Archiwum

W niniejszym wydaniu „Weterynarii w Terenie” mogą Państwo znaleźć szereg artykułów, dzięki którym naprawdę poczujecie się bardziej usatysfakcjonowani i zadowoleni z faktu, że stanowicie bardzo ważną i odpowiedzialną grupę zawodową, grono fachowców, od których dosłownie zależy zdrowie większości obywateli naszego kraju. Szczególne powody do sięgnięcia po aktualny wolumin periodyku mają osoby związane z lecznictwem, profilaktyką, hodowlą oraz innymi rodzajami aktywności związanymi z trzodą chlewną. Wszyscy wiemy, w jak potężny sposób społeczeństwo w dzisiejszym świecie uczulane jest na sprawy zdrowia, prawidłowego odżywiania, ekologii oraz wzajemnego oddziaływania gospodarki i środowiska naturalnego, w którym egzystują człowiek oraz zwierzęta gospodarskie. Szczególnym gatunkiem, który od pokoleń towarzyszy człowiekowi oraz ma bardzo duże znaczenie gospodarcze i »

TEMAT SEZONU

autor: Urszula Cajzer, dr inż. Dorota Cais-Sokolińska
str. 8
Salmonella spp. to Gram-ujemny drobnoustrój z rodziny Enterobacteriace. Najczęściej izolowane szczepy u świń to S. Choleraesuis i S. Typhimurium. Infekcje S. Typhimurium są groźne także dla człowieka, najczęściej wywołują ostre »

TRZODA CHLEWNA

autor: Karolina Siemieda, Katarzyna Szulańczyk-Mencel, Wiesław Bielas
str. 14
Zastosowanie ultrasonografii (USG) w rozrodzie trzody chlewnej przy użyciu sond abdominalnych o częstotliwości 3,5 MHz i 5,0 MHz lub sond rektalnych o częstotliwości 5,0 MHz i 7,5 MHz umożliwia praktykom »
autor: Stanisław Dzmira, Andrzej Dubiel, Katarzyna Szulańczyk-Mencel
str. 20
Lekarze weterynarii oraz hodowcy trzody chlewnej muszą zdawać sobie sprawę z istnienia groźnego zaburzenia genetycznego, które w istotny sposób może obniżyć użytkowość rozrodczą świń. Dotknięte tą przypadłością zwierzęta określa się »
autor: Aleksander Skoracki
str. 24
Intensyfikacja produkcji trzody chlewnej powoduje coraz większą koncentrację zwierząt na coraz mniejszej powierzchni. Dotyczy to zarówno zagęszczenia w chlewni, jak również koncentracj i zwierząt na danym terenie. Duże zagęszczenie wpływa »
autor: lek. wet. Magdalena Rajska, lek. wet. Wojciech Kempa
str. 32
W artykule podzielono się z Czytelnikami wiedzą na temat synchronizacji rui u loch i loszek – jednego z elementów pracy w najważniejszym sektorze fermy – rozrodzie.

BYDŁO

autor: dr n. wet. Ryszard Mordak
str. 36
Wysoka produkcja i płodność w nowoczesnych fermach bydła mlecznego wymagają odpowiedniego zaopatrzenia żywieniowego dotyczącego energii, białek, tłuszczów, witamin i związków mineralnych. Bardzo ważną rolę w żywieniu bydła odgrywają związki mineralne, »
str. 38
Jedną z bardziej istotnych przyczyn zaburzeń płodności u bydła są występujące po porodzie infekcje bakteryjne macicy
autor: Małgorzata Bednarska, Michał Bednarski, Alina Wieliczko
str. 42
Kolibakteriozy są jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń przewodu pokarmowego u cieląt. Wśród szczepów E. coli odgrywających najważniejszą rolę u młodych przeżuwaczy są szczepy enterotoksyczne (ETEC) i werocytotoksyczne (VTEC).

POLANICA ZDRÓJ 2007

str. 50
Zespół zniekształceń kręgosłupa (CVM – Complex Vertebral Malformation) jest chorobą genetyczną, po raz pierwszy opisaną w Danii pod koniec 2000 roku.

DRÓB

autor: Grzegorz Woźniakowski
str. 52
Choroba Derzsy’ego wywoływana przez wirus należący do rodziny Parvoviridae stanowi poważny problem epizootyczny oraz ekonomiczny w wielkostadnej produkcji drobiu wodnego. W związku z dużą zmiennością genetyczną wirusa poszukuje się nowych »

TECHNIKA

autor: Józef Nicpoń, Jolanta Spużak, Krzysztof Kubiak
str. 56
Biopsja wątroby stanowi cenne uzupełnienie badania klinicznego, badań laboratoryjnych krwi oraz technik obrazowych, takich jak badanie radiologiczne czy ultrasonografia. W zależności od średnicy igły biopsyjnej wykorzystywanej do punkcji wątroby wyróżniamy »

PROFILAKTYKA

str. 59
Włośnica jest pasożytniczą zoonozą, będącą następstwem spożycia mięsa zwierząt zarażonych larwami nicieni z rodzaju Trichinella. Regularne raporty dotyczące występowania włośnicy u zwierząt i ludzi wskazują, że stanowi ona ciągle aktualny »

Z TERENU

autor: Włodzimierz A. Gibasiewicz
str. 63
Transport zawsze jest dla przemieszczanych zwierząt sytuacją nadzwyczajną i stresującą. Zmiany zachodzące w organizmie zwierząt pod wpływem oddziaływania czynników stresujących pozwalają na przetrwanie zagrożenia.

WYDARZENIA

str. 65

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.