Wydania specjalne: 3_2007_3

3/2007, Lato Okładka
Ze względu na wyraźne prośby Czytelników poszerzamy dział informacyjny Vet-news jest to jedyny powielony dział z Weterynarii w Praktyce” w nie zmienionej formie i przekazie. Wiele z Państwa faktycznie bazuje na branżowych „nowinkach”. Samo życie tworzy ten dział i problematykę w nim poruszaną. Sami to odczuliśmy dnia 17 kwietnia 2007 r., kiedy to odbyła się manifestacja Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej i Urzędowych Lekarzy Weterynarii Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Weterynarii IW, Sekcji Krajowej Pracowników Weterynarii NSSZ "Solidarność" oraz Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki "Medicus Veterinarius".

TEMAT SEZONU

autor: lek. wet. Tomasz Stenzel
str. 6
Adenowirozy gołębi stają się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia tych ptaków i mogą być przyczyną dużych strat w hodowlach. Najwięcej zachorowań występuje w stadach młodych gołębi pocztowych, a głównym powodem »

Z TERENU

autor: Włodzimierz A. Gibasiewicz
str. 11
Do napisania niniejszego doniesienia skłonił mnie artykuł dr n. wet. A. Noszczyk-Nowak i wsp. „Choroby serca na tle infekcyjnym u psów”, zamieszczony w „Weterynarii w Praktyce” nr 2/2007 (5) , »
str. 12
Jeśli chodzi o inseminację zwierząt gospodarskich, to lekarze i technicy weterynarii są drugą pod względem liczebności grupą zawodową wykonującą tę usługę.

DRÓB

autor: Arkadiusz Szkamelski, Rajmund Sokół
str. 14
Inwazja ptaszyńców w fermach drobiu jest przyczyną dużych strat, a obecność pasożyta wyraźnie pogarsza dobrostan ptaków. Skuteczne zwalczanie Dermanyssus gallinae wymaga znajomości biologii pasożyta, mechanizmu działania preparatów oraz systemów chowu kur. Prawidłowy dobór środków chemicznych do zwalczania, a także nieprzerwane monitorowanie przebiegu inwazji sprzyjają jej ograniczeniu. Ma to wpływ na opracowanie programu zwalczania dla konkretnego obiektu drobiarskiego.
Inwazja ptaszyńców w fermach drobiu jest przyczyną dużych strat, a obecność pasożyta wyraźnie pogarsza dobrostan ptaków. Skuteczne zwalczanie Dermanyssus gallinae wymaga znajomości biologii pasożyta, mechanizmu działania preparatów oraz systemów chowu »
autor: Iwona Owczarzak-Podziemska
str. 18
Ściółka, w której poza słomą znajdują się kał, rozsypana pasza, naskórek ptaków i pióra, stanowi odpowiednią pożywkę dla saprofitycznych roztoczy. Roztocza wraz z kurzem stanowią zagrożenie dla zdrowia ptaków i »

BYDŁO

autor: prof. dr hab. Konstanty Romaniuk
str. 24
Badania prowadzono od październikado maja 2006 roku na 28--33 krowach nizinno-czarno-białychi 49-61 czerwonych polskich.U krów czarno-białych już w październikuwystępowały wszoły. Liczbazarażonych zwierząt w tej grupiewzrastała szybko, osiągając szczytekstensywności inwazji w »
autor: Przemysław Sobiech
str. 28
Jednym ze schorzeń metabolicznych najczęściej występujących u wysokomlecznych krów jest ketoza.
autor: dr n. wet. Wojciech Barański
str. 30
W ciągu ostatnich kilku lat wraz z powiększaniem się stad i zwiększonym transportem zwierząt coraz częściej pojawiają się problemy z chorobami zakaźnymi, które nie są zwalczane urzędowo.
autor: Zenon Nogalski
str. 36
Prawidłowy odchów cieląt wywiera korzystny wpływ na ich wzrost, zdrowotność oraz rozwój narządów, które w wieku produkcyjnym będą decydowały o użytkowości. Każdy kilogram wyprodukowanego mleka jest w 15-20% obciążony kosztem »

TECHNIKA

autor: Roman Jędryczko
str. 42
Motywem, który skłonił autora do napisania tego opracowania, jest coraz większe zainteresowanie zarówno lekarzy,jak i hodowców bydła, tematem BVD/MD. Coraz częściej również trafia do analizymateriał z przypadków mogących sugerować BVD/MD. »

DOBRZE WIEDZIEĆ

str. 49
Dynamiczny rozwój sektora mleczarskiego w Polsce powoli stabilizuje się. Restrukturyzacja produkcji mleka pozwoliła na polepszenie standardów produkcji oraz pozyskiwanie mleka o wyższej jakości higienicznej i cytologicznej.
autor: Krzysztof Sieradzki
str. 53
Nowe prawo paszowe pozwala wszystkim zainteresowanym podmiotom na prowadzenie obrotu paszami leczniczymi oraz leczniczymi produktami pośrednimi. Aby mieć taką możliwość, należy spełnić wiele warunków.

WYDARZENIA

str. 57
str. 57
str. 58
W pierwszy czerwcowy weekend redakcja „Weterynarii w Terenie” wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez firmę Vetoquinol Biowet.
autor: Monika Cukiernik
str. 60
W dniach od 20 do 22 kwietnia 2007 r. odbyły się X Międzynarodowe Targi „Ferma świń i drobiu” oraz Salon Weterynaryjny SAL-WET, zorganizowane przez Krajowe Stowarzyszenie Promocji Obszarów Wiejskich z »
str. 62
"Rozpoznawanie i zwalczanie ekonomicznie istotnych chorób świń” - temat-rzeka.
str. 64

APTEKA

str. 66

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.