Archiwum

Drodzy Lekarze Weterynarii!Listopad to specyficzny miesiąc, a w tym roku szczególnie. Po pięknym, pogodnym i słonecznym październiku listopad jeszcze bardziej przygnębia. Zbliża się moment zmęczenia całym rokiem pracy, a poranne skrobanie szyb samochodowych doprowadza do szału. Moi kochani, chyba popadam w jesienną depresję... Niedobrze! Trzeba coś z tym zrobić! Najlepiej pomyśleć o Świętach Bożego Narodzenia, ciepłym kominku, prezentach, rodzinie przy jednym stole... od razu lepiej! A, właśnie, życzenia świąteczne: nasza redakcja przyłącza się całym sercem do życzeń, jakie nasi klienci pragną złożyć Państwu na łamach „Weterynarii w Praktyce” - mamy nadzieję, że jesteśmy pierwsi. Zapraszamy koniecznie na strony 85-87. Już za chwilę wchodzi na rynek pism branżowych nasz nowy tytuł »

NASZE SPRAWY

str. 4
str. 4
str. 5
str. 5

VET-MEDYCYNA

autor: dr n. med. Maria Saduś-Wojciechowska, dr n. wet. Katarzyna Mróz, Piotr Sławuta
str. 8
Małopłytkowość immunologiczna jest chorobą, w której dochodzi do niszczenia przez makrofagi płytek lub megakariocytów, wskutek opłaszczania ich przez przeciwciała. Może występować niezależnie, jako pierwotna małopłytkowość immunologiczna nazywana immunologiczną plamicą małopłytkową »
autor: Kamila Glinska, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 14
Biopsja wątroby jest istotnym badaniem w diagnostyce chorób wątroby. Dostarcza wielu cennych informacji, pomocnych w ustalaniu przyczyn uszkodzenia wątroby oraz stopnia zaawansowania zmian w przebiegu przewlekłych schorzeń narządu. Wyniki biopsji »
autor: Anna Snarska, Andrzej Pomianowski
str. 18
Babeszjoza psów jest chorobą wywołaną przez pierwotniaki Babesia spp. Wewnątrzerytrocytarna parazytemia powoduje hemolizę, która prowadzi do niedokrwistości regeneratywnej. Objawy kliniczne babeszjozy tworzą zespół niewydolności wielonarządowej, wynikający ze wstrząsu septycznego i »
str. 22
Artykuł pokazuje aktualne zastosowania świeżo mrożonego osocza u psów. Może być ono stosowane do leczenia krwawień wywołanych chorobami wątroby, przypadkowym spożyciem rodentycydów. Używane jest również w leczeniu hemofilii i innych »
autor: Marcel Kovalik
str. 26
Uogólniona postać nużycy jest zapalną chorobą skóry charakteryzującą się nadmiernym namnożeniem roztoczy Demodex canis. Tak długo, jak trwają już obserwacje przebiegu choroby, wskazują one na duże problemy z jej leczeniem »
autor: Michał Polok
str. 32
Roztocza są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się hodowcy gadów. W artykule przedstawiono biologię wyżej wymienionych pasożytów, problemy wynikające z ich występowania w hodowlach oraz metody postępowania z »

NASZE SPRAWY

str. 34

VET-MEDYCYNA

autor: Krzysztof Romański
str. 36
Opróżnianie żołądka jest zagadnieniem interesującym zarówno fizjologów, jak klinicystów, gdyż dotyczy końcowego efektu motorycznej czynności tego narządu. Wpływa na nie wiele czynników i jest precyzyjnie regulowane. Tempo opróżniania żołądka zależy »
autor: Krzysztof Romański
str. 42
Motoryka międzytrawienna w proksymalnej części żołądka jest niewielka, natomiast w dalszej części żołądka pojawiają się okresowo tzw. wędrujące kompleksy motoryczne przechodzące do dwunastnicy. Cykle te trwają u psa około 90 »
str. 54
Przewód tętniczy jest naczyniem łączącym dwie główne tętnice w organizmie - aortę i tętnicę płucną. W życiu płodowym umożliwia odpływ krwi z prawej komory do aorty, co zapewnia prawidłowe zaopatrzenie »
autor: Jan Marczuk
str. 58
Właściwa terapia zachowawcza chorób zwierząt obejmuje, oprócz postępowania dietetycznego, stosowanie leków syntetycznych oraz preparatów pochodzenia roślinnego i leków homeopatycznych. Leki pochodzenia roślinnego i preparaty homeopatyczne mają ugruntowaną pozycję w lecznictwie. »
autor: Małgorzata Witoń
str. 64
Troponina T (TnT) jest białkiem o masie 31-36 kDa, składającym się z ok. 250-300 reszt aminokwasowych. Wraz z troponiną C (TnC) i troponiną I (TnI) wchodzi w skład kompleksu wiążącego »

NASZE SPRAWY

str. 67

VET-MEDYCYNA

autor: Grzegorz Nowak
str. 70
Grzybice koni są najczęstszymi zakażeniami tej grupy zwierząt. Dermatomykozy (liszaj strzygący) są najpospolitszą postacią grzybic u koni i innych koniowatych. W Europie wywoływane są przez dwa rodzaje patogenów: Trichophyton spp. »

NASZE SPRAWY

str. 76

PRZEWODNIK

autor: Elizabeth Müller
str. 77

VET-PRESS

autor: Krzysztof Janeczko, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 80

VET-NEWS

str. 82

NASZE SPRAWY

str. 84
str. 85

VET-IMPREZY

str. 88
str. 88

NASZE SPRAWY

str. 89

VET-IMPREZY

str. 89
str. 89
str. 89
str. 90
str. 91

NASZE SPRAWY

str. 92

VET-IMPREZY

str. 93
str. 94
str. 94
str. 95

KLUB KSIĄŻKI

str. 96

VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ

str. 97

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.