Archiwum

W marcowym wydaniu Weterynarii w Praktyce chcemy zwrócić uwagę na problem, z jakim na pewno każdy z Państwa spotyka się w pracy, a mianowicie rozmowa z trudnym klientem. Dla dobrych relacji z właścicielem zwierzęcia lekarz powinien przejawiać empatyczne zachowanie ukazujące klientowi zrozumienie i pomoc w trudnej sytuacji. Zachowanie właściciela, w której dowiaduje się o ciężkiej chorobie swojego podopiecznego, jest trudna do przewidzenia. Lekarz musi być przygotowany na łzy, rozpacz a czasami na ostry bunt. W jaki sposób z takimi osobami rozmawiać, jaki jest odpowiedni i najwłaściwszy sposób przekazywania niechcianej diagnozy? O różnych modelach współpracy lekarza z właścicielem zwierzęcia przeczytacie Państwo w artykule „Trudne rozmowy lekarza »

TEMAT NUMERU

autor: Monika Żurawicka
str. 8
Autorka stara się odpowiedzieć w artykule na pytania: Jak bardzo można być kompetentnym w zawodzie lekarza weterynarii? Jak szeroką wiedzę lekarz jest w stanie sobie przyswoić? Ile umiejętności rozwinąć? Kto »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Beata Degórska, dr hab. n. wet. Jacek Sterna
str. 12
W przypadku chorób ortopedycznych i neurologicznych właściwe badanie kliniczne jest podstawą do postawienia rozpoznania. Sposoby przeprowadzenia badania są ujęte w wielu podręcznikach. Celem pozyskania potrzebnych nam informacji najdogodniej postępować według »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: lek.wet. Łukasz Adamek, dr n. wet. Marcin Gołyński
str. 18
W artykule zwrócono uwagę na objawy kliniczne jak również procesy biochemiczne zachodzące w organizmie zwierzęcia, które są uwarunkowane długotrwałym oddziaływaniem glikokortykosteroidów uwalnianych w nadmiarze przez korę nadnerczy. Przybliżono schemat postępowania »
autor: dr n. wet. Piotr Sławuta, Paulina Uruska
str. 24
Najczęstszą chorobą jamy nosowej jest zakażenie górnych dróg oddechowych kotów, czyli tak zwany katar koci. Charakter i natężenie objawów klinicznych są zależne od stopnia powikłania bakteryjnego. Pojawia się zapalenie spojówek »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Kourou Dembele
str. 26
Dermatozy zależne od hormonów płciowych są rzadko spotykanymi endokrynopatiami wywoływanymi przez brak równowagi w poziomach hormonów płciowych lub ich prekursorów. Należą do nich syndrom feminizujący samców, hyperestrogenizm samic, hyperandrogenizm niekastrowanych »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Wojciech Kinda, dr n. wet. Wojciech Atamaniuk, lek. wet. Justyna Ostrowska, lek. wet. Jan Lorenc
str. 32
Artykuł przedstawia ultrasonograficzną anatomię poszczególnych narządów szyi. Ukazany jest prawidłowy obraz ultrasonograficzny tchawicy, krtani, przełyku, tarczycy, przytarczyc, ślinianek, węzłów chłonnych, głównych naczyń krwionośnych, a także mięśni oraz tkanki łącznej szyi. »
autor: dr n. wet. Janina Łukaszewska, dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Sabina Galganek, lek. wet. Olga Jaworska
str. 40
Babeszjoza i borelioza należą do transmisyjnych chorób psów przenoszonych przez kleszcze. W rzadkich przypadkach obie jednostki chorobowe mogą występować jednocześnie. Zakażenia mieszane na tle Babesia i Borrelia stanowią dla lekarzy »
autor: lek. wet. Joanna Sowa, dr n. wet. Wojciech Atamaniuk, lek. wet. Małgorzata Bielecka
str. 48
Odma osierdziowa (pneumopericardium) jest rzadkim objawem radiologicznym definiowanym jako obecność powietrza lub innego gazu w worku osierdziowym. Do przyczyn powstawania odmy osierdziowej zalicza się przede wszystkim urazy klatki piersiowej (zarówno »

OKULISTYKA

autor: lek. wet. Maciej Kiełbowicz, lek. wet. Joanna Paczuska, prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak, dr n. wet. Jarosław Popiel, lek. wet. Małgorzata Legień
str. 53
Zespół skórno-naczyniówkowy psów jest chorobą odpowiadającą syndromowi Vogt-Koyanagi-Harada występującym u ludzi. Obraz kliniczny u psów, będący prawdopodobnie następstwem uszkodzenia immunologicznego melanocytów, charakteryzuje się występowaniem objawów dermatologicznych i okulistycznych, stąd też »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Jacek Mederski, lek. wet. Natalia Nestorowicz, lek. wet. Joanna Zelik
str. 56
W artykule omówiono diagnostykę i postępowanie przy meningoma meningotheliale. Oponiaki należą do pierwotnych nowotworów mózgu i móżdżku. Ich wykrycie możliwe jest dzięki dokładnemu badaniu klinicznemu oraz badaniom obrazowym, np. tomografii »
autor: lek. wet. Diana Tarabula, dr hab. n. wet. Jacek Madany, lek. wet. Aleksandra Stani, lek. wet. Monika Dolat
str. 62
Nowotwory gruczołu mlekowego kotów są jednym z najczęściej spotykanych problemów onkologicznych. Stanowią one trudne zagadnienie diagnostyczne i terapeutyczne. W artykule opisany został przypadek nowotworu gruczołu mlekowego u kotki z nietypowym »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 68
Czasami zapis EKG nie jest czytelny. Artefakty mogą być związane z interferencją elektryczną, ruchami oddechowymi czy ruchem naszego pacjenta. Ważne jest, by umieć odróżnić artefakty imitujące zaburzenia rytmu.

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Piotr Sławuta
str. 70
Zarówno otyłość, jak i kacheksja są chorobami i wymagają dietoterapii. Diagnostyka otyłości nie jest skomplikowana – istnieje system oceny kondycji zwierzęcia tzw. BCS. W przypadku otyłości leczenie ogranicza się do »

GRYZONIE

autor: dr n. wet. Wiesław Bielas, dr n. wet. Tomasz Piasecki
str. 76
Praca prezentuje wybrane informacje na temat fizjologii i patologii rozrodu u świnek morskich. Szczególną uwagę zwrócono na zatrucie oraz wypadanie włosów w czasie ciąży, zapłodnienie dodatkowe, ciążę urojoną, ciężki poród, »

KONIE

autor: lek. wet. Agnieszka Pomorska, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki
str. 81
Technika badań endoskopowych stworzyła nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne w praktyce weterynaryjnej. W artykule przedstawiono wskazania do badania endoskopowego u koni, warunki powodzenia gastroskopii i możliwości terapeutyczne. Przedstawiono również najczęściej »

VET-PRESS

autor: dr hab. n. wet. Wojciech Niżański
str. 85
6 grudnia 2010 r. w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostało otwarte Laboratorium Zapłodnienia Pozaustrojowego kierowane przez dr. hab. Wojciecha Niżańskiego

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Maciej Kucharski
str. 86
W pracy opisano udział najważniejszych cytokin w patogenezie atopowego zapalenia skóry. Opisano stwierdzone polimorfizmy w genie interleukiny czwartej. Zwrócono uwagę na zależności pomiędzy limfocytami a alergią. Opisano wpływ cytokin »

VET BIZNES

autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 88
Wykonywanie zawodu lekarza weterynarii może przybierać wiele form, wśród których najbardziej powszechną w świadomości społecznej jest działalność związana z leczeniem zwierząt. Zawód lekarza weterynarii, należąc do grupy zawodów uznawanych za »
autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 92
Podstawą zarządzania marketingowego jest dostosowanie decyzji dotyczących praktyki weterynaryjnej do reguł, które wyznacza rynek. Najogólniej mówiąc lekarz weterynarii musi sprostać wymaganiom właścicieli jego pacjentów, obserwować działania konkurencji i na tej »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 96
Lekarz weterynarii to zawód wymagający powołania. Dla marzycieli i idealistów, czułych na cierpienia zwierząt. Na ziemię sprowadzają już mozolne, bardzo wymagające studia, po których nasi lekarze są cenionymi specjalistami w »

VET-NEWS

str. 98

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 99
Z dr. n. wet. Romanem Fabiszem, prezesem Stowarzyszenia Śląska Poliklinika Weterynaryjna, rozmawia Monika Cukiernik

VET-IMPREZY

str. 102
str. 103
str. 103

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.