Archiwum

Magia otaczająca nas podczas przygotowania tego ostatniego wydania nierozerwalnie wiąże się z aurą świąt i nadejściem Nowego Roku. Ta chwila zawsze skłania do pewnego spojrzenia wstecz, podsumowania roku oraz analizy dobrych i złych decyzji. Redakcja z pewnością zapamięta ten rok jak bardzo intensywny, ale też i owocny. Udało nam się opracować i Państwu przekazać nowe czasopismo VetPersonel, które dla naszej redakcji stanowi kompleksowe podejście do edukacji całego środowiska weterynaryjnego. Bardzo dziękujemy za Państwa przychylność oraz liczne głosy uznania. Pozwalają one wyzwolić w nas energię potrzebną do opracowywania kolejnych wydań.
Pod koniec roku przygotowaliśmy również ciekawą pozycję książkową. Autorzy książki „Wygrać z atopią” rozwinęli i omówili bardzo szczegółowo temat atopowego »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Julia Miller, dr hab. n. wet. Anna Chełmońska - Soyta
str. 8
Właściwe funkcjonowanie układu immunologicznego jest kluczowym czynnikiem zapewniającym zwierzęciu prawidłową odpowiedź na antygeny (w tym czynniki zakaźne), z którymi codziennie konfrontuje się jego organizm.

DERMATOLOGIA

autor: lek. wet. Piotr Parys
str. 16
Biopsja skóry jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym w dermatologii weterynaryjnej. Wybór miejsca biopsji, właściwa technika i opis przypadku mają istotny wpływ na wynik histopatologicznego diagnozowania chorób skóry.
autor: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza, dr n. wet. Joanna Czogała
str. 22
Łysienie to jeden z najczęstszych, najbardziej widocznych, a jednocześnie najmniej specyficznych objawów dermatologicznych. Istnieje kilka rodzajów klasyfikacji wyłysień u psów. Łysienie wzorzyste wraz z jego odmianą – melanodermą i łysieniem »

KAZUISTYKA

autor: dr Sylvia Wilhelm
str. 28
Do szpitala weterynaryjnego w Zurichu został przyprowadzony dwunastoletni, niekastrowany wyżeł węgierski, ważący 25 kg, z ujawnionymi w wywiadzie objawami postępującej kulawizny, hyperplastycznych zmian na opuszkach łap oraz polyurii i polydypsji, »

STOMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Jerzy Gawor
str. 34
Zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego to trwała lub chwilowa utrata kontaktu między powierzchniami stawowymi z równoległym rozerwaniem torebki i więzadeł stawowych. Kierunek przemieszczenia obwodowego końca stawu określa rodzaj zwichnięcia. Wszystkie zwichnięcia można »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: lek. wet. Justyna Makowska, prof. Józef Nicpoń, dr n. wet Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz
str. 40
Choroby dróg żółciowych u kotów zdarzają się rzadko. Do najczęściej spotykanych należą: zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa oraz nowotwory dróg żółciowych. Objawy kliniczne w chorobach dróg żółciowych są nieswoiste, a »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak, dr hab. n. wet. Urszula Pasławska
str. 45
Migotanie przedsionków jest najpowszechniejszą arytmią u psów. Charakteryzuje się ona brakiem załamków P w zapisie EKG oraz całkowicie niemiarową akcją komór (nieregularne odstępy RR). Przywrócenie rytmu zatokowego jest trudne, ale »
autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 49
Przetrwały przewód tętniczy Botalla jest jedną z najczęstszych wad wrodzonych serca u psów. Przewód Botalla w życiu prenatalnym łączy tętnicę płucną z aortą zstępującą i tym samym pozwala strumieniowi krwi »

PRZEWODNIK

autor: Ch. Maurey-Guenec
str. 54
Artykuł ten odnosi się do wspólnych objawów klinicznych wszystkich chorób prostaty, a w dalszej jego części zostaną omówione swoiste objawy kliniczne, które pozwalają na rozpoznanie przyczyn zespołu sterczowego.

GADY

autor: lek. wet. Aleksandra Maluta
str. 57
Syndrom miękkiego pancerza to zespół objawów bardzo często diagnozowanych u żółwi, wynikający z zaburzenia procesów mineralizacji i demineralizacji kości. Kluczem do zrozumienia procesów prowadzących do niszczenia pancerza jest przypomnienie sobie »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz
str. 60
Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego jest czynnikiem ograniczającym dla dostarczenia do organizmu niezbędnej dawki energii i składników odżywczych. Zanim substancje odżywcze pokarmu zostaną dostarczone do komórek w organizmie, muszą zostać odpowiednio »

KONIE

autor: lek. wet. Małgorzata Domino
str. 66
Podczas stanówki klacze wymagają dużo uwagi, ze względu na sezonowy charakter cyklu rozrodczego, zmienną długość okresu rujowego oraz trudny do przewidzenia moment owulacji. Dla osiągnięcia jak najlepszych wskaźników zaźrebień, należy »

VET-BIZNES

autor: Andrzej Miechowicz
str. 72
Czy 2+2 może być równe 5? W matematyce może nie, ale w biznesie oczywiście. Dla dużych dwójek i małych piątek. Jeśli do 2,3 (w zaokrągleniu 2) dodamy 2,3 (w zaokrągleniu »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 73
Nestlé Purina wzbudziło duże zainteresowanie u polskich lekarzy – praktyków podczas swojego trzeciego Międzynarodowego Sympozjum Medycyny Kotów, współorganizowanego przez ISFM, w dniu 24 września br w Warszawie.

VET-BIZNES

autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 76
W poszukiwaniu dodatkowych możliwości zysku, wiele praktyk weterynaryjnych prowadzi sprzedaż specjalistycznych produktów dla zwierząt, najczęściej dodatków mineralno-witaminowych, kosmetyków, karm bytowych, leczniczych i specjalistycznych. Jest to często działanie „przy okazji” i »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 80
W tym roku na zaproszenie lek. wet. Jacka Szulca – przewodniczącego Sekcji Chirurgii PSLWMZ, przyleciał do Polski dr Daniel Koch. W piątkowe południe, 21 października, w jednej z sal Centrum »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 84
W dniach 21-23 października 2011 r., w Warszawie, w Centrum Konferencyjno-Hotelowym Gromada, lekarze weterynarii mieli okazję po raz kolejny spotkać się na ich dorocznym święcie, jakim jest Kongres PSLWMZ.
autor: Monika Cukiernik
str. 86
Redakcja „Weterynarii w Praktyce” w ramach Weterynaryjnej Szkoły Endokrynologii stworzonej przez: dr n. wet. Marcina Gołyńskiego, lek. wet. Łukasza Adamka, dr n. wet. Marcina Szczepanika oraz dr n. wet. Piotra »
autor: Krystyna Kempa
str. 88
W dniach 17-18 września br. uczestnicy z 11 krajów wysłuchali w Jachrance w. Warszawy wykładów poświęconych rehabilitacji schorzeń rdzenia kręgowego.
autor: Monika Cukiernik
str. 89

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.