Archiwum

W bieżącym wydaniu przygotowaliśmy do publikacji tematy poruszające m.in. problem zagrożeń inwazjologicznych, z jakim się mogą spotkać lekarze weterynarii w pracy ze strony pacjentów. Warto zapoznać się z cennymi wskazówkami autora, dzięki którym zachowując odpowiednie wymogi higieniczne zmniejszone zostanie ryzyko zachorowania.
W dalszej części wydania znajdziecie Państwo kolejną cześć artykułu dotyczącego badaniu echokardiograficznemu. Aurora artykułu podkreśla, że kompleksowość procedur echokardiograficznych pomaga w ocenie morfologii mięśnia sercowego oraz ukazuje jego analizę dynamiczną i funkcjonalną.
Częstym zburzeniem stomatologicznym, z jakim się Państwo spotykacie u psów jest obecność przetrwałych zębów mlecznych. Jakie są przyczyny tej nieprawidłowości, która jest początkiem innych patologii oraz chorób jamy ustnej oraz jak jest specyfika ekstrakcji zębów mlecznych przeczytacie »

TEMAT NUMERU

autor: dr n. wet. Jarosław Pacoń
str. 8
Lekarz weterynarii w swej pracy jest narażony na szereg zagrożeń inwazjologicznych ze strony pacjentów. Jednak w wielu przypadkach stosowanie zaostrzonych wymogów higienicznych i wytężona uwaga w trakcie zabiegów chirurgicznych pozwala »

VET PREZENTACJE

str. 12

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Maciej Kiełbowicz, lek. wet. Joanna Paczuska, lek. wet. Małgorzata Legień, lek. wet. Artur Kowalczyk
str. 16
Odma opłucnowa jest najczęstszym zaburzeniem dotyczącym jamy opłucnowej psów i kotów. Jest to zazwyczaj stan nagły wymagający natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Rokowanie dla pacjentów z odmą opłucnową jest bardzo dobre, »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Kourou Dembele
str. 24
Dermatoza X jest rzadką dermatozą przebiegającą z wyłysieniem występującą często u psów ras północnych. Nazwa „dermatoza X” odnosi się do następujących chorób: niedobór hormonu wzrostu u dorosłych psów, dermatoza reagująca »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Dariusz Jagielski
str. 29
Stosowanie leków ukierunkowanych molekularnie jest obiecującym sposobem walki z chorobami nowotworowymi ludzi. Stopniowo coraz większą grupę leków stanowią przeciwciała monoklonalne skierowane przeciwko cząstkom specyficznym dla komórek nowotworowych. Nie znalazły jeszcze »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Katarzyna Szczepańska, dr n. wet. Wojciech Atamaniuk, lek. wet. Jan Lorenc, lek. wet. Wojciech Kinda, lek. wet. Justyna Ostrowska, lek. wet. Agnieszka Pietsch-Fulbiszewska
str. 32
Uwidocznienie zmian ultrasonograficznych charakteryzujących zaburzenia trzustki poza zmianami w samej trzustce dotyczą także struktur blisko związanych z funkcją tego narządu. Najczęściej opisywane są zmiany ultrasonograficzne u zwierząt z zapaleniem trzustki »
autor: lek. wet. Mateusz Hebel, lek. wet. Piotr Rząd, dr n. wet. Dariusz Niedzielski
str. 38
Tomografia rezonansu magnetycznego jako jedyna, nieinwazyjna metoda diagnostyczna zapewnia precyzyjne zobrazowanie struktur anatomicznych stawu kolanowego. Dobra kontrastowość tkanek pozwala na ocenę stanu łąkotek, więzadeł i chrząstek stawowych, co ułatwia planowanie »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Piotr Trębacz, lek. wet. Ewa Trębacz, dr hab. n. wet. Marek Galanty
str. 44
Przepuklina jądra miażdżystego, jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób neurologicznych u psów. Do jej wystąpienia zazwyczaj dochodzi w piersiowo-lędźwiowym i szyjnym odcinku kręgosłupa. W pracy przedstawiono wyniki leczenia dwóch psów »
autor: lek. wet. Krzysztof Zdeb, lek. wet. Katarzyna Oczkowska, dr n. wet. Igor Bissenik
str. 49
Artykuł jest opisem przypadku wystąpienia ropni śledziony u młodego psa jako powikłanie po zabiegu kastracji suki rasy owczarek niemiecki. Przypadek ten powinien zwrócić uwagę lekarzy weterynarii na szczegółową analizę wyników »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Piotr Sławuta, Paulina Uruska
str. 54
Grzybice jamy nosowej są wywoływane przez grzyby z rodzaju Cryptococcus i Aspergillus. Zalicza się je do grzybic narządowych, które pojawiają się w wyniku spadku odporności. Cryptococcus neoformans jest grzybem drożdżopodobnym, »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 56
Badanie echokardiograficzne jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów badania kardiologicznego u zwierząt. Kompleksowość procedur echokardiograficznych pozwala nie tylko na ocenę morfologii mięśnia sercowego ale także na jego analizę dynamiczną »

STOMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Grzegorz Sapikowski, dr n. wet. Janusz Bieżyński, dr n. wet. Jarosław Popiel, dr n. wet. Wojciech Hildebrand, prof. dr hab. Józef Nicpoń, lek. wet. Adriana Krupa
str. 62
Jedną z nieprawidłowości stomatologicznych diagnozowanych u psów w okresie rozwoju jest obecność przetrwałych zębów mlecznych. To zaburzenie dotyczy ponad 15% populacji psów i wymaga postępowania zabiegowego, by nie stały się »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda, lek. wet. Katarzyna Paździor
str. 68
Zabieg kastracji (u innych gatunków traktowany jako rutynowy) w przypadku szczurów charakteryzuje się pewną specyfiką, wynikającą z niewielkich rozmiarów pacjenta i jego cech anatomicznych. Niniejsze opracowanie przedstawia ‘krok po kroku’ »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 72
Artykuł porusza temat potrzeby przełożenia wymagań żywieniowych psów wybranych ras na tworzenie karm rasowych. Analizę przeprowadzono na podstawie losowo wybranych produktów komercyjnych dla psów rasowych, dostępnych w Polsce

PRZEWODNIK

autor: dr n. wet. Chiara Noli
str. 78

VET BIZNES

autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 80
Wydaje się, że każdy zakład leczniczy dla zwierząt jest taki sam. Oferuje ten sam zakres usług, jest podobnie wyposażony, pracują w nim osoby o odpowiedniej wiedzy medycznej. Jest to tylko »
autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 84
Zgodnie z obowiązującym w Rzeczpospolitej prawem, każda osoba posiadająca wiadomości specjalne z danej dziedziny może być powołana przez odpowiedni organ procesowy do zbadania i wyjaśnienia istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności, »
autor: dr n. wet. Jerzy Gawor
str. 87
Wykorzystanie w praktyce koncepcji tak zwanego „e-learning” to historia ostatnich kilku lat. Oczywiście w dobie internetu obieg informacji jest dużo sprawniejszy a strony internetowe już dawno przestały być tylko tablicami »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 88
System informatyczny kupowany jest z różnych powodów. W Polsce zwykle dla bezpieczeństwa: chcę mieć spokój w razie kontroli z tego czy innego urzędu. W krajach zachodnich częściej chodzi o lepszą »

WYWIAD

str. 90
Z prof. dr hab. Józefem Nicponiem, Pełnomocnikiem Rektora ds. Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który nadzoruje pracę Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt »

VET-PRESS

str. 92
Historia zlotów Vet Riders rozpoczęła się w 2004 roku. Kreatorem, a zarazem organizatorem był dr Andrzej Lisowski, charyzmatyczny, znany i lubiany w środowisku weterynaryjnym lekarz, świetny kolega oraz doskonały organizator »

VET-IMPREZY

str. 94
str. 96
Firma Hill’s Pet Nutrition będąca światowym liderem w żywieniu małych zwierząt, zorganizowała program pod nazwą “You can make a difference”, którego celem było docenienie osiągnięć w zakresie edukacji różnych środowisk »
str. 96

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.