Archiwum

Szanowni Państwo!Witam Państwa w nowym, 2006 roku. Mam nadzieję, że ten rok przyniesie Państwu i nam - zespołowi redakcyjnemu „Weterynarii w Praktyce” - wiele dobrego. W 2006 roku planujemy uczestnictwo w kilkunastu wybranych wydarzeniach branżowych, również związanych z problematyką zwierząt hodowlanych. Będziemy gościć m.in. na FERMIE BYDŁA w Olsztynie. W związku z tym zamierzamy wydać dodatkowo dwa suplementy poświęcone zwierzętom hodowlanym. Miło nam więc ogłosić, że w obecnym roku „Weterynaria w Praktyce” ukaże się aż osiem razy! W tym numerze polecam Państwu szczególnie artykuł dr. n. wet. Wojciecha Niżańskiego z Katedry i Kliniki Rozrodu, Chorób Przeżuwaczy i Ochrony Zdrowia Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu pod tytułem: „Przebieg »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Sebastian Knaga, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 6
Techniki biologii molekularnej znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach wiedzy, w tym w naukach medycznych. Większość ze wspomnianych metod opiera się na analizie materiału genetycznego badanego obiektu, na przykład drobnoustrojów zawartych »
autor: Iwona Taszkun, Dorota Pomorska
str. 12
Alergiczne testy skórne (punktowe, skaryfikacyjne i śródskórne) stosowane są w celu identyfikacji aeroalergenów podejrzanych o wywołanie atopii i alergicznego pchlego zapalenia skóry u psów wykazujących charakterystyczne objawy kliniczne. Testy śródskórne »
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, Piotr Sławuta, Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 18
Niedokrwistość stanowi częsty problem hematologiczny, a dokładniej określana jest jako zaburzenie uwarunkowane spadkiem liczby krwinek czerwonych (RBC) i hemoglobiny (HGB) w objętości krwi i wyraźnym spadkiem hematokrytu. Dokładność badań laboratoryjnych »
autor: Lidia Lewandowska
str. 24
Przez wiele lat za przyczynę formowania się trichobezoarów w żołądku królika uważano zaleganie w żołądku dużej ilości włosów i pokarmu. Obecnie wiadomo, że trichobezoary są skutkiem występowania innej choroby, a »
autor: Maciej Renz
str. 32
autor: Wojciech Niżański
str. 34
Autor opisuje niektóre zaburzenia cyklu jajnikowego suk: cichą ruję, osłabienie aktywności czynnościowej jajników, pozorną cieczkę, cykle nieowulacyjne, idiopatyczne skrócenie okresu międzyrujowego, przedłużoną cieczkę i cysty pęcherzykowe, cysty ciałek żółtych oraz »
autor: Monika Potyrała, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 46
W przypadku leczenia chorób i uszkodzeń skóry fitoterapia może odegrać pewną rolę jako czynnik wspomagający tradycyjne metody leczenia. Surowce roślinne znajdują zastosowanie w leczeniu ran i uszkodzeń skóry, niektóre zioła »
autor: Jacek Garncarz
str. 50
autor: Michał Jank, Piotr Ostaszewski
str. 51

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 52

VET-NEWS

str. 54

VET-LEX

str. 55
Pierwsze próby wykorzystania promieni rentgenowskich odnotowano już w 1896 roku. W magazynie „The Veterinarian” opublikowano artykuł Hobdaya z Royal Veterinary College w Londynie i Eberleina - dyrektora Kliniki Chirurgicznej Królewskiej »

VET-PRESS

str. 61

NASZE SPRAWY

str. 62

VET-IMPREZY

str. 63
str. 64
str. 66
str. 67
str. 68
str. 69
str. 70
str. 70
str. 71
str. 71
str. 72
str. 72
str. 73
str. 74

KLUB KSIĄŻKI

str. 75

VET-NOWOŚĆ

str. 76

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.