Archiwum

Szanowni Czytelnicy!Trzymają Państwo w rękach drugie, marcowo-kwietniowe wydanie „Weterynarii w praktyce”. Muszę zacząć od podziękowania środowisku lekarzy weterynarii za tak duże zainteresowanie naszym tytułem, za prenumerowanie „Weterynarii w praktyce”, odsyłanie ankiet, listy i e-maile do redakcji. Było wiele zapytań do nas - na każde staraliśmy się odpowiedzieć. Podsumowując numer pierwszy: usłyszeliśmy zarówno słowa krytyki, jak i pochwały, które zapewne zmobilizują nas do dalszej pracy. W tym miejscu muszę koniecznie podkreślić, iż naszym celem jest integracja środowiska branży weterynaryjnej, gdyż w przysłowiowej jedności tkwi siła. Państwa sukces będzie naszym sukcesem.Cieszymy się z faktu, że w trudzie codziennej pracy znajdują Państwo chwilę na lekturę „Weterynarii w praktyce”. W bieżącym numerze odnajdziecie Państwo »

NASZE SPRAWY

str. 3

VET-MEDYCYNA

autor: dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Jankowski, prof. dr hab. Józef Nicpoń, dr hab. Krzysztof Kubiak
str. 6
Celem niniejszego opracowania jest zapoznanie Czytelników „Weterynarii w praktyce” z zastosowaniem endoskopii w rozpoznawaniu i leczeniu chorób krtani, tchawicy i oskrzeli u małych zwierząt w oparciu przede wszystkim o 17-letnie, »
autor: Bartosz Gawęda
str. 9
W poniższym artykule przedstawiamy podział, charakterystykę i zastosowanie kliniczne preparatów analeptycznych i psychoanaleptycznych w praktyce lekarza weterynarii.Leki pobudzające OUN (neurostimulantia) ze względu na miejsce i efekt działania możemy podzielić na: »
str. 13
„Widzieć, to nie znaczy zawsze wierzyć...w radiologii”Celem niniejszego artykułu jest radiografia płuc. Wybrałem ten temat, ponieważ z jednej strony choroby płuc stanowią istotną część przypadków klinicznych, z drugiej, istnieje spore »
str. 19
Większość chorób serca można podejrzewać na podstawie badania klinicznego, którego uzupełnieniem jest badanie kardiologiczne. U małych zwierząt, zwykle w starszym wieku, najczęściej stwierdza się zmiany zastawek przedsionkowo-komorowych (np. endokardioza zastawki »
str. 25
Rolą lekarza weterynarii jest między innymi prawidłowe postawienie diagnozy, ustalenie rokowania oraz terapii. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, wśród nich analizy krwi. Badanie morfologiczne krwi powinno być »
autor: Wojciech Niżański
str. 29
Przedstawiamy kontynuację artykułu „Ustalanie optymalnego terminu krycia i sztucznej inseminacji suk”. Część I zawierała:wskazania, wywiad, badanie kliniczne, oznaczenie stężenia progesteronu i LH. Część II artykułu to: badanie cytologiczne wymazów pochwowych, »
autor: Joanna Persona, Jacek Sterna
str. 40
Rozpoznanie dysplazji stawów biodrowych oparte jest na badaniu klinicznym i radiologicznym. Wcześniejsze zdiagnozowanie choroby jest dla pacjenta korzystniejsze, ponieważ daje większe szanse wyboru metody leczenia. Nieporozumieniem jest zwlekanie z badaniem »
autor: Joanna Persona
str. 44
W poniższej publikacji autor kontynuuje temat chorób obturacyjnych u koni z części pierwszej artykułu, gdzie został opracowany temat chorób jam nosowych oraz zatok obocznych nosa.
autor: Michał Jank, Piotr Ostaszewski
str. 49
Prawidłowe żywienie psów i kotów z cukrzycą jest jednym z podstawowych elementów walki z tą chorobą i wymaga nie tylko dobrego zrozumienia jej przyczyn oraz sposobów diagnozowania ale także ścisłej »

VET-SYLWETKA

str. 55

OKIEM REPORTERA

str. 58

VET-LEX

str. 59
Nowe wymagania dla zakładów leczniczych dla zwierząt. Nowa ustawa, nowe przepisy, nowe wyzwania i nowe problemy. Od lutego obowiązuje nowa ustawa o zakładach leczniczych dla zwierząt, dostosowująca nasze prawo do »

VET-PRESS

autor: Krzysztof Janeczko
str. 61
Głównym kryterium wyboru samochodu dla lekarza weterynarii jest jego przeznaczenie. Jeśli ma być tylko „koniem roboczym” wymagania będą dotyczyły głównie funkcjonalności. Jeśli natomiast będzie służył jako pojazd uniwersalny powinien być »
str. 62

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Krzysztof Kiljański, Elżbieta M. Stachowiak
str. 63

VET-NOWOŚĆ

str. 68

KLUB KSIĄŻKI

str. 69

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.