Archiwum

Trudno uwierzyć, że to już ostatnie tegoroczne wydanie Weterynarii w Praktyce. Bieżący rok był z pewnością dla naszej redakcji rokiem szczególnym. Udało się z powodzeniem zmienić częstotliwość wydań naszego czasopisma – od roku jesteśmy miesięcznikiem. Zwiększyliśmy również liczbę szkoleń praktycznych dla lekarzy weterynarii. Mieliśmy okazję spotkać się z Państwem na wszystkich konferencjach i szkoleniach branżowych. Utworzyliśmy nową platformę informacyjną TV Weterynaria, na której możecie Państwo zobaczyć relację z tegorocznych wydarzeń branżowych, prezentację firm oraz odświeżyć wiedzę dzięki filmikom edukacyjnym. W niezmienionym składzie redakcyjnym udało się zrealizować plany i założenia roku 2009.
Wiemy, że rok 2010 przyniesie nam zmiany. Nasze grono redakcyjne wzmocni się o dodatkowego konsultanta merytorycznego. Nowym »

TEMAT NUMERU

autor: lek.wet. Joanna Ziętkowska, tech. wet. Izabela Wierzbicka
str. 8
Od niedawna w Polsce zaczęto używać określenia – rehabilitacja małych zwierząt. W tym artykule omówimy ogólne pojęcie rehabilitacji oraz w jakich sytuacjach można ją wykorzystać.

GINEKOLOGIA

autor: dr n. wet. Sławomir Giziński, lek. wet. Monika Petrajtis
str. 12
Pyometra complex u kotek nie jest tak popularną jednostką chorobową jak to przedstawia się u suk z uwagi na znacznie częściej wykonywany zabieg ovariohysterectomii w młodym wieku. Pyometra complex występuje »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Piotr Skrzypaczak, Maja Drożdżyńska
str. 16
Pierścień naczyniowy jest skutkiem nieprawidłowej angiogenezy w zakresie dużych naczyń, co doprowadza do uwięźnięcia przełyku i tchawicy. U psów i kotów wyróżnia się 7 typów pierścienia naczyniowego. Objawy ze strony »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Dorota Pomorska
str. 22
Rasa West Highland White Terrier ma bardzo silne predyspozycje do występowania chorób skóry. U rasy tej dermatozy charakteryzują się bardzo rozległymi i zróżnicowanymi objawami dermatologicznymi co czyni je trudnymi do »
autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, lek.wet. Łukasz Adamek, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 27
Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego jest jednym z najczęstszych problemów, z jakim spotykamy się u psów i kotów. Scott podaje, że około 15 do 20% wszystkich konsultacji dotyczy właśnie problemów związanych »

NEFROLOGIA

autor: dr n. wet. Paweł Jonkisz, dr n. wet. Kamila Glińska-Suchocka
str. 36
Przewlekła niewydolność nerek (PNN) jest progresywna chorobą występująca u psów i kotów, powodująca postępującą utratę przez nerki ich funkcji. Wyraża się głównie spadkiem wielkości filtracji kłębuszkowej, utratą zdolności zagęszczania moczu »

NEUROLOGIA

autor: dr. n. wet. Jacek Madany
str. 40
Ból jest reakcją biologiczną mającą w na celu ochronę zdrowego organizmu. W warunkach patologicznych towarzyszy jako objaw chorobom ostrym lub występuje jako zjawisko dominujące w przebiegu chorób przewlekłych. Znajomość zagadnień »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 43
Elektrokardiografia jest metoda coraz powszechniej używaną w gabinetach lekarsko-weterynaryjnych. Jednak pewne rozpoznania na podstawie EKG dotyczą jedynie zaburzeń rytmu serca. Jakie tajemnice kryje załamek P?

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 46
Badania wykonano u 21 pacjentów w wieku poniżej 1 roku, u których stwierdzono objawy niedokrwistości. Wykonywano morfologię, obliczano manualnie liczbę retikulocytów, u jednego pacjenta wykonano pomiar kinazy kreatynowej. Wykonywano także »

KRÓLIKI

autor: dr n. wet. Łukasz Adaszek, dr hab. Wojciech Łopuszyński, lek. wet. Jacek Kutrzuba, lek. wet. Jerzy Ziętek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 53
Celem pracy było rozpoznanie czynnika etiologicznego choroby u 14 królików, w wieku 3-6 lat, przebiegającej z objawami deformacji żuchwy, powstawaniem ropni w okolicy podżuchwowej oraz ropnym wypływem z oka. Zwierzęta »

DIETETYKA/ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz
str. 56
Zimą temperatura otoczenia spada powodując, że zwiększają się potrzeby na wydatek energetyczny psów utrzymywanych na zewnątrz w kojcach i budach. Zabezpieczenie zwierzęcia przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi (temperatura, wiatr, wilgoć) oraz »

PŁAZY

autor: lek. wet. Tomasz Jóźwik
str. 61
U płazów zmiany skórne towarzyszą nie tylko chorobom ograniczonym wyłącznie do układu powłokowego, ale również wielu chorobom układowym. Ich przyczyną mogą być czynniki biologiczne, chemiczne i fizyczne. Do wystąpienia większości »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 65
Z dr n. wet. Grzegorzem Wąsiatyczem, właścicielem Kliniki Weterynaryjnej „Klinwet” w Poznaniu, o metodach diagnozowania stawów biodrowych w kierunku dysplazji oraz nowoczesnych technikach stosowanych w radiologii weterynaryjnej rozmawia Monika Cukiernik

TOKSYKOLOGIA

autor: dr n. wet. Paweł Pawłowski
str. 68
Paracetamol (Acetaminophen) jest lekiem bezpiecznym i powszechnie wykorzystywanym w lecznictwie człowieka. Wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. W medycynie weterynaryjnej nie znalazł jednak szerszego zastosowania. W literaturze opisane są liczne przypadki »

KONIE

autor: dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki, dr n. wet. Jan Marczuk
str. 72
Zespół hiperlipemiczny koni rozwija się na tle ujemnego bilansu energetycznego. Występuje u koni ras miniaturowych (szetlandy, pony), osłów, mułów oraz u zimnokrwistych klaczy. Cechą charakterystyczną zespołu jest lipemiczna surowica, wysokie »
autor: lek. wet. Rafał Pędziwiatr
str. 75
Schorzenia zatok okołonosowych są stosunkowo częste u koni. Właściwie postawiona diagnoza i sposób leczenia wymaga od lekarza weterynarii dobrej znajomości anatomii i patofizjologii zatok. Do diagnostyki tych przypadków powinno się »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

str. 78
Filozofią programu żywieniowego Fitmin jest danie zwierzętom nie tylko tego, co im smakuje, ale również tego, co jest dla nich naprawdę dobre. Program uwzględnia zarówno walory odżywcze, jak i psychologiczne »

PRZEWODNIK

autor: dr Toni Hensinger
str. 80
Trichomonas foetus jest pierwotniakiem z rzędu Trichomonadidae. Posiada on trzy rzęski w części przedniej oraz jedną rzęskę tylną. Ich stwierdzenie metodą mikroskopową możliwe jest – podobnie jak w przypadku pierwotniaków »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 83
W ostatni weekend września w Stadninie Koni Jeziorki koło Osiecznej odbyły się VII Jeździeckie Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii oraz IV Jeździeckie Mistrzostwa Polski Studentów Medycyny Weterynaryjnej w konkurencji skoków przez »
autor: Monika Cukiernik
str. 84
„Weterynaria w Praktyce” oraz AKADEMIA ELAMED zaprosili lekarzy weterynarii do hotelu Gromada na jednodniowe szkolenie z zakresu diagnostyki
autor: Monika Cukiernik
str. 85
“Weterynaria w Praktyce”, AKADEMIA ELAMED oraz firma Virbac zorganizowały szkolenie dla lekarzy weterynarii z zakresu diagnostyki i leczenia chorób prostaty u psów. Katowickie spotkanie zakończyło cykl spotkań na ten temat. »
autor: Honorata Guzik
str. 86
W dniu 7. października 2009 r. w Paryżu w siedzibie firmy Pfizer odbyła się konferencja prasowa poświęcona innowacyjnemu preparatowi umożliwiającemu długoterminowe leczenie bólu i stanów zapalnych towarzyszących osteoarthritis (OA) u »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.