich jest stosowanie wlewów dożwaczowych lub pojenie krów świeżo wycielonych dużą ilością »
autor: dr n. wet. Jerzy Ziętek, dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Marcin Kalinowski, lek. wet. Małgorzata Koszykowska
str. 68
Siara stanowi niezbędne źródło materiałów budulcowych, energii, soli mineralnych oraz witamin, których „zastrzyk” pozwala przetrwać cielęciu trudny okres pierwszych dni po porodzie. Wspomniana wydzielina ma także kolosalne znaczenie dla zapewnienia »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 72
Z prof. dr hab. Jędrzejem M. Jaśkowskim, kierownikiem Katedry Weterynarii Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, rozmawia Monika Cukiernik.

WYDARZENIA

str. 76
28 stycznia 2011 r. podczas Międzynarodowych Targów Ferma Świń i Drobiu w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poświęcona zagadnieniom kokcydiozy
str. 77
str. 78
str. 79

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.