Wydania specjalne: 3_2013_2

2/2013, maj Okładka
Drodzy Czytelnicy, nasz okładkowy gość – lek. wet. Waldemar Szczurek reprezentuje specjalistyczną praktyką weterynaryjną, z olbrzymim doświadczeniem. Jego codzienna praca polega na kompleksowym doradztwie w zakresie prewencji, profilaktyki i zwalczania chorób trzody chlewnej, a także żywienia, zoohigieny, zootechniki i ekonomii. Na naszych łamach dzieli się obserwacjami terenowymi dotyczącymi jednostki chorobowej, która wciąż powoduje duże straty ekonomiczne w produkcji trzody chlewnej, zwanej rozrostowym zapaleniem jelit (proliferative enteropathy, PE), określanej również jako zapalenie jelita biodrowego (ileitis). Choroba ta w wielu stadach ma przebieg podkliniczny, często zupełnie bezobjawowy, a straty wynikają przede wszystkim ze słabego wykorzystania paszy, obniżonych przyrostów dobowych oraz upadków. Co ważne, chorobę tę stwierdza się zarówno w fermach o niskim statusie zdrowia i utrzymania świń, jak również w obiektach o wysokim statusie. Zapraszam też do lektury tekstów innych hyopatologów, których obecność na naszych łamach jest możliwa dzięki współpracy redakcji z międzynarodowym portalem 3trzy3. Dr n. wet. Artur Jabłoński oraz dr n. wet. Marian Porowski opisali przypadki nagłych padnięć oraz obrzęków u świń w różnym wieku, a zagraniczna autorka – prof. Elisabeth Grosse Beilage opisała problem nagłego wzrostu liczby martwo urodzonych prosiąt i zwiększonej śmiertelności osesków. Państwa uwadze polecam także książkę, która ukazała się nakładem naszego Wydawnictwa, autorstwa Jerzego Ziętka i wsp. pt. „Choroby zakaźne cieląt”. Celem tej publikacji jest przedstawienie problemów związanych z odpornością, diagnostyką, profilaktyką i terapią najczęściej występujących chorób zakaźnych cieląt. W książce autorzy opisali nie tylko choroby wywołane przez organizmy prokariotyczne, ale także choroby pasożytnicze i grzybicze. Zapraszam na naszą stronę internetową: www. dlaspecjalistow.pl, gdzie można zakupić tę pozycję.

VET NEWS

autor: Anna Niziurska
str. 6
Program "Zero tolerancji", budowa Centrum Patologii i Terapii Zwierząt w Lublinie oraz list prof dr hab. Romualda Zabielskiego - te interesujące informacje właśnie tutaj!

TEMAT SEZONU

autor: lek. wet. Waldemar Szczurek
str. 8
Rozrostowe zapalenie jelit świń (Porcine Proliferative Enteropathy) zwane również adenomatozą jelitową świń lub ileitis jest jedną z chorób powodujących duże straty ekonomiczne w produkcji trzody chlewnej. Straty wynikają ze słabego »

TRZODA CHLEWNA

autor: dr med. wet. Aleksander Skoracki
str. 14
Bakterie z rodzaju Clostridium to bezwzględnie beztlenowe, Gram-dodatnie laseczki, mogące wytwarzać przetrwalniki. Rodzaj ten obejmuje dziesiątki gatunków drobnoustrojów powszechnie występujących przede wszystkim w glebie, wodzie, ściekach, ale także w przewodzie »
autor: dr n. wet. Małgorzata Pomorska-Mól
str. 18
Pleuropneumonia jest bakteryjną chorobą układu oddechowego świń. Jest to infekcja powszechnie występująca w polskich stadach, zwłaszcza w rejonach, w których prowadzony jest intensywny chów świń. Wzrost częstotliwości zachorowań notuje się »
autor: lek. wet. Michał Aleksander Tarasiuk
str. 22
Zapalenie gruczołu mlekowego (mastitis), macicy (metritis) i bezmleczność poporodowa (agalactiae) to często występujące problemy zarówno w gospodarstwach małych, jak i dużych.
autor: dr hab. n. wet. Kazimierz Tarasiuk
str. 26
Kulawizny u loch są, tuż po problemach w rozrodzie, najważniejszą przyczyną ich brakowań z dalszej hodowli. Najwięcej przypadków obserwuje się w okresie od odsadzenia do momentu porodu.
autor: dr n. wet. Marian Porowski, dr n. wet. Artur Jabłoński
str. 30
Stado podstawowe liczyło 250 loch. Chlewnia produkowała materiał zarodowy w związku z tym wszystkie loszki kwalifikowane jako przyszłe matki były utrzymywane do osiągnięcia 100 kg masy ciała. Knurki oraz nie »
autor: prof. Elisabeth grosse Beilage
str. 34
Właściciel fermy zgłosił problem dotyczący większej niż zwykle śmiertelności osesków w ostatnich dwóch grupach technologicznych. U ostatniej grupy zaobserwowano również zwiększoną liczbę martwo urodzonych prosiąt.
autor: prof. dr hab. Iwona Markowska-Daniel, dr n. wet. Małgorzata Pomorska-Mól
str. 38
Prosięta rodzą się immunokompetentne, tzn. zdolne do odpowiedzi immunologicznej. Pomimo tego są one de facto bezbronne wobec czynników patogennych obecnych w środowisku, na które są eksponowane po urodzeniu. Z tego »

BYDŁO

autor: dr Leonard Theron, prof. Christian Hanzen, dr n. wet. Bartosz Pawliński, prof. dr hab. Zdzisław Gajewski
str. 44
U krów rozwój pęcherzyków jajnikowych nie jest przypadkowy. Powrót regularnej aktywności jajników jest ważnym momentem okresu poporodowego dla krowy mlecznej. Aktywność jajników określa odsetek krów, które zostaną unasienione w optymalnym »
autor: mgr Anna Łuć, dr n. wet. Jan Marczuk, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki
str. 53
Brodawczyca skóry u bydła (Bovine papillomatosis, BPV) jest chorobą wirusową charakteryzującą się pojawieniem się na skórze tułowia, podbrzusza, okolic krocza, na strzykach, a rzadziej na skórze pokrywającej pozostałe części gruczołu mlekowego różnej wielkości i kształtu brodawek (verruca, papilla). Zmiany chorobowe mogą dotyczyć również błon śluzowych jamy ustnej, pochwy i prącia.
Brodawczyca skóry u bydła (Bovine papillomatosis, BPV) jest chorobą wirusową charakteryzującą się pojawieniem się na skórze tułowia, podbrzusza, okolic krocza, na strzykach, a rzadziej na skórze pokrywającej pozostałe części gruczołu »
autor: dr n. wet. Tomasz Piech
str. 59
Zapalenie gruczołu mlekowego u krów (mastitis) może powstawać zarówno na tle niezakaźnym, jak i zakaźnym z udziałem różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. W roli czynników zakaźnych opisano ponad 150 gatunków bakterii, grzybów, »

Z TERENU

autor: dr Ryszard Kujawiak
str. 64
Wiele chorób zwierząt wynika bezpośrednio lub pośrednio z niewłaściwego żywienia. Dlatego dystrybucja pasz, szczególnie pasz specjalistycznych i leczniczych, przez lekarzy weterynarii oraz podstawowe doradztwo żywieniowe mogą być dobrym uzupełnieniem oferty dla »
autor: lek. wet. Wojciech Rękawek, dr hab. n. wet. Przemysław Sobiech
str. 68
Fosfor, należący do pierwiastków mineralnych, odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu organizmów żywych, a szczególnie zaznacza się jego wpływ na zdrowotność krów mlecznych. Aniony fosforu ściśle współpracują z kationami wapnia, »

KONIE

autor: Marcy Pavord, lek. wet. Tony Pavord
str. 71
Tężec to jedna z najdotkliwszych chorób u koni. Wiąże się z bólem i ogromnym stresem. Zwykle prowadzi do śmierci, chyba że podejmie się agresywne leczenie antytoksyną we wczesnym stadium choroby.

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 72
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 75
Specjalizuje się w zakresie chorób trzody chlewnej. Pracował m.in. w Danii na fermie 600 loch oraz w duńskiej spółce Danish Forming Consultants w Rzeczycach Śląskich. Obecnie jest wiceprezesem S.K.K FARM-VET, »

WYDARZENIA

autor: Monika Cukiernik
str. 76
W dniach 19-20 marca w Poznaniu firma MSD Animal Health zorganizowała II Zimową Konferencję, której hasłem przewodnim była ekonomiczna hodowla zdrowych świń i bydła.
autor: Anna Niziurska
str. 76
HIPRA University wraz z Quality Milk Production Services z Cornell University w USA rozpoczęły wspólne przedsięwzięcie – Międzynarodowy Kurs Mastitis (The International Mastitis Course – IMC). W okresie luty-wrzesień 2013 »
autor: Monika Cukiernik
str. 78
W dniach 19-20 kwietnia 2013 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa z zakresu bujatrii zatytułowana "Rozród, zaburzenia płodności oraz stany zapalne »
autor: Monika Cukiernik
str. 79
Firma ZoetisTM, poprzednio dział weterynaryjny spółki Pfi zer Inc., zaprosiła na konferencję prasową do Chantilly we Francji 33 przedstawicieli mediów z 15 krajów Europy.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.