Archiwum

Szanowni Państwo!Witam naszych Czytelników we wrześniu. Okres wakacyjny już za nami, ale sądzę, że wielu lekarzy weterynarii jest jeszcze przed urlopowym wypoczynkiem - taka branża! Rozpoczyna się okres licznych spotkań, konferencji weterynaryjnych. Nasza redakcja jako jedyna objęła patronat medialny nad Olsztyńskim Forum Weterynaryjnym „Kardiologia i okulistyka w praktyce” 2005. Organizują je IVSA Poland o. Olsztyn oraz Royal Canin Polska dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej oraz lekarzy weterynarii praktyków. Impreza ta odbędzie się 26-27 listopada 2005 roku. Zapraszamy! W październiku bieżącego roku ukaże się opracowana przez naszą redację monografia „Zwierzęta Hodowlane”, zawierająca materiały z konferencji „Rozród - Matka - Noworodek” - Polanica Zdrój 2005. Chętnych do zakupu tego wydania już teraz »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 6
U kotów występuje jeden układ grupowy krwi, składający się z trzech typów: A, B, i AB oraz naturalnie występujących alloprzeciwciał. Typ A całkowicie dominuje nad typem B.Przeciwciała skierowane przeciwko antygenom »
str. 10
Erlichiozy należą do chorób transmisyjnych, przenoszonych głównie za pośrednictwem kleszczy. Rozpoznanie zakażenia jedynie w oparciu o obraz kliniczny nie jest praktycznie możliwe. Wymaga ono wykonania kompleksowych badań: hematologicznych, serologicznych (IFAT, »

NASZE SPRAWY

str. 16

VET-MEDYCYNA

autor: lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 18
Różyca jest chorobą świń dobrze znaną lekarzom weterynarii, a także hodowcom. Jej dość charakterystyczne objawy przeważnie nie sprawiają większych trudności przy rozpoznaniu. Chorobie można zapobiegać stosując szczepienia ochronne i dbając »
autor: lek. wet. Anna Kuziemska
str. 22
Pod pojęciem ostrej niewydolności nerek (ARF) należy rozumieć raptowne załamanie się ich funkcji. Ze względu na patomechanizm ARF dzieli się na: przednerkową, nerkową i zanerkową. Głównymi przyczynami ARF są: zmniejszenie »
str. 26
Króliki są zwierzętami roślinożernymi, należącymi do rzędu zajęczaków (Lagomorpha). Podczas mikrobiologicznej fermentacji pożywienia w jelicie grubym uzyskują niezbędne składniki odżywcze. Zachowanie prawidłowych proporcji poszczególnych rodzajów bakterii w przewodzie pokarmowym jest »
autor: Krystyna Ratajska-Michalczak, prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 36
W pracy przedstawiono wyniki badania patomorfologicznego wytwórczego, eozynofilowego zapalenia rogówki i spojówek (keratoconjunctivitis eosinophilica proliferativa) u kota.

NASZE SPRAWY

str. 38

VET-MEDYCYNA

autor: prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 40
W niniejszej pracy dokonano oceny histopatologicznej guzów usuniętych z powiek psów oraz podjęto próbę określenia stopnia inwazyjności badanych nowotworów na podstawie oceny ekspresji receptorów antygenu proliferacji Ki-67. Antygen ten stanowi »
autor: Magdalena Garncarz
str. 42
W numerze 3/2005 „Weterynarii w praktyce” publikowaliśmy pierwszą część artykułu „Choroby powiek u małych zwierząt” autorstwa Jacka i Magdaleny Garncarzów, w której opisane zostały różne spotykane w praktyce klinicznej schorzenia »
str. 48
W pierwszej części artykułu autor przedstawił zagadnienia wstępne w diagnostyce kulawizn: wywiad, oglądanie konia w spoczynku oraz w ruchu, próby zginania. W części drugiej, publikowanej w numerze 3/05 „Weterynarii w »
str. 54
autor: Peter Stadler, Heidrun Gehlen
str. 55
autor: Heidrun Gehlen, Ecgehart Deegen
str. 56
autor: Peter Stadler, Ecgehart Deegen
str. 58
autor: Karol Hauptmann
str. 60
autor: Michał Jank, Piotr Ostaszewski
str. 61
autor: Jacek Garncarz
str. 62

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 63

VET-LEX

str. 64
Od połowy lipca 2005 r. przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach programu PHARE 2003. Trzeba się spieszyć, bo pieniędzy i czasu na przygotowanie dokumentacji jest stosunkowo »
str. 66
Ważną rzeczą w codziennej praktyce lekarza weterynarii jest prowadzenie dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej. Zgodnie z art. 53 ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt »
autor: Zbigniew Czerwiński
str. 70
Po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej wiele firm jest zainteresowanych potwierdzeniem wysokiej jakości produkowanych wyrobów i wykonywanych usług oraz posiadaniem dokumentacji i zapisów będących dowodem dołożenia najwyższej staranności »

VET-PRESS

str. 73
Poniższy tekst zawiera odpowiedzi na kilka nurtujących Państwa pytań. Czym jest leasing? Jak go uzyskać? Na co zwrócić uwagę? Tematy tutaj poruszone zawierają najważniejsze aspekty związane z leasingiem; po ich »
str. 75

INTERNET DLA CIEBIE

str. 76
autor: Marcin Gołąb
str. 78

NASZE SPRAWY

str. 80

VET-IMPREZY

str. 81
str. 81
str. 82
str. 82
str. 83
str. 83
str. 84
str. 85
str. 86

KLUB KSIĄŻKI

str. 87

VET-NOWOŚĆ

str. 88

NASZE SPRAWY

str. 90

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.