Archiwum

Drodzy Czytelnicy!Miło mi poinformować, że nasze czasopismo zostało pozytywnie ocenione w Index Copernicus, uzyskując 1,64 pkt. Podwyższono nam także punktację w KBN do 1 pkt., co świadczy o wysokim poziomie merytorycznym „Weterynarii w praktyce”. Zapraszamy na stronę www.cisi.org, gdzie możecie Państwo znaleźć wiele cennych informacji o czasopismach zindeksowanych. Oddajemy w Państwa ręce numer 2/05 „Weterynarii w praktyce”. W numerze tym znajdziecie Państwo szczególnie dużo informacji w działach Vet-Press i Vet-Lex. Relację z Północnoamerykańskiej Konferencji Weterynaryjnej Orlando 2005 przygotował dla Państwa dr Grzegorz Wąsiatycz z Poznania. Na kolejną, dwudziestą drugą już, konferencję organizowaną tradycyjnie w Orlando przybyło w tym roku około 16 tys. uczestników z ponad 70 krajów. Relację z Ustronia, »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Marcin Nowicki, Renata Nieradka, Małgorzata Kander
str. 6
W przebiegu cukrzycy u psów i kotów może rozwinąć się cukrzycowa kwasica ketonowa (CKK). Przyjmuje się, że cztery główne czynniki mogą powodować wzrost ketogenezy i występowanie kwasicy ketonowej ze wszystkimi »
autor: Krzysztof Anusz
str. 14
Płuca psa spełniają dwie niezwykle ważne funkcje życiowe - prowadzą wymianę dwutlenku węgla we krwi na tlen z powietrza wdychanego oraz pomagają eliminować nadmiar ciepła i wody z organizmu poprzez »
autor: Anna Chełmońska-Soyta
str. 18
Pierwotne niedobory immunologiczne są grupą chorób uwarunkowanych genetycznie, objawiających się upośledzeniem mechanizmów swoistej i nieswoistej odpowiedzi immunologicznej. Pierwotny niedobór immunologiczny jest skutkiem zaburzeń dojrzewania i funkcji komórek immunologicznych zarówno szeregu »
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz
str. 28
Liczba psów i kotów, u których diagnozuje się choroby nowotworowe, ciągle rośnie. Wynika to zarówno z coraz lepszych i coraz lepiej dostępnych metod diagnostycznych w medycynie weterynaryjnej, jak i z »
str. 32
Terminem kompleksowo obejmującym zagadnienia związane z profilaktyką swoistą jest wyodrębniająca się nauka o szczepieniach, jak można byłoby tłumaczyć angielskie określenie vaccinology, coraz częściej spotykane w piśmiennictwie. »
autor: lek. wet. Rafał Niziołek, Magdalena Garncarz
str. 40
W kolejnej części naszego cyklu o chorobach serca u kotów omówimy wtórne choroby serca. Dość często zdarza się, szczególnie u starszych pacjentów, że inne schorzenia mają destruktywny wpływ na układ »
autor: Marcin Szczepanik , Piotr Wilkołek
str. 48
W artykule przedstawiono wybrane ze względu na trudności terapeutyczne dermatozy psów, z którymi praktykujący lekarz weterynarii może spotkać się w swojej działalności klinicznej, z podkreśleniem rokowania i możliwości leczenia.
str. 54
W artykule chciałbym omówić istotne w diagnozowaniu lęku separacyjnego i projektowaniu oddziaływań terapeutycznych czynniki ryzyka, objawy i manifestacje zachowania, psychiczne i mózgowe mechanizmy i procesy towarzyszące zaburzeniom lękowym, możliwe formy »
autor: Paweł Golonka
str. 58
autor: Violetta Olender
str. 65
str. 66
str. 67

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 68

VET-LEX

autor: Aleksandra Herba
str. 70
autor: Tomasz Pietryga
str. 72

NASZE SPRAWY

str. 74

VET-PRESS

str. 75

NASZE SPRAWY

str. 75

VET-PRESS

autor: Teresa Massalska-Lipińska
str. 76
Zastosowanie przędz syntetycznych modyfikowanych chemicznie na dzianiny spełniające rolę bandaży o specyficznych właściwościach leczniczych.
autor: Dorota Łopucka, Dorota Pomorska, Marcin Gołyński
str. 78
str. 80

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Wojtek Dela, Andrzej Miechowicz
str. 81

VET-IMPREZY

str. 84
str. 84
str. 85
str. 86
str. 86
str. 86
str. 87
str. 87
str. 88
str. 89
str. 89
str. 90
str. 91

KLUB KSIĄŻKI

str. 92

NASZE SPRAWY

str. 93

VET-NOWOŚĆ

str. 97

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.