Archiwum

Ciepłe promienie słoneczne nieuchronnie odciągają nas od pracy i przypominają o nadchodzącym okresie urlopu oraz wypoczynku. Większość z nas ma już dawno ustalone plany wakacyjne. Jak ważny dla sprawnego funkcjonowania organizmu jest odpoczynek oraz oderwanie się od codzinnej pracy przeczytacie Państwo w artykule pani Moniki Żurawickiej „Lekarz weterynarii – reaktywacja”. Dodatkowo postaraliśmy się zestawić dla Państwa informacje o spotkaniach lekarzy weterynarii, podczas których dobrze się bawiąc można skorzystać z czynnego wypoczynku. Z pewnością warto skorzystać, z którejś propozycji. Jeżeli chcielibyście Państwo polecić innym czytelnikom ciekwe formy spędzania czasu to proszę o przesłanie infromacji do redakcji. Chętnie je opublikujemy, a może również pokażemy relację z takich spotkań na łamach gazety. »

TEMAT NUMERU

autor: Monika Żurawicka
str. 8
Problemy są nieodłączną częścią naszego życia i trudno przez nie przejść nie mierząc się z nimi. Kluczem jest konstruktywne ich rozwiązywanie, by w przyszłości uchronić się przed podobnymi.

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Beata Degórska
str. 12
Zwichnięcie rzepki u zwierząt jest chorobą częściej spotykaną u psów, rzadziej u kotów. Najcześciej spotykane jest zwichnięcie rzepki na stronę przyśrodkową. U niektórych zwierząt zwichnięciu rzepki towarzyszy uszkodzenie więzadła krzyżowego »

DIAGNOSTYKA

autor: dr n. wet. Renata Komsta, lek. wet. Piotr Twardowski, mgr inż. Barbara Lisiak
str. 17
Urazy klatki piersiowej u psów najczęściej są spowodowane przez wypadki komunikacyjne. Do lecznic weterynaryjnych często trafiają też ofiary agresji człowieka a w przypadku osobników małych - pogryzienia przez większe psy. »

VET PREZENTACJE

str. 26

ROZRÓD

autor: dr n. wet. Michał Dzięcioł, dr hab. n. wet. Wojciech Niżański, dr n. wet. Grzegorz Jakub Dejneka, prof. dr hab. Jan Twardoń, lek. wet. Ewa Stańczyk, dr n. wet. Joanna Polańska, dr n. wet. Małgorzata Ochota, dr n. wet. Roland Kozdrowski
str. 29
Gruczoł sutkowy zarówno suk jak i kotek może być dotknięty szeregiem schorzeń o różnym charakterze. Zmiany wytwórcze, w tym również nowotwory występują głównie poza laktacją i w znacznym stopniu modulowane »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Jarosław Mazur
str. 34
Najczęstszymi przyczynami chorób układu oddechowego, zapaleń spojówek i rogówki u kotów są infekcje wirusowe. Chorują koty w każdym wieku. Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniom jest zagęszczenie kotów w hodowlach i schroniskach, latentni »
autor: dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, dr n. wet. Wojciech Hildebrand, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 38
Leki są ważną przyczyną uszkodzenia wątroby. Opisano ponad 900 leków, toksyn i roślin wywierających negatywne działanie na ten narząd. Objawy hepatotoksyczności wywołanej lekami są różne, od podniesienia poziomu enzymów wątrobowych »

ANESTEZJOLOGIA

autor: lek. wet. Małgorzata Łuczak
str. 42
Często w anestezji małych zwierząt w odniesieniu do psów i kotów stosowane są te same procedury i techniki anestetyczne. Jest to błędne postępowanie, ponieważ koty ze względu na swój specyficzny »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Joanna Czogała, lek. wet. Tomasz Mrozowski, lek. wet. Mirosław Rybicki
str. 50
W nadchodzących miesiącach letnich zwykle obserwuje się wśród psów i kotów zwiększoną zapadalność na choroby skóry, których przebieg jest wyzwalany lub nasilany przez promieniowanie słoneczne. Schorzenia te, określane mianem fotodermatoz, »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 57
Badanie echokardiograficzne jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów badania kardiologicznego u zwierząt. Kompleksowość procedur echokardiograficznych pozwala nie tylko na ocenę morfologii mięśnia sercowego ale także na jego analizę dynamiczną »
autor: lek. wet. Katarzyna Rutkowska
str. 62
Migotanie przedsionków jest jedną z najczęściej występujących arytmii u zwierząt. Jej prawidłowe rozpoznanie i szybkie rozpoczęcie leczenia, może w znacznym stopniu spowolnić proces chorobowy i zapobiec elektrycznej przebudowie przedsionków.

GRYZONIE

autor: dr n. wet. Jerzy Ziętek, dr n. wet. Łukasz Adaszek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, lek. wet. Klaudiusz Oktawian Szczepaniak, dr n. wet. Krzysztof Tomczuk
str. 65
Myszy i szczury są żywicielami dużej liczby pasożytniczych helmintów, które mogą wywoływać inwazje u innych zwierząt, a także u człowieka. Jednymi z najczęściej znajdowanych w przewodzie pokarmowym myszy i szczurów »

PRZEWODNIK

str. 68

ŻYWIENIE

autor: mgr inż. Adam Prostek, mgr inż. Dariusz Kamola, dr n. wet. Michał Jank, dr inż. Jacek Wilczak
str. 70
Przewód pokarmowy stawowi podstawowy narząd decydujący o ilości strawionych i wchłoniętych składników pokarmowych pochodzących z diety. Jego prawidłowe funkcjonowanie w decydujący sposób odbija się na stanie odżywienia organizmu. Składniki pokarmowe »

PTAKI OZDOBNE

autor: lek. wet. Tomasz Jóźwik
str. 77
Grzybice narządowe to dość częste schorzenia ptaków ozdobnych. Dotyczą zarówno osobników z dużych hodowli, jak i utrzymywanych indywidualnie. Aspergiloza wywoływana jest przez wszechobecne grzyby pleśniowe. Zmiany głównie lokalizują się w »

VET BIZNES

autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 80
Specyfika usług medycznych, w tym usług weterynaryjnych zawęża drogi komunikacji marketingowej. Ograniczają je również funkcjonujące przepisy i uchwały Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Mają one przede wszystkim bronić konsumenta i pacjenta przed »
autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 83
Zarówno w postępowaniu powszechnym, jak i korporacyjnym, organ procesowy powołując lekarza weterynarii w charakterze biegłego w prowadzonej sprawie wskazuje, iż istotne znaczenie dla podjęcia dalszych czynności procesowych ma wyjaśnienie faktów, »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 86
Medycyna weterynaryjna to sztuka leczenia zwierząt. 5000 lat dorobku to całkiem sporo, jednak nadal jest to sztuka, a nie inżynieria. Ocena przypadku – diagnoza, rokowanie czy wybór terapii zależą w »

WYWIAD

str. 89
Z lek. wet. Joanną Karaś-Tęczą, specjalistką z zakresu dermatologii weterynaryjnej, rozmawia Monika Cukiernik

VET-IMPREZY

str. 91
Redakcja „Weterynarii w Praktyce” wraz z firmą Boehringer Ingelheim zaprosiły lekarzy weterynarii oraz studentów medycyny weterynaryjnej na seminarium KARDIOLOGIA W PRAKTYCE, które odbyło się 16 kwietnia 2011 r. w Katowicach.
str. 92
str. 93
str. 93

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.