Wydania specjalne: 3_2009_3

3/2009, czerwiec Okładka
W tym wydaniu zapraszamy Państwa do Puław, wyjątkowego miasta na Lubelszczyźnie o niezwykłym zapleczu naukowym i związanym z tym potencjale. Doc. dr hab. Tadeusz Wijaszka, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w wywiadzie udzielonym naszej redakcji opowiada o nowoczesnych laboratoriach przeznaczonych do badań wirusologicznych i bakteriologicznych oraz do badań nad żywnością pochodzenia zwierzęcego i środkami żywienia zwierząt, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. W Instytucie trwają badania nad wirusem Zachodniego Nilu. Wirus ten przestał atakować wyłącznie mieszkańców Afryki i coraz szybciej przenosi się z południa na północ. Głównym rezerwuarem wirusa są dzikie ptaki tropikalne oraz wędrowne różnych gatunków przystosowane do długotrwałej wiremii i niechorujące. Lek. wet. Jowita Samanta Niczyporuk z Zakładu Chorób Wirusowych Drobiu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytut Badawczego w Puławach przygotowała materiał o badaniach prowadzonych nad tym niebezpiecznym wirusem. W kwietniu w Puławach dyskutowano także o szczepieniach. „Wakcynologia – perspektywy rozwoju i jej znaczenie w profilaktyce chorób zakaźnych bydła” to temat konferencji, na którą zostaliśmy zaproszeni przez doc. dr hab. Dariusza Bednarka. Szczepienia bez wątpienia należą do jednych z najbardziej skutecznych metod zapobiegania chorobom zakaźnym. Dwieście lat po odkryciu pierwszej szczepionki – przeciwko ospie – świat jest obecnie świadkiem rewolucji naukowej, która może zmienić sposoby medycyny zapobiegawczej. Czy postępy w molekularnej biologii i użycie genetycznych technik inżynieryjnych zaowocują w niedalekiej przyszłości powstaniem nowych bardziej skutecznych i bezpiecznych szczepionek? O znaczeniu i perspektywie rozwoju szczepień ochronnych w profilaktyce chorób zakaźnych ludzi i zwierząt możecie Państwo przeczytać w TEMACIE NUMERU niniejszego wydania. Zapraszając do lektury, miło nam także poinformować, że zaproszenie do Międzynarodowej Rady Naukowej „Weterynarii w Terenie” przyjął prof. dr hab. Krzysztof Kostro. Redakcja

TEMAT SEZONU

autor: doc. dr hab. Dariusz Bednarek
str. 8
Wakcynologia jest nową, prężnie rozwijającą się ostatnio, gałęzią nauk medycznych wyodrębnioną z chorób zakaźnych zajmującą się różnymi aspektami szczepień ochronnych u ludzi i zwierząt zarówno w fazie badań naukowych nad opracowaniem nowych szczepionek, jak też i ich późniejszego wykorzystania w praktyce.
Wakcynologia jest nową, prężnie rozwijającą się ostatnio, gałęzią nauk medycznych wyodrębnioną z chorób zakaźnych zajmującą się różnymi aspektami szczepień ochronnych u ludzi i zwierząt zarówno w fazie badań naukowych nad »

TRZODA CHLEWNA

autor: dr n. wet. Wiesław Niewitecki
str. 14
Wielu hodowców dochodzi do wniosku, że ich szanse powodzenia w prowadzeniu ekonomicznej hodowli świń zależne są tylko od ceny żywca, natomiast rzadko dostrzegają szanse poprawienia opłacalności, szczególnie w okresie trwania »
autor: lek. wet. Krzysztof Sieradzki
str. 22
Zmiany na uszach obserwowane są najczęściej przy salmonellozie świń, eperytrozoonozie, pleuropneumonii, różycy, PRRS i kanibalizmie. Zmiany na ogonach pojawiają się natomiast przy kanibalizmie i zatruciach toksynami grzybiczymi.

BYDŁO

autor: prof. dr hab. Mirosław Kleczkowski, prof. dr hab. Włodzimierz Kluciński, dr n. wet. Kourou Dembele
str. 26
W pracy tej zwrócono uwagę na istotny element w zarządzaniu stanem zdrowia bydła mlecznego ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby pielęgnacji i rozpoznawania chorób skóry wywołanych przez czynniki biologiczne (bakterie, grzyby, wirusy, »
autor: Zenon Nogalski
str. 30
Kondycja zwierząt, jak podaje Nowicki (Leksykon terminów z zakresu genetyki i hodowli zwierząt)to aktualny stan fizjologiczny organizmu, wynikający z odżywienia, wytrenowania, a także zabiegów pielęgnacyjnych.
autor: prof. dr hab Maria Katkiewicz
str. 36
Badania mikroskopowe jajników i macicy przeprowadzono u 52 krów mlecznych, w wieku od 3-11lat, poddanych ubojowi w rzeźni. U 46 krów w wyniku rutynowo wykonanego badaniu histopatologicznym stwierdzono endometriosis genitalia »
autor: dr Giovanni Gnemmi
str. 41
Wczesne rozpoznawanie ciąży wraz z określeniem płci płodu stanowią podstawowy cel do wykonania badań ultrasonograficznych zarówno dla rolnika, jak i lekarza weterynarii.

DRÓB

autor: dr n. wet Mariusz Urbanowski
str. 44
Zdrowie ptaków w produkcji drobiarskiej oraz jego ochrona jest głównym celem pracy lekarza weterynarii w terenie. Stosowanie szczepień ochronnych uważa się za najlepszą metodę zapobiegania chorobom drobiu. Metody podawania szczepionek »

GOŁĘBIE

autor: dr n. wet. Dagmara Stępień - Pyśniak
str. 47
Paramyksowiroza gołębi powodowana jest przez wariant antygenowy wirusa wywołującego chorobę Newcastle, który określono jako gołębi paramyksowirus ptaków – serotyp 1 (pAPMV-1). Wirus ten wywołuje ogromne straty wśród gołębi w różnych »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: dr n. wet. Roman Jędryczko
str. 50
Nie wszystkie diagnozy można postawić tylko w oparciu o badania serologiczne. Badanie bakteriologiczne (poza PCR) jest bezpośrednią metodą wykrywania niektórych patogenów jak: E. coli wszelkich typów, Streptococcus, Haemophillus, Bordetella, Pasteurella, »
autor: prof. dr hab. Elżbieta Samorek - Salomonowicz, lek. wet. Jowita Samanta Niczyporuk
str. 55
Wirus Zachodniego Nilu (WZN) po raz pierwszy został zawleczony do Europy w 1969 roku, powodując epidemie zapalenia opon mózgowych i mózgu oraz masowe padnięcia ptactwa. Od tamtej pory występuje on »

DOBRZE WIEDZIEĆ

str. 58
Od kilku lat, tzn. od chwili wejścia do Unii Europejskiej, polskie mleczarstwo zostało zobligowane do dostosowania się do unijnych standardów. Polscy hodowcy bydła mlecznego z chwilą zniknięcia granic musieli zacząć »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 60
Z doc. dr. hab. Tadeuszem Wijaszką, dyrektorem Państowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, które jest przygotowane pod względem zaawansowania technicznego, wyposażenia i kwalifikacji personelu, do diagnozowania i »

WYDARZENIA

str. 63
„Wakcynologia – perspektywy rozwoju i jej znaczenie w profilaktyce chorób zakaźnych bydła to temat Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która odbyła się w dniach 24-25 kwietnia 2009 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.