Archiwum

Szanowni Państwo!Witam naszych Czytelników w okresie, kiedy to dużymi krokami zbliżają się ważne wydarzenia w branży weterynaryjnej, a mianowicie X Sympozjum Dermatologiczne oraz VII Śląskie Warsztaty Diagnostyczne. Od ponad dziesięciu lat już jesienią w Zakładzie Diagnostyki i Dermatologii Weterynaryjnej - w siedzibie komitetu organizacyjnego - zaczynają się wielkie przygotowania. Zbliża się kolejne Sympozjum Dermatologiczne. Tym razem będzie ono jubileuszowe, już DZIESIĄTE!!! Wiosna to zawsze był czas dla dermatologii. Na początku sympozjum organizowane było w Puławach, a od czterech lat odbywa się w Lublinie. W roku 2006 spotkamy się trochę wcześniej niż zwykle - w dniach 1-2 kwietnia. Jest to związane z napiętymi terminami zajęć zaproszonych przez nas wykładowców. A będą »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 8
Okres neonatalny, czyli poporodowy, obejmuje pierwsze tygodnie życia szczeniąt i kociąt. Przeżycie tego przedziału czasowego przez oseski jest całkowicie uzależnione od instynktu macierzyńskiego matki oraz od warunków środowiskowych stworzonych przez »
autor: Piotr Skrzypczak
str. 16
Artykuł poglądowy stanowiący próbę porównania inhalacyjnego i infuzyjnego (domięśniowego i dożylnego) znieczulenia małych zwierząt. Przedstawiono zalety i wady obu metod oraz sposoby stosowania i dawkowanie najczęściej używanych anestetyków, w tym »

NASZE SPRAWY

str. 21

VET-MEDYCYNA

autor: Agnieszka Wanda
str. 22
Najważniejsze jest, aby dieta przeznaczona dla szczeniąt i kociąt dostarczała wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Powinna ona być tak skomponowana, aby zawierała odpowiednie ilości białka, węglowodanów, tłuszczu oraz składników »
str. 26
Czynniki żywieniowe odgrywają istotną rolę w utrzymaniu skóry i okrywy włosowej w dobrej kondycji zdrowotnej. Są one również bardzo ważne w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Zaburzenia dermatologiczne o podłożu żywieniowym są »
str. 30
Ultrasonografia dopplerowska jest bardzo powszechną metodą diagnostyczną w medycynie ludzkiej, dzięki której możemy nie tylko określić morfologię narządu, ale również zbadać jego unaczynienie. Dużą zaletą tego badania jest fakt, że »
autor: Olivier Levionnois, Olga Kulesza
str. 36
Chociaż niemal każdy bez trudu odróżnia osła czy muła od konia, najczęściej niestety na tym kończy się nasza wiedza na temat różnic pomiędzy tymi gatunkami. Mimo że nie są w »
autor: Kamila Glińska, dr n. wet. Stanisław Dzimira, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 44
Gromadzenie się płynu w jamach opłucnej może być wywołane uciskiem mas nowotworowych na naczynia krwionośne i chłonne. Nacieki nowotworowe mogą pochodzić z pierwotnego guza w obrębie klatki piersiowej lub stanowić »
autor: Witold Scheuring
str. 46
Nutrię - Myocastor coypus, sprowadzono do Polski 80 lat temu. W zarysie podano historię i systemy jej hodowli, podstawy żywienia, a także najczęściej spotykane błędy hodowlane związane z jej utrzymaniem. »
autor: Przemysław Sobiech, Artur Stopyra
str. 53
Ustrój musi być utrzymywany w stałej, dynamicznej równowadze kwasowo-zasadowej, koniecznej do prawidłowego działania przemian metabolicznych. Produkcja kwasów, a więc i jonów wodorowych oraz dwutlenku węgla, wymaga ich usuwania głównie przez »
autor: Elżbieta Ziętek, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 56
Tularemia jest ostrą chorobą zakaźną rozpowszechnioną głównie na półkuli północnej. W warunkach naturalnych atakuje gryzonie i zajęcokształtne. Jest to także groźna choroba odzwierzęca (1-6). Wspomniana jednostka kliniczna jest czasem nazywana »
autor: dr n. wet. Stanisław Dzimira, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 60
Nowotwory są coraz częstszą przyczyną śmierci zwierząt towarzyszących. W artykule opisano etiologię nowotworzenia, tj. czynniki biologiczne (wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty i hormony), czynniki fizyczne oraz mutacje genowe. Opisano ich działanie »
autor: Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 64
Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikom postępowania diagnostycznego w przypadku kotów, u których stwierdzamy świąd. Jest on jednym z najczęściej spotykanych problemów dermatologicznych u kotów. Wielokrotnie w naszych praktykach spotykamy się »
str. 72
Celem pracy było określenie wartości pH skóry u psów w stanach prawidłowego funkcjonowania i zmian tego parametru w ropnych stanach zapalnych skóry. Badania przeprowadzono na 40 dorosłych psach (20 zdrowych »
autor: Igor Łoniewski, Heros David, Beata Rudnicka-Brzezny
str. 78
Artykuł przedstawia teorię pleomorfizmu profesora Enderleina w ujęciu historycznym i współczesnym oraz przypadki kliniczne zwierząt leczonych lekami izopatycznymi, zawierającymi odpowiednio przygotowane mikroorganizmy. Opisane w artykule wyniki leczenia schorzeń weterynaryjnych przy »

NASZE SPRAWY

str. 83

VET-MEDYCYNA

autor: Jan P. Madej
str. 84
W przebiegu chorób stawów o podłożu immunologicznym główną rolę odgrywają mechanizmy nadwrażliwości typu III lub IV. Czynnik etiologiczny nie zawsze jest znany. Z punktu widzenia lekarza klinicysty słuszny wydaje się »
autor: Agnieszka Sikorka, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Jankowski, dr hab. Krzysztof Kubiak
str. 92
Cystoskopia umożliwia ocenę wnętrza pęcherza moczowego, pobranie materiału do badań laboratoryjnych oraz wykonanie niektórych zabiegów (np. elektrokoagulacji, elektroresekcji). Wziernikowanie pęcherza moczowego u psów może być wykonywane przy pomocy endoskopów sztywnych »

VET-NEWS

str. 96

VET-PRESS

str. 98

VET-IMPREZY

str. 100
str. 100
str. 101
str. 101
str. 101
str. 101
str. 102

KLUB KSIĄŻKI

str. 103

VET-NOWOŚĆ

str. 104

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.