Archiwum

Drodzy Lekarze Weterynarii!Miło mi zakomunikować, iż Sekcja Dermatologii Weterynaryjnej PSLWMZ objęła patronatem merytorycznym nasze czasopismo. Ta współpraca ma na celu pogłębienie wiedzy dermatologicznej naszych czytelników i propagowanie dermatologii weterynaryjnej jako nauki w Polsce i za granicą. Dziękujemy dr. Zbigniewowi Blimke, przewodniczącemu Sekcji, za otwartość i przychylność. Postaramy się jako redakcja pomóc w informowaniu o działaniach tej prężnie działającej Sekcji. Warsztaty Dermatologiczne w bieżącym roku były niezmiernie ciekawe merytorycznie. Jedna z prelegentek warsztatów, dr Regina Wagner, specjalista dermatolog, publikuje w tym numerze artykuł dotyczący alergii u psów i kotów. Zapraszam na stronę 91. Konkurs na artykuł o rzadkiej jednostce chorobowej został zakończony. Oto zwycięskie prace: miejsce I - dr n. wet. »

NASZE SPRAWY

str. 4

TEMAT NUMERU

autor: Włodzimierz Raczyński
str. 6
Usługi weterynaryjne mogą być świadczone przez lekarza weterynarii posiadającego prawo wykonywania zawodu, z zastrzeżeniem art. 3, w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.Tak dosłownie brzmi art. 2 ust. 2 Ustawy »

NASZE SPRAWY

str. 8

VET-MEDYCYNA

autor: Zbigniew Adamiak, Roman Aleksiewicz
str. 10
Przeglądowe badanie ultrasonogra?czne w praktyce lekarza weterynarii coraz częściej wchodzi w pakiet diagnostyki pierwszego kontaktu. Na podstawie analizy zmian echa narządów nie zawsze można postawić ostateczne rozpoznanie. Jedną z form »
autor: dr n. wet. Marcin Jankowski
str. 14
Astma kotów charakteryzuje się nagłym, uogólnionym, odruchowym zwężeniem oskrzeli oraz zwiększoną ich reaktywnością w następstwie działania różnych czynników drażniących, które u zdrowych kotów nie wywołują widocznych zmian. Są to najczęściej »

NASZE SPRAWY

str. 18

VET-MEDYCYNA

autor: M. Zawadzki, Agnieszka Sikorska, J. Nicpoń
str. 21
Bardzo przydatnym badaniem mającym na celu ustalenie rodzaju cukrzycy, dawki insuliny, reakcji organizmu na insulinę i szybkości jej metabolizmu jest wykonanie tzw. krzywej cukrowej, czyli serii oznaczeń stężenia glukozy we »
autor: Kamila Glińska, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 23
Septyczne zapalenie otrzewnej wywołane jest stanem zapalnym błony otrzewnowej. Najczęściej powstaje w wyniku przerwania ciągłości układu pokarmowego wskutek: wgłobienia jelit cienkich i grubych, zapalenia jelita cienkiego oraz urazu lub rozerwania »
autor: Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 26
W Polsce opisano pojedyncze przypadki endocarditis i miocarditis u psów w przebiegu zakażenia bakteryjnego oraz zarażenia Diro?laria immitis oraz Toxoplasma gondii. Sporadyczne rozpoznawanie infekcyjnych chorób wsierdzia i mięśnia sercowego jest »
autor: Krzysztof Kostro, Zdzisław Gliński
str. 34
Zoonozy stanowią dużą grupę chorób różniących się objawami klinicznymi, epidemiologią i metodami zwalczania. Znanych jest ponad 200 zoonoz, które wywołują bakterie, pasożyty, wirusy, grzyby i priony. Ze względu na związane »
autor: Tomasz Piech, Marek Szczubiał, Roland Kusy
str. 38
Jednym z najczęściej występujących schorzeń układu rozrodczego u suk jest ropomacicze. W etiologii schorzenia zasadniczą rolę odgrywają zaburzenia natury hormonalnej stanowiące pierwotną jej przyczynę. Wtórnie proces ten wikłany jest przez »
autor: Elżbieta Ziętek, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 44
Borelioza jest niebezpieczną chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Mnogość i zróżnicowanie objawów tej jednostki klinicznej nierzadko nastręczają trudności w postawieniu rozpoznania. Wczesne rozpoznanie i »
autor: Andrzej K. Siwicki
str. 48
Immunomodulacja znalazła zastosowanie w skutecznej ochronie zdrowia psów i kotów. Immunomodulatory naturalne i syntetyczne wykazują działanie stymulujące na nieswoiste komórkowe i humoralne mechanizmy obronne oraz swoistą odpowiedź immunologiczną. Podawane również »
autor: Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 52
U zwierząt istnieje kilka chorób autoimmunologicznych należących do tej grupy. Można je podzielić ze względu na głębokość, na której powstają wykwity. W pęcherzycach wykwity powstają w naskórku w pem?goidzie pęcherzowym »
autor: Aleksandra Maluta
str. 60
Najczęściej spotykane choroby gadów to głównie skutki błędów pielęgnacyjnych. Ponad połowa z nich wynika z nieprawidłowego żywienia. Długotrwała nieprawidłowa dieta przynosi po latach często nieodwracalne skutki, w postaci deformacji kości, »
autor: Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 66
Coraz powszechniej mamy do czynienia z problemami w rozrodzie kotów rasowych, a natura tego zjawiska jest wieloczynnikowa. Wystąpieniu tych problemów sprzyja wykorzystanie niewielkiej liczby zwierząt do rozrodu i zawężanie genetycznego »
autor: Katarzyna Świąder
str. 70
Weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna poprzez monitorowanie skażeń żywności pochodzenia zwierzęcego substancjami toksycznymi, lekami, antybiotykami, hormonami i metalami ciężkimi oraz diagnozowanie chorób zakaźnych zwierząt, w tym chorób odzwierzęcych, służy zapewnieniu ochrony zdrowia »
autor: Grzegorz Nowak
str. 73
Trichostrongyloza i owsica koni są częstymi helmintiazami tej grupy zwierząt. W rozpoznaniu trichostrongylozy decydujące jest przede wszystkim koproskopowe badanie na obecność jaj i larw robaków. Rozpoznanie owsicy opiera się na »
autor: Marcin Gołyński, Marcin Szczepanik
str. 82
Artykuł opisuje przypadek astenii skóry u kota. Choroba ta u kotów charakteryzuje się nadmierną rozciągliwością skóry. U opisywanego kota wykonano badanie kliniczne i badania dodatkowe: badanie hematologiczne, biochemiczne, badanie histopatologiczne »

NASZE SPRAWY

str. 85

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 86
Niepożądane i niewłaściwe zachowania są jedną z najważniejszych przyczyn usypiania zdrowych zwierząt towarzyszących. Tragedia ta powtarza się codziennie na całym świecie w lecznicach weterynaryjnych i schroniskach dla zwierząt.

NASZE SPRAWY

str. 87

VET-MEDYCYNA

autor: Paweł Kwarciany
str. 88
Otyłość to najczęstszy problem związany z żywieniem zarówno zwierząt domowych, jak i ludzi. Jest ona de?niowana jako nadmiar tłuszczu w organizmie, mogący spowodować upośledzenie jego funkcji lub osłabienie zdrowia.

PRZEWODNIK

autor: Regina Wagner
str. 91
Atopia oznacza genetycznie uwarunkowaną predyspozycję do rozwijania się alergii na alergeny środowiskowe przy udziale przeciwciał klasy IgE. Atopowe zapalenie skóry jest genetycznie predysponowaną chorobą alergiczną skóry, przebiegającą z zapaleniem oraz »

VET-LEX

str. 95
Codzienna praktyka weterynaryjna niesie za sobą duże ryzyko. Proces leczniczy zwierzęcia nie zawsze przebiega pomyślnie, a w niektórych przypadkach może zakończyć się jego zejściem śmiertelnym. W takich sytuacjach, najczęściej na »

VET-PRESS

autor: Zbigniew Wróblewski
str. 99
Borowina jest peloidem (gr. pelos - błoto) - tworzywem powstałym w przyrodzie w wyniku naturalnych procesów geologicznych - używanym do celów leczniczych. »

VET-NEWS

str. 100

VET-IMPREZY

str. 101
str. 101
str. 101
str. 102
str. 102
str. 103
str. 104
str. 105

VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ

str. 106

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.