Archiwum

Witam Państwa serdecznie na progu miesiąca, w którym wszystko zaczyna się budzić do życia bo zimowym letargu. Pewno każdy z nas odczuwa wiosenną radość z coraz dłuższych, słonecznych i cieplejszych dni. Niewątpliwie sprzyjać to będzie częstszym wyjazdom na konferencję, szkolenia oraz warsztaty. Chciałabym serdecznie Państwa zaprosić na szkolenie organizowane przez naszą Redakcję wraz z Akademią Elamed dotyczące „Chorób zwierząt egzotycznych”. Ze względu na fakt, iż te zwierzęta są coraz częstszymi pacjentami Państwa lecznic, chcielibyśmy przybliżyć najczęściej występujące przypadki chorobowe spotykane u węży, jaszczurek oraz żółwi. Dodatkowym atutem szkolenia będzie możliwość omówienia jednostek chorobowych na żywych okazach, które będą towarzyszyć uczestnikom podczas szkolenia. Na to spotkanie zapraszamy Państwa już 23 mają, »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 8
Nowotwory gruczołów wydzielania wewnętrznego występują dosyć często u psów i kotów. Mają charakter zmian złośliwych i łagodnych. Ich objawy kliniczne są nieswoiste, przez co rzadko są rozpoznawane przyżyciowo. W artykule »

CHIRURGIA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Sterna, lek. wet. Mariusz Siedlicki, dr n. wet. Igor Bissenik, lek. wet. Krzysztof Zdeb
str. 12
Dysplazja stawów biodrowych jest chorobą rozwojową psów ras dużych powodującą objawy kulawizn kończyn miednicznych o różnym nasileniu i różnym charakterze. Niekiedy jest chorobą utrudniającą postawienie prawidłowej diagnozy. Niniejszy artykuł opisuje »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Kamila Glińska-Suchocka
str. 17
Ostre zapalenie trzustki jest jednostką chorobową częściej diagnozowaną u psów niż u kotów. Najczęściej choroba występuje u psów w średnim lub starszym wieku. Brak jest predyspozycji płciowych. Większość psów z »

KONIE

autor: dr hab. n. wet. prof. nadz. Andrzej Rychlik
str. 20
W artykule przedstawiono zasady przygotowania pacjenta i sprzętu do badania endoskopowego przewodu pokarmowego oraz podstawy wykonania samego badania. Przedstawiono w nim wskazania, przeciwwskazania do panendoskopii i kolonoskopii oraz zasady kwalifikacji »

IMMUNOLOGIA

autor: dr Beata Tokarz-Deptuła, prof. zw. dr hab. Wiesław Deptuła
str. 26
Praca prezentuje fakty dotyczące układu immunologicznego psów i kotów Omówione zostały wskaźniki odporności komórkowej i humoralnej, nieswoistej i swoistej. Wskazano podobieństwa i różnice w budowie i funkcjach elementów tworzących poszczególne »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: dr n. wet. Łukasz Adaszek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 30
Niniejszy artykuł przedstawia wiadomości dotyczące salmonellozy u psów. Ta stosunkowo rzadko rozpoznawana jednostka kliniczna może być groźna szczególnie dla szczeniąt i psów starych. Choroba jest groźna także dla ludzi i »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Kourou Dembele
str. 34
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest najczęściej występującą chorobę alergiczną u ludzi i psów. Etiopatogeneza choroby jest złożona i wynika z reakcji nadwrażliwości typu wczesnego na alergeny środowiskowe oraz z zaburzenia »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 42
Badanie cytologiczne moczu jest najlepszym sposobem odróżnienia zmian nowotworowych, hiperplazji nabłonka czy stanu zapalnego. Możemy także zobaczyć przyczyny tego stanu zapalnego: bakteryjne, grzybicze lub inne. W artykule opisane zostały trzy »

FARMAKOLOGIA

autor: lek. wet. Magdalena Lis, dr n. wet. Marianna Szczypka
str. 46
Odruch wymiotny, jako odruch obronny, umożliwia usunięcie z żołądka niepożądanych substancji. Głównym zastosowaniem leków wymiotnych u psów i kotów jest indukcja wymiotów w zatruciach. Do leków wymiotnych należą: apomorfina, ksylazyna, »

FARMAKOTERAPIA

autor: dr n. wet. Małgorzata Kander, lek. wet. Monika Chrząstowska, prof. dr hab Andrzej Depta
str. 50
Leki moczopędne można podzielić na 5 grup: tiazydy, diuretyki tiazydopodobne, diuretyki pętlowe, diuretyki oszczędzające potas oraz diuretyki o innych mechanizmach działania. Największą aktywność moczopędną wykazują diuretyki pętlowe. W przypadkach obrzęków »

DIETETYKA/ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz, prof. dr hab. n. wet. Piotr Ostaszewski
str. 56
Dostosowanie diety do potrzeb psa jest jednym z kluczowych zadań profilaktycznych, które decyduje o kondycji i zdrowotności zwierzęcia. Odpowiednio odżywiony aktywny pies później zaczyna okazywać objawy starzenia się, a także »

KAZUISTYKA

autor: dr n. wet. Beata Abramowicz
str. 63
Kamicę pęcherzyka żółciowego u psów spotyka się rzadko, jednakże nie należy jej pomijać w diagnostyce różnicowej. Schorzenie to może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się apatią, brakiem apetytu, bólem w przodobrzuszu, »

PARAZYTOLOGIA

autor: dr n. wet. Jolanta Piekarska
str. 66
Kokcydia z rodzaju Cystoisospora wywołują stany zapalne błony śluzowej jelit u psów i kotów. Intensywna inwazja może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia szczególnie zwierząt młodych. Chociaż należą do pasożytów szeroko »

KONIE

autor: dr n. wet. Tomasz Riha, prof. dr hab Eligiusz Madej
str. 71
Większość chorób kolkowych koni ma przebieg ostry ze znacznym odsetkiem zejść śmiertelnych. Mimo dużej różnorodności wspólną ich cechą jest niepokój, a także szybki rozwój endotoksemii oraz zaburzeń wodno-elektrolitowych i krążenia »

PRZEWODNIK

autor: dr Janine Huebner
str. 78
Tzw. „koci katar” jest zespołem objawów, z którymi lekarz weterynarii ma często do czynienia, jednak przez długi czas nie poświęcano mu szczególnej uwagi. W związku z zaobserwowanymi niedawno ciężkimi, a »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 80
Agresja dominacyjna (dominance aggression) u psów są to nietypowe, powtarzające się zachowania psa takie jak: warczenie, kłapanie zębami czy gryzienie, skierowane na człowieka lub inne zwierzę.

VET-IMPREZY

str. 83
Jak co roku, firma Scanvet Poland zorganizowała w Ożarowie Mazowieckim II Specjalistyczną Konferencję dla lekarzy weterynarii specjalizujących się w chirurgii małych zwierząt. Tematem przewodnim spotkania były „Problemy kulawizn u psów”, »
str. 84
Jak co roku, firma Scanvet Poland zorganizowała w Ożarowie Mazowieckim II Specjalistyczną Konferencję dla lekarzy weterynarii specjalizujących się w chirurgii małych zwierząt. Tematem przewodnim spotkania były „Problemy kulawizn u psów”, »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.