Archiwum

Drodzy Czytelnicy!Witam Państwa po raz trzeci w tym roku. Przygotowaliśmy dla Was specjalne wydanie kongresowo-targowe. Staraliśmy się zamieścić w nim tematykę praktyczną, która jest kontynuacją poprzedniego numeru. Bardzo cieszy nas fakt popularności serwisu online „Weterynarii w praktyce”. Już teraz mogę zapowiedzieć, że niebawem uruchomimy kolejne, równie ciekawe podstrony. Przed nami wyjazd do Łodzi, gdzie mają odbyć się po raz pierwszy Targi Medycyny Weterynaryjnej Vetmedica. Organizatorzy podjęli się realizacji ambitnego przedsięwzięcia przeprowadzenia zintegrowanej imprezy weterynaryjnej, mającej połączyć kilka obszarów weterynarii. Czy to się powiedzie, tego nie wiem, ale bez Państwa, lekarzy weterynarii praktyków, nie będzie to możliwe. Jesteśmy ciekawi reakcji i opinii na ten temat.Chcę poinformować naszych obecnych i przyszłych autorów, »

NASZE SPRAWY

str. 3

VET-MEDYCYNA

autor: Kamila Glińska, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 6
W praktyce klinicznej bardzo często spotykamy się z koniecznością szybkiej diagnozy i rozpoczęcia leczenia u zwierząt z objawami duszności. Po wykonaniu wstępnych badań klinicznych i obrazowych w wielu przypadkach okazuje »
autor: Paweł Jonkisz, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 8
Dializa otrzewnowa w weterynarii znalazła zastosowanie między innymi w leczeniu niewydolności nerek, zatruć toksynami poddającym i się dializie i przy ostrym obrzęku płuc. Jest to metoda leczenia bardzo czasochłonna, wymagająca »
str. 14
Brak równowagi hormonalnej doprowadza do zmian w funkcjonowaniu organizmu, między innymi do zmian skórnych, których wspólną cechą kliniczną jest powstawanie pseudosymetrycznych wyłysień rozwijających się z powodu zaburzeń cyklu rozwojowego włosa, »

NASZE SPRAWY

str. 19

VET-MEDYCYNA

autor: Marcin Gołyński, Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 20
Zespół eozynofilowy kotów obejmuje grupę zmian dotyczących skóry i błon śluzowych. Wyróżnia się 3 postaci kliniczne tego zespołu: wrzód eozynofilowy, płytka eozynofilowa i ziarniniak eozynofilowy. Pomimo że wielu lekarzy stawia »
str. 26
Do zabiegów na żywej miazdze zębowej w stomatologii psa i kota należą dwie procedury: pokrycie pośrednie i bezpośrednie miazgi. Analizując sprawę bardziej szczegółowo, można dodatkowo wyróżnić w obrębie tzw. pokrycia »
autor: Monika Bluszcz
str. 32
W roku 1847 Ignacy Filip Semmelweis, położnik pracujący w jednej z ówcześnie największych klinik Wiednia, nakazał swym asystentom przed badaniem pacjentek mycie rąk wapnem chlorowanym. Wydarzenie to przyniosło natychmiastowy sukces »
autor: Andrzej Kłosiński
str. 36
Aby zdiagnozować lęk separacyjny, musimy stwierdzić fizyczne i/lub dotyczące zachowania objawy lęku i stresu, pojawiające się w sytuacji nieobecności lub braku bezpośredniego dostępu do obiektu, do którego pies jest przywiązany »
autor: lek. wet. Anna Kuziemska, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 46
Badając funkcje trzustki, należy pamiętać o specyficznej „dwoistości” wydzielniczej tego narządu. Z jednej strony komórki pęcherzykowe produkują proenzymy, aktywowane w świetle jelita do enzymów proteolitycznych (np. trypsyny), glikolitycznych (np. amylazy) »
autor: Elżbieta Ziętek, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 50
Chlamydia psittaci jest czynnikiem etiologicznym niebezpiecznej dla człowieka tzw. choroby ptasiej, zwanej ornitozą lub psitakozą (ornitosis, psittacosis) (2, 3, 4, 5). Jest to choroba odzwierzęca, często o ostrym przebiegu, zakaźna »
autor: Jacek Garncarz, Magdalena Garncarz
str. 52
Powieki składają się z trzech anatomicznych warstw. Warstwa zewnętrzna to skóra, w której znajdują są mieszki włosowe (wraz z mieszkami rzęs) oraz gruczoły łojowe. Zmodyfikowane gruczoły łojowe i potowe, które »
autor: Agnieszka Wanda
str. 58
Choroby serca mogą dotyczyć zwierząt w każdym wieku. Najczęstszym pacjentem kardiologicznym jest 8-10-letni pies ze znaczną nadwagą, ale nie należy zapominać, że problem ten może dotyczyć również zwierząt młodych, a »

NASZE SPRAWY

str. 60

VET-MEDYCYNA

autor: Małgorzata Wojtasiak-Wypart, Jarosław Wypart
str. 62
Półtoraroczny pies rasy yorkshire terrier został przyprowadzony do kliniki weterynaryjnej z powodu nasilających się od kilku miesięcy napadów bólu o nieustalonej etiologii. Pies został skierowany przez lekarza prowadzącego z prośbą »

NASZE SPRAWY

str. 67

VET-MEDYCYNA

autor: Maja Ingarden, Jacek Ingarden
str. 69
Zabiegi sterylizacji u psów i kotów obojga płci stanowią największy procent wszelkich zabiegów chirurgicznych w praktyce małych zwierząt. Umiejętność wykonywania tych czynności wynoszą jeszcze ze studiów „świeżo upieczeni” absolwenci uczelni »
autor: Paweł Golonka
str. 77
W pierwszej części artykułu autor przedstawił zagadnienia wstępne diagnostyki kulawizn: wywiad, oglądanie konia w spoczynku oraz w ruchu i próby zginania. W tej części zajął się omówieniem badania palpacyjnego chorej »

NASZE SPRAWY

str. 81

VET-MEDYCYNA

str. 83
Nowy produkt koncernu Diamond Pet Foods - producenta karm Nutra Nuggets oraz Nutra Gold.
autor: Jacek Garncarz
str. 84

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 86

VET-LEX

autor: Tomasz Pietryga
str. 88
Producenci, importerzy i dystrybutorzy wyrobów stosowanych w medycynie weterynaryjnej, którzy uzyskali pozytywną opinię o wyrobie wydaną przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach do 30 kwietnia 2004 »

NASZE SPRAWY

str. 89

VET-PRESS

str. 90

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Oliwia Modzelewska
str. 91

VET-IMPREZY

str. 92
str. 92
str. 93
str. 93
str. 94
str. 95

KLUB KSIĄŻKI

str. 96

VET-NOWOŚĆ

str. 97

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.