Archiwum

Drodzy Czytelnicy !Czas upływa błyskawicznie. To już trzecie wydanie „Weterynarii w praktyce”, które oddajemy do Waszej dyspozycji. Jest wiele tematów, które postanowiliśmy poruszyć w tym numerze. Najważniejszym z?nich jest nasze przystąpienie do wspólnoty krajów europejskich. Jedni nas straszą Europą, inni zachęcają do niej. A przecież z dniem 1 maja 2004 roku obudziliśmy się w tym samym kraju, z tymi samymi problemami i radościami. Proces integracji to proces długofalowy, o czym możecie Państwo przeczytać w dziale VET-LEX. Koniec zimy, a początek wiosny, to dobry okres na organizację imprez branżowych, dotyczy to również weterynarii. Przygotowaliśmy dla Państwa relację z kilku miejsc, gdzie odbyły się spotkania lekarzy weterynarii. Realizujemy również kontynuację tematyczną artykułów »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Marianna Szczypka
str. 6
Leki przeciwdepresyjne, szeroko stosowane w psychiatrii u ludzi, mają coraz większe znaczenie w leczeniu zaburzeń behawioralnych u zwierząt towarzyszących człowiekowi. Chociaż nazwa tej grupy leków sugeruje, że ich głównym zastosowaniem »
autor: Barbara Zięba, Monika Bluszcz
str. 10
Współczesne metody bezpiecznego znieczulenia zwierząt opierają się nie tyko na stosowaniu coraz to nowszych i bezpieczniejszych anestetyków, ale również na śródoperacyjnej kontroli podstawowych parametrów życiowych pacjenta. Prawidłowa opieka anestezjologiczna wymaga, »
autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 19
W codziennej praktyce postawienie prawidłowej diagnozy stanu badanego pacjenta, oparte jest najczęściej na danych z wywiadu oraz dokładnym badaniu klinicznym. Nierzadko lekarz weterynarii zmuszony jest do wykonania badań dodatkowych między »
str. 22
W części trzeciej radiografii klatki piersiowej psów zostaną przedstawione typowe zmiany radiologiczne śródpiersia, jam opłucnowych, ściany klatki piersiowej, przepony oraz serca. Prawidłowy obraz radiologiczny struktur klatki piersiowej został podany w »
autor: Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 28
W cyklu trzech artykułów przybliżymy problemy dermatologiczne typowe dla grupy małych ssaków domowych (small mammal). Fretki - jedna z grup tych zwierząt, nie są obecnie jeszcze zbyt popularnymi zwierzętami trzymanymi »
autor: dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Jankowski, prof. dr hab. Józef Nicpoń, dr hab. Krzysztof Kubiak
str. 34
Biopsja nerek jest techniką diagnostyczną, która umożliwia przyżyciowe pobranie materiału tkankowego z nerki do badania histopatologicznego, co pozwala na rozpoznanie zaburzeń w prawidłowej strukturze tego narządu. Stanowi ona niejako uzupełnienie »
autor: Adam Michał
str. 36
Pojawiający się pacjenci zmuszają niekiedy do opracowywania zupełnie nowych sposobów terapii, co zdarza się na ogół nieoczekiwanie i powoduje konieczność zaplanowania operacji naprawczej w ciągu kilkudziesięciu godzin.Pacjenci ze zwichnięciem stawów »
autor: Joanna Persona
str. 39
Jest to III, ostatnia część artykułu traktująca o chorobach gardła, krtani i tchawicy. Część II zawierała temat włóknistego zwyrodnienia kości i choroby worków powietrznych.
autor: Artur Dobrzyński
str. 47
Na świecie opisano ponad 850 gatunków kleszczy, ponad 60 w samej Europie. W Polsce stwierdzono kilkanaście gatunków tego roztocza. Największe znaczenie w naszych warunkach geograficznych przypisuje się kleszczowi pastwiskowemu - »
autor: Mencke N., Shmahl G., Mehlhorn H.
str. 51

VET-SYLWETKA

str. 54

OKIEM REPORTERA

str. 56

VET-LEX

autor: Tomasz Pietryga
str. 57
W związku z akcesją naszego kraju do Unii Europejskiej producenci środków żywienia zwierząt aby móc funkcjonować na rynku muszą spełnić nowe podwyższone wymagania techniczne i sanitarne w swoich zakładach. Szczegóły »

VET-PRESS

autor: Anna Piechal
str. 60
Koty znane są przede wszystkim z wrodzonego poczucia czystości. Jedną trzecią swojego nieprzespanego czasu spędzają na intensywnych zabiegach toaletowych związanych najczęściej z pielęgnacją swojego futerka. Zwykle także bez większych problemów »
str. 62
Futurologia stosowana:Zapytano kiedyś Wayne´a Gretzky´ego jak on to robi, że przez tyle lat pozostaje niekwestionowanym mistrzem hokejowym, zostawiając w polu kolejne pokolenia młodych sportowców. Oto odpowiedź legendarnego Kanadyjczyka: cały sekret »

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Krzysztof Kiljański
str. 65

VET-IMPREZY

str. 67
str. 68
str. 71
str. 71

VET-NOWOŚĆ

str. 72

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.