Archiwum

Nasze otoczenie ciągle się zmienia. Można to zaobserwować nie tylko w pogodzie, ale również w przepisach zmieniających rzeczywistość obecnego środowiska pracy. Już od 1 maja zostaje wprowadzony we wszystkich zakładach leczniczych dla zwierząt obowiązek ewidencjonowania obrotu i zobowiązań podatkowych przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z uwagi na fakt, iż z dniem 1 maja każda wizyta będzie wiązać się z wystawieniem prawidłowego paragonu, publikujemy w bieżącym wydaniu artykuły odpowiadające na najczęściej zadawane pytania związane z warunkami rejestracji kas oraz sankcji za jej brak. Do współpracy przy tematach fiskalizacji zaprosiliśmy osobę praktyka, który sprawnie zarządza administracyjnie poznańską lecznicą oraz osobę z z doradztwa prawnego. Mam nadzieję, że na wszystkie Państwa wątpliwości »

TEMAT NUMERU

autor: Włodzimierz Raczyński
str. 9
Z dniem 1 maja 2011 r. we wszystkich zakładach leczniczych dla zwierzą, gdzie obrót roczny przekroczył w 2010 r. kwotę 40.000 zł wystąpi obowiązek ewidencjonowania obrotu i zobowiązań podatkowych przy »

VET PREZENTACJE

str. 12

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Piotr Trębacz, lek. wet. Ewa Trębacz, lek. wet. Arkadiusz Olkowski, dr hab. n. wet. Marek Galanty
str. 14
Obrażenia układu moczowego u psów i kotów z reguły stanowią element wielonarządowych obrażeń ciała, powstających w wyniku tępych urazów lub są wynikiem działań lekarskich. Najczęściej, w przebiegu obrażeń wielonarządowych dochodzi »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 20
Autoimmunologiczne stany zapalne skóry są rzadko spotykane u kotów. Najważniejsze dermatozy autoimmunologiczne to pęcherzowe choroby skóry, takie jak pęcherzyce i pemfigoid. W artykule zostały opisane zmiany kliniczne i histopatologiczne, metody »

DIAGNOSTYKA

autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, dr med. Maria Saduś - Wojciechowska, lek. med. wet. Bartłomiej Janaczyk
str. 26
Leki mogą wywołać objawy obejmujące wiele zespołów hematologicznych, które spowodowane są za pośrednictwem różnych mechanizmów. Lekarze weterynarii pracujący jako klinicyści muszą być wyczuleni na potencjalne jatrogenne polekowe powikłania hematologiczne i »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 32
Echokardiografia jest jednym z najważniejszych elementów badania kardiologicznego. Badanie to dostarcza lekarzowi niezbędnych informacji dotyczących morfologii mięśnia sercowego, jego czynności i anatomii. Umożliwia wykrycie i oszacowanie stopnia zaawansowania chorób wrodzonych »
autor: lek. wet. Patrycja Bednarz
str. 36
Stwierdzenie „oś sercowo-nerkowa” zostało zaczerpnięte z medycyny ludzkiej i określa ścisłe powiązanie czynnościowe nerek i układu krążenia, mimo odrębności anatomicznej obu wyżej wymienionych układów. Choroby serca niejednokrotnie doprowadzają do upośledzenia »

PARAZYTOLOGIA

autor: dr n. wet. Jolanta Piekarska, dr n. wet. Andrzej Połozowski
str. 40
Pasożytniczy pierwotniak Giardia duodenalis (G. intestinalis, G. lamblia) jest przyczyną objawów chorobowych ze strony przewodu pokarmowego obserwowanych u psów i kotów. Giardioza stanowi również potencjalne zagrożenie zdrowia ludzkiego. Prawidłowa i »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Katarzyna Paździor, lek. wet. Magdalena Szweda
str. 45
Owariohisterektomia jest zabiegiem ratującym życie w przypadku wielu chorób układu rozrodczego szczurzyc. Coraz częściej wykonuje się ją rutynowo w celu zapobiegania prokreacji u zwierząt trzymanych hobbystycznie w grupach różnopłciowych. »
autor: dr n. wet. Igor Bissenik, lek.wet. Monika Januchta, lek. wet. Krzysztof Zdeb
str. 51
Nieprzyłączony nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej jest rzadko występującą przyczyną kulawizny kończyny piersiowej. Artykuł pokazuje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne w oparciu o dwa odrębne przypadki kliniczne.

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Urszula Kotowicz-Szatkowska, dr hab. n. wet. Jacek Madany
str. 54
Desmina to białko fibrylarne stanowiące istotny składnik szkieletu komórek mięśniowych, w tym komórek sercowych. Nieprawidłowa funkcja tego białka zaburza kurczliwość komórek. Badania wykonane u ludzi wskazują, że zmiany zawartości desminy »
autor: lek. wet. Maciej Kucharski
str. 58
W pracy opisano wybrane alergeny zaangażowane w rozwój alergii pokarmowej u człowieka i u psa. Zwrócono uwagę na objawy kliniczne tej choroby. Scharakteryzowano budowę alergenu i jego właściwości. Opisano zależności »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz
str. 62
Tłuszcz jest ważnym elementem codziennej diety zwierząt i ludzi. Często ten niedoceniany element diety jest przyczyną zaburzeń w gospodarce energetycznej psów i kotów. Wsparcie żywieniowe zarówno zwierząt chorych jak i »

GRYZONIE

autor: dr n. wet. Jerzy Ziętek, lek. wet. Klaudiusz Oktawian Szczepaniak, dr n. wet. Krzysztof Tomczuk, dr n. wet. Łukasz Adaszek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 67
Gryzonie są coraz częstszymi pacjentami klinik weterynaryjnych. Ten fakt zmusza lekarzy weterynarii do stałego pogłębiania wiedzy dotyczącej patologii i terapii wspomnianych zwierząt. W związku z niewielką ilością publikacji książkowych, osoba »

KONIE

autor: dr n. wet. Jan Marczuk, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki
str. 72
Przewlekła niewydolność nerek (PNN), to zespół chorobowy uwarunkowany nieodwracalną utratą czynnych nefronów w stopniu nie pozwalającym na utrzymanie homeostazy wewnątrzustrojowej, w konsekwencji prowadzący do niewydolności narządowej i zejścia śmiertelnego. Choroba »

VET BIZNES

autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 76
Do sądu lubelskiej izby lekarsko-weterynaryjnej wpłyną wniosek okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej o ukaranie lekarza weterynarii, który: - nieprawidłowo prowadził dokumentację lekarsko-weterynaryjną w postaci książki leczenia zwierząt gospodarskich oraz zwierząt, z których »
autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 82
Osiągnięcie założonych celów biznesowych, stawianych sobie przez właścicieli placówek weterynaryjnych, jest trudne bez dokładnego przeanalizowania i znajomości otoczenia. Ponieważ nasze praktyki nie działają w próżni ciągła obserwacja zmian zachodzących wokół »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 86
Integrację trudno przecenić. Zaryzykowałbym hipotezę, że jest to najważniejszy wyróżnik naszych czasów. Po epokach wynalazków technicznych i podboju kosmosu, następnie miniaturyzacji i komputeryzacji, przyszedł czas na Internet i łączenie wszystkiego »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 90
Z dr n. wet. Tadeuszem Jakubowski, prezesem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, rozmawia Monika Cukiernik

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 93
W pierwszym kwartale tego roku firma ScanVet zaprosiła lekarzy weterynarii na bezpłatne spotkania szkoleniowe, które odbyły się w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Sopocie. Wybrane zagadnienia z dermatologii zwierząt towarzyszących »
autor: Monika Cukiernik
str. 94
autor: Krystyna Kempa
str. 95
Wspaniałe mistrzostwa w Narciarstwie na rewelacyjnie przygotowanym stoku, przy pięknej wiosennej pogodzie, doskonałej atmosferze zabawy i rodzinnego wypoczynku gwarantowały udany i niezapomniany marcowy weekend.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.