Archiwum

Przekazuje Państwu drugie tematyczne wydanie Weterynarii w Praktyce, tym razem poświęcone chorobom koni. Wydanie to zostało specjalnie przygotowane na liczne prośby lekarzy, którzy zajmują się leczeniem tej grupy zwierząt. Grono autorów zaproszonych do tego wydania z pewnością Państwa ucieszy.
Miło mi również poinformować, że ukazała się kolejna pozycja książkowa zasilająca bibliotekę naszej redakcji autorstwa dr Marcina Szczepanika oraz dr Piotra Wilkołka „Zarys dermatologii koni”. Na polskim rynku pozycja dotycząca dermatologii koni jest pozycją unikatową tym cenniejszą, że zawierającą wiedzę i opisującą praktyczne doświadczenia rodzimych lekarzy weterynarii. Bogata wiedza autorów podparta licznymi, unikatowymi ikonografikami wzmacnia wartość i praktyczność prezentowanej pozycji. Informacje dotyczące możliwości nabycia książki „Zarys dermatologii koni” »

TEMAT NUMERU

autor: Eliza NIemczycka, lek. wet. Agnieszka Pomorska, Marcin Gołyński
str. 8
Objawy bólowe towarzyszące schorzeniom kolkowym czy problemom ortopedycznym nie sprawiają lekarzom zazwyczaj problemów zarówno podczas rozpoznawania, jak i leczenia. Pozostaje jednak w hipiatrii wiele aspektów bólu, które wymagają wyjaśnienia. W »

KONIE

autor: lek. wet. Grzegorz Nowak
str. 12
Nadwrażliwość na ukłucia kuczmanów (CHS, „lipcówka”) jest alergicznym, nawracającym i sezonowym zapaleniem skóry koni (letnia egzema) wywołanym przez przeciwciała IgE, stosunek limfocytów Th1/Th2 i cytokiny pośredniczące w reakcji na ukłucia »
autor: dr n. wet. Anna Śmiech, dr n. wet. Marcin Gołyński, dr n. wet. Marcin Szczepanik
str. 22
Gruda jest jednym z częściej występujących problemów dermatologicznych u koni. Nie jest to jedna choroba, lecz raczej syndrom polietiologiczny. Postawienie rozpoznania pierwotnej przyczyny jest trudne i wymaga wykonania badań dodatkowych. »
autor: dr n. wet. Przemysław Dziekan, dr n. wet. Renata Górecka, lek. wet. Joanna Persona, dr n. wet. Andrzej Bereznowski, lek. wet. Mateusz Hecold
str. 26
Ochwat jest jednostką chorobową, którą właściwie powinno uznać się jako zespół chorobowy, gdyż dotyczy zaburzeń różnych układów w całym organizmie – układu pokarmowego, wydalniczego, metabolicznego oraz układu ruchu. Lecząc ochwat, »
autor: lek. wet. Joanna Persona, dr n. wet. Przemysław Dziekan, dr n. wet. Renata Górecka, dr n. wet. Andrzej Bereznowski, lek. wet. Mateusz Hecold
str. 34
Znieczulenie pacjenta będącego w stanie ciężkim zawsze jest obarczone wysokim ryzykiem. Ze względu na zaburzenia ze strony układu krążenia i oddechowego oraz zaburzenia metaboliczne zachodzi inna reakcja na leki uspokajające »
autor: lek. wet. Agata Porzuczek, dr n. wet. Jakub Nicpoń
str. 42
Przemieszczenie okrężnicy wstępującej w przestrzeń śledzionowo-nerkową jest częstą przyczyną morzysk u koni. W artykule opisano metody diagnostyczne, pozwalające na postawienie jednoznacznego rozpoznania. Ponadto przedstawiono aktualne metody terapii, w tym sposoby »
autor: prof. dr hab Eligiusz Madej, dr n. wet. Tomasz Riha
str. 48
Wyodrębniono 2 grupy przemieszczeń jelit bez miejscowego zastoju krwi i z zastojem wskutek zaciśnięcia naczyń, nazywanych niedrożnościami strangulacyjnymi. Omówiono przyczyny ich powstawania, podstawowe objawy i zasady różnicowego rozpoznawania. Przemieszczenia bez »
autor: prof. dr hab. Józef Nicpoń, dr n. wet. Katarzyna Mróz, dr n. wet. Jakub Nicpoń
str. 52
Problem biegunek i innych objawów klinicznych jest bardzo skomplikowany także dzisiaj, ponieważ zapalenie okrężnicy i jelita ślepego u koni może być wywołane przez różnorodne czynniki. Wśród przyczyn wymienia się nie »
autor: prof. dr hab. h. c. Jerzy Kita, dr n. wet. Andrzej Bereznowski
str. 58
Zamierzeniem autorów jest omówienie występowania prawidłowej flory bakteryjnej w układzie trawiennym koni, jak i zaburzeń jej dotyczących oraz przybliżenie pewnych elementów rozpoznania oraz postępowania w przypadku pierwszych objawów klinicznych, związanych »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 64

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: mgr Bartłomiej Bargiełowski
str. 66
Przez wiele lat przebywając i pracując z końmi zawsze szczególną uwagę zwracałem na bezpieczeństwo ludzi i dobro koni. W ciągu tego czasu byłem świadkiem wielu urazów oraz wypadków wydarzających się »

PRZEWODNIK

autor: dr Antje Woeckener, dr Elizabeth Muller
str. 68
Dermatophilus congolensis jest bakterią tlenową lub względnie beztlenową z rzędu promieniowców (Actinomycetales). D. congolensis jest pałeczką Gram-dodatnią i tworzy rozgałęzione plechy.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.