Archiwum

Wiosna to dokonały czas odnowy i zmian. Z tego też względu redakcja Weterynarii w Praktyce postanowiła zaproponować Państwu pewne nowości. Pierwszą odmianą jest okładka naszego czasopisma. Bodźcem do zmiany wizualnej okładki jest koncepcja prezentacji znanych i cenionych osobowości, których jest sporo w środowisku weterynaryjnym. Mamy nadzieję, że uda nam się do wszystkich dotrzeć i zaprezentować Państwu ciekawe, a czasami nawet kontrowersyjne poglądy i opinie. Liczymy również na Państwa sugestie dotyczące osób, na temat których chcieliby Państwo przeczytać na łamach naszej gazety. Drugą nowością, którą dla Państwa przygotowaliśmy to dział Vet Produkt. W tym dziale chcielibyśmy prezentować nowości rynkowe, które ostatnio pojawiły się w branży weterynaryjnej. Liczymy, »

TEMAT NUMERU

autor: dr n. wet. Robert Karczmarczyk
str. 8
Na wstępie spróbujmy zdefiniować pojęcie satysfakcji. Po głębszym przemyśleniu tematu okaże się, że właściwie dla każdego z nas satysfakcja oznacza coś innego: zadowolenie, poczucie dobrze zainwestowanych czy wydanych pieniędzy, odczucie »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Janusz Bieżyński
str. 12
Zebrany materiał dotyczy informacji o walorach metodycznych zabiegu plastyki ścięgna Achilesa. Przebieg i czas gojenia zależy od sposobu przecięcia i zespolenia luźnego ścięgna. Obserwacje odległych efektów tego zabiegu wskazują, iż »

NEUROLOGIA

autor: lek. wet. Marcin Wrzosek
str. 16
Wiele chorób neurologicznych manifestuje się w sposób podobny, co sprawia, że przyczyna stanu zwierzęcia może być trudna do wyjaśnienia. Badanie neurologiczne u małych zwierząt pozwala na precyzyjne zlokalizowanie procesu chorobowego »

PARAZYTOLOGIA

autor: lek. wet. Artur Dobrzyński
str. 23
Dirofilarioza obejmuje swoim zasięgiem coraz większe obszary Europy. Jest realnym zagrożeniem również w Polsce. Do tej pory nie notowano u nas przypadków tej choroby. Jednak może się to szybko zmienić. »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Kourou Dembele
str. 26
Leczenie atopowego zapalenie skóry jest długofalowe i trudne. Dotychczas w leczeniu choroby stosowano przede wszystkim glikortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe. Pierwsza grupa wykazuje znaczne skutki uboczne a druga słabą skuteczność. Złożona »

ONKOLOGIA

autor: lek.wet. Sylwia Lew
str. 31
Nowotwory pęcherza moczowego stanowią ok. 0,5-1% wszystkich nowotworów u psów. Większość nowotworów pęcherza to zmiany pierwotne, wtórne ogniska stanowią około 5%. Z powodu objawów klinicznych przypominających zapalenie pęcherza moczowego, rozpoznaje »
autor: prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 34
W pracy omówiono typy zmian chorobowych stwierdzanych w jamie ustanej na podstawie 98 przypadków obserwowanych u psów, które klinicznie manifestowały się w postaci guzków o różnej lokalizacji, z uwzględnieniem obecnie »

ENDOKRYNOLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz, prof. dr hab Józef Nicpoń
str. 40
W artykule przedstawiono wybrane nowotwory tarczycy i przytarczyc występujące u psów i kotów. Rozpoznanie i leczenie nowotworów gruczołów wydzielania wewnętrznego niejednokrotnie jest wyzwaniem dla lekarza weterynarii, ponieważ objawy kliniczne często »

FARMAKOLOGIA

autor: lek. wet. Magdalena Lis, dr n. wet. Marianna Szczypka
str. 44
Leki przeciwwymiotne są stosowane w celu hamowania długotrwale utrzymujących się wymiotów, które mogą zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową lub równowagę kwasowo-zasadową oraz profilaktycznie w chorobie lokomocyjnej. W weterynarii wykorzystywane są następujące »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Paulina Woźniak
str. 50
Ciąża pozamaciczna u kotek jest rzadkim przypadkiem ginekologicznym w praktyce weterynaryjnej, a jej obecność wykrywana jest często przypadkowo. Warto jednak pamiętać,że ze zjawiskiem tym lekarz może się spotkać. W ciąży »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

str. 55

DIETETYKA/ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz, prof. dr hab. n. wet. Piotr Ostaszewski
str. 56
Długość życia zwierząt towarzyszących, (podobnie jak ich właścicieli) ulega wydłużeniu i dlatego współczesny lekarz weterynarii coraz częściej staje przed problemami natury geriatrycznej. Jednym z bardzo ważnych zagadnień rozumianych jako szeroko »

GADY

autor: lek. wet. Tomasz Jóźwik
str. 62
Jednym z powikłań zaburzeń procesu linienia u węży może być wrzód rogówki. Z uwagi na odmienną budowę narządów dodatkowych oka daje mniej wyrażone objawy niż u ssaków. Nie zauważony przez »
autor: lek. wet. Aleksandra Maluta
str. 64
Choroba ciałek wtrętowych i zakażenia paramyksowirusem węży to dwie najważniejsze choroby wirusowe atakujące hodowle węży. Zakażeniom tym towarzyszą wysoka zachorowalność i śmiertelność. Brak im objawów patognomicznych. Jako, że do dziś »

PRZEWODNIK

autor: Regina Wagner
str. 68
Częstotliwość występowania zapalenia ucha wewnętrznego u psów kształtuje się na poziomie 20% (McKeever/Globus, 1995). W przypadku kotów natomiast szacuje się, iż jest ona niższa o 4% (Ascher, 1988) względnie o »

WYWIAD

str. 74
6 czerwca 2009 roku w murach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbędzie się 6. Sympozjum Europejskiego Towarzystwa Weterynaryjnego Rozrodu Małych Zwierząt (EVSSAR). Z dr. Wojciechem Niżańskim, członkiem Zarządu EVSSAR, o przygotowaniach »

KONIE

autor: dr n. wet. Tomasz Riha, prof. dr hab Eligiusz Madej
str. 76
Każda grupa kolek wymaga odrębnego postępowania lekarskiego z wyjątkiem zalecanego prawie w każdym przypadku, podawania leków przeciwbólowych i spazmolitycznych. W zaburzeniach czynnościowo-trawiennych szczególnie ważne jest usuwanie gazów i treści pokarmowej »
autor: lek. wet. Joanna Persona, lek. wet. Mateusz Hecold, dr n. wet. Andrzej Bereznowski
str. 80
Navicular syndrome, navicular disease, podotrochlear syndrome, określenia te dotyczą tej samej choroby, która charakteryzuje się przewlekłym procesem zwyrodnieniowy najczęściej w kończynach piersiowych. Pojęcie „syndrom" zostało wprowadzone, ponieważ proces może tyczyć »

VET-IMPREZY

str. 83
autor: Krystyna Kempa
str. 84
Schorzenia narządów jamy brzusznej: wątroby, trzustki i śledziony - to temat zaproponowany na X Jubileuszowe Śląskie Warsztaty Diagnostyczne zorganizowane w Wiśle przez Stowarzyszenie Śląska Poliklinika Weterynaryjna. Spotkanie lekarzy odbyło się »
autor: Monika Cukiernik
str. 86
W dniach 03-04 kwietnia 2009 r. w Kórniku koło Poznania odbył się dwudniowy kurs z zakresu ultrasonografii, który został zorganizowany przez firmę Vetmedical. Na spotkanie przyjechało 20 lekarzy z całej »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.