Archiwum

Jako redaktor naczelna zwracam się do Was, kochani Czytelnicy, po raz ostatni. W tym słowie wstępnym muszę się z Wami pożegnać i nie ukrywam, że robię to z ogromnym wzruszeniem. Kilka lat temu Wydawnictwo Elamed powołało do życia „Weterynarię w Praktyce” - Wy nam zaufaliście i zaakceptowaliście ideę nowego czasopisma. Za te kilka lat wspólnej drogi, wspaniałych chwil, spotkań i nauki bardzo Wam dziękuję. Jestem dumna, że pozwoliliście mi się poznać - wielu z Was osobiście. Jestem szczęśliwa, że miałam okazję współpracować z tak znamienitymi i szalenie przychylnymi ludźmi. Praca ze środowiskiem lekarzy weterynarii okazała się wielką przygodą i samą przyjemnością. Chcę również podziękować mojemu dzielnemu zespołowi redakcyjnemu, a także »

TEMAT NUMERU

autor: dr. n. wet. Jacek Madany
str. 8
W gabinetach weterynaryjnych starsze psy i koty stanowią coraz częściej spotykaną grupę pacjentów. Szacuje się, że aktualna ich liczba w Polsce wynosi 30-40% całej populacji małych zwierząt.

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Barbara Osińska, prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 14
U czteroletniego psa rozpoznano w badaniu sekcyjnym przetrwałą grasicę. Narząd był prawidłowo zlokalizowany w okolicy wpustu doczaszkowego klatki piersiowej. W badaniu makroskopowym oba płaty grasicy były dobrze wykształcone. W obrazie »
autor: Agnieszka Sikorska, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 16
Pheochromocytoma (barwiak chromochłonny) jest nowotworem zbudowanym z komórek syntetyzujących i uwalniających katecholaminy. Występowanie tego guza dość często uważa się za jedną z przyczyn wtórnego nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca. »
autor: Małgorzata Olejnik, Leonard Gugała
str. 20
Na początku artykułu przybliżono ogólną charakterystykę kostniako-mięsaka ze szczególnym uwzględnieniem występowania tego guza u kotów, natomiast w dalszej części opisano przypadek kliniczny kota z rozpoznanym kostniako- -mięsakiem szczęki. Poruszono również »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

str. 26
W roku 2003 została założona Firma alfavet Tierarzneimittel GmbH. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Niemczech w pięknym Schleswig-Holstein.

DIETETYKA/ŻYWIENIE

str. 28
Wzrastające w trakcie trwania ciąży i późniejszej laktacji zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest konsekwencją zapewnienia odpowiedniego wzrostu i rozwoju płodów oraz narodzonego potomstwa z uwzględnieniem zmian zachodzących w organizmie i »

DEZYNFEKCJA

str. 34
Środki dezynfekcyjne i antyseptyki stosowane w praktyce weterynaryjnej zawierają substancje chemiczne – biocydy. Ich stosowanie w środowisku skutkuje inaktywacją lub ograniczeniem liczby bakterii, czyli efektem biobójczym lub biostatycznym. Efekt biostatyczny »

OKULISTYKA

autor: Jacek Garncarz, Magdalena Garncarz
str. 38
Głównymi przyczynami ślepoty u małych zwierząt są choroby rogówki, zaćma, jaskra, degeneracje siatkówki i choroby ośrodkowego układu nerwowego. Spośród tych schorzeń zaćma jest jedyną chorobą, którą można leczyć wyłącznie operacyjnie. »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

str. 44
Pericardiocenteza jest zabiegiem wykonywanym przy użyciu igły, mającym na celu usunięcie płynu z worka osierdziowego w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Nagromadzenie dużej objętości płynu w worku osierdziowym może być spowodowane »
str. 48
Problemy z oddawaniem moczu są nadal aktualne w terapii małych zwierząt. Choroby dolnych dróg moczowych są częstym problemem o wieloczynnikowym podłożu, charakteryzującym się utrudnionym oddawaniem moczu, krwiomoczem i częstomoczem. Skuteczne »

DERMATOLOGIA

autor: Dorota Łopucka, Dorota Pomorska, Marcin Szczepanik
str. 56
Zespół skórno-wątrobowy jest rzadko występującą chorobą skóry przebiegającą z owrzodzeniami. Jest on coraz częściej rozpoznawany u psów, jednak jego patogeneza jest dalej słabo rozumiana. W literaturze choroba ta jest określana »

CHOROBY GADÓW

autor: Michał Polok
str. 60
Kryptosporidioza gadów jest groźną, nieuleczalną chorobą gadów, wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium. Jest jednocześnie bardzo rzadko diagnozowaną jednostką chorobową, najczęściej dopiero przypadkowo podczas badań pośmiertnych. W artykule przedstawiono biologię »
autor: Aleksandra Maluta
str. 66
Ponad dziesięć lat minęło od czasu, kiedy po raz pierwszy wyizolowano herpeswirusa żółwi od chorego osobnika. Zainteresowanie chorobami wirusowymi zmiennocieplnych wciąż rośnie, jednak nadal nie znamy odpowiedzi na wiele pytań. »

KONIE

autor: Piotr Wilkołek
str. 70
Choroby alergiczne koni często rozpoznawane są wyłącznie na podstawie objawów klinicznych, bez przeprowadzania alergicznych testów diagnostycznych. Autorzy omawiają wybrane choroby o podłożu alergicznym występujące u koni, tj. atopowe zapalenie skóry, »
autor: Jakub Nicpoń
str. 76
W artykule przedstawiono praktyczne aspekty diagnozowania i leczenia choroby szpatowej u koni. W części pierwszej autor przedstawił etiopatogenezę schorzenia. Następnie opisano metody diagnostyczne wykorzystywane w rozpoznaniu choroby oraz sposoby jej »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 80
Koty są najstarszymi zwierzętami towarzyszącymi człowiekowi. Wybrały sobie nas, ponieważ wśród ludzkich osad znajdowały odpady, które przyciągały duże ilości gryzoni. Do dnia dzisiejszego koty tylko w nieznacznym stopniu podporządkowały się »

PRZEWODNIK

str. 82
Zapalenie jest reakcją na wiele różnych czynników, mającą na celu ograniczenie miejsca uszkodzenia oraz usunięcie przyczyny. Jednak przy silniejszych lub częściej powtarzających się uszkodzeniach, lub gdy równocześnie występują zaburzenia układu »

PUNKT WIDZENIA

autor: Monika Cukiernik
str. 88
12 maja 2007 r. w Łodzi uczestnicy Walnego Zgromadzenia Członków PSLWMZ wybrali nowy zarząd. Od tamtej pory minęło pół roku. O planach na przyszłość, dotyczących kształtu Stowarzyszenia, z dr. n. »

VET-NEWS

str. 91

VET-IMPREZY

str. 92
Nagrody Wydawnictwa Elamed - statuetki „Wysoki Poziom” przyznano w tym roku po raz pierwszy. Kto otrzymał tę nagrodę od redakcji „Weterynarii w Praktyce” i „Weterynarii w Terenie”? Prezentujemy laureatów oraz »
str. 94
W dniach 14-16.09.2007 r. odbyła się konferencja na temat „Diagnostyki ultrasonograficznej, dermatologicznej oraz zaburzeń zachowań koni”.
str. 96
W ramach cyklu Hill’s European Speaker Tour 15 października 2007, w Warszawie odbyła się naukowo-szkoleniowa konferencja na temat sprawności ruchowej kotów i psów.
autor: Monika Cukiernik
str. 97
Sekcja Onkologiczna Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt oraz Katedra Nauk Klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW już po raz piąty zaprosiły lekarzy weterynarii na doroczną Konferencję Onkologiczną.
autor: Anna Włodarczyk
str. 98
W dniach 16-27 lipca 2007 odbył się kolejny letni kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Weterynarii. W tym roku gospodarzami były cztery hiszpańskie wydziały w: Madrycie, Leon, Lugo i Barcelonie.
str. 98
W ramach Akademii Vétoquinol zorganizowano cykl spotkań dermatologicznych. Jedno z nich odbyło się w dniu 14. października br. w Zegrzu k. Warszawy.
autor: Monika Cukiernik
str. 100
To właśnie w Spale - niegdyś letniej rezydencji prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego - odbyła się w dniach 28-30 września 2007 roku Międzynarodowa Konferencja „Rozród psów - nowe wyzwania”.
autor: Monika Cukiernik
str. 102
W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach 11 i 12 października 2007 r. odbyło się I Sympozjum „Farmacja weterynaryjna w Polsce”. Tematem przewodnim było następujące zagadnienie: „Produkt »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.