Archiwum

Drodzy Czytelnicy!Nadszedł czas odpoczynku, relaksu, ale nie dla wszystkich. Nasza redakcja nie odpoczywa - przygotowała dla Państwa kolejny, wakacyjny numer „Weterynarii w praktyce”. Od maja 2004 roku „Weterynaria w praktyce” jest referowana i indeksowana przez Komitet Badań Naukowych. Jesteśmy dumni z tego faktu. W związku z naszym wejściem od Unii Europejskiej, choć nie tylko z tego powodu, w weterynarii nastąpiło wiele zmian. Głównym problemem, z którym urzędnicy nie mogli sobie poradzić, jest ustalenie stawki podatku VAT od usług weterynaryjnych. O tym „podatkowym horrorze” mogą Państwo przeczytać w dziale „Vet-Press”. Wśród lekarzy weterynarii jest wiele osób aktywnie uprawiających sport, dlatego w bieżącym numerze - specjalnie dla kibiców siatkówki - przeprowadziliśmy wywiad »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 6
Dostępność nowoczesnych technik obrazowania daje coraz lepsze możliwości oceny struktury narządów wewnętrznych. Nie wszystkie jednak procesy chorobowe powodują zmiany widoczne w badaniu USG lub RTG. Często należy się odwołać do »
str. 10
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (l.c.c.-ligamentum cruciatum craniale) jest urazem często spotykanym u psów i sprawia duże trudności diagnostyczne, jak i operacyjne przy próbie restytucji l.c.c. Większość metod operacyjnych »
autor: lek. wet. Rafał Niziołek
str. 14
Koty, ze względu na zauważalne u nich objawy kliniczne jak również możliwości ich badania w środowisku lecznicy, znacznie różnią się od psów. Są bardzo wrażliwe, szybko się denerwują a często »
autor: Artur Dobrzyński
str. 20
Prezentujemy drugą część artykułu tego autora. W części pierwszej opisano jednostki chorobowe: babeszjozę, boreliozę i erlichiozę.
autor: Marcin Gołyński, Marcin Szczepanik
str. 26
Jest to druga część artykułu tego autora. Wraz z trzecią częścią zaprezentujemy Państwu ikonografię dotyczącą pierwszej i drugiej części artykułu. Królik domowy jest potomkiem europejskiego królika dzikiego (Oryctolagus cuniculus). Jego »
str. 30
Coraz częściej naszymi pacjentami są króliki. Dlatego też warto zapoznać się z najczęściej spotykanymi u tego gatunku chorobami oczu..U zwierząt tych w praktyce najczęściej spotyka się:zapalenie powiek i spojówekzapalenie woreczka »
autor: Marianna Szczypka
str. 32
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI - selective serotonin reuptake inhibitors) Mechanizm działania Leki należące do tej grupy, poprzez selektywne hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny do presynaptycznych neuronów OUN, zwiększają stężenie »
autor: Bogumił Brycki
str. 36
Czystość mikrobiologiczna w lecznicach i klinikach weterynaryjnych jest podstawowym elementem warunkującym zdrowie i bezpieczeństwo zarówno lekarza jak i zwierzęcia. W trzech kolejnych artykułach zostaną kompleksowo przedstawione zagadnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego w »
autor: Urszula Soszka
str. 42
„Nie chorobę należy leczyć, lecz chorego. Nie należy poszukiwać środków uniwersalnych, ale leków likwidujących określoną chorobę. Nie ma sensu stosowanie środków działających doraźnie, nie usuwających przy tym przyczyn choroby”. Ch. »
str. 46
Gekon lamparci (Eublepharis macularius) jest prawdopodobnie najczęściej utrzymywaną w warunkach domowego terrarium jaszczurką z rodziny gekonów (Gekonidae). Reprezentantów tego gatunku można dziś spotkać w większości sklepów zoologicznych w Polsce zajmujących »

VET-SYLWETKA

autor: Monika Siwiec
str. 50

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 52

VET-LEX

autor: Agnieszka Skręt
str. 54
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej 1 maja dla polskich przedsiębiorców otworzyły się teoretycznie ogromne możliwości otrzymania pomocy w finansowaniu inwestycji w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jednakże nie wszystkie »

VET-PRESS

autor: Krzysztof Janeczko, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 56
str. 58
Od 1 maja br. obowiązuje nowa Ustawa o podatku VAT. Niestety biedne nasze państwo, poprzez reprezentujący je rząd, szuka dochodów w sposób najprostszy, czyli w kieszeniach swoich obywateli, którzy demokratycznie »

NASZE SPRAWY

str. 59

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Elżbieta M. Stachowiak
str. 60

VET-IMPREZY

str. 61
str. 62
str. 63
str. 64
str. 64
str. 65
str. 66
str. 67
str. 67

VET-NOWOŚĆ

str. 68

NASZE SPRAWY

str. 70

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.