Archiwum

Wielu z nas trzymając to wydanie w ręce myślami jest już na wakacyjnych wojażach. Ciepłe, upalne dni oraz błogie rozleniwienie na słońcu marzą się każdemu. Ale nie zapominajmy o szkodliwości działania promieni słonecznych zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Temat dermatoz spowodowanych działaniem promieni słonecznych omawia dr Agnieszki Sikorskiej-Kopyłowicz w artykule „Fotodermatozy”.
W bieżącym wydaniu zamieściliśmy również ciekawy opis przypadku obustronnej osteochondrozy stawu skokowego leczonej operacyjnie poprzez artroskopię. Jest to pierwsze doniesienie na temat tej metody leczenia osteochondrozy stawu skokowego u psów w polskojęzycznej literaturze weterynaryjnej. Na przykładzie tego przypadku autorzy przestawiają diagnostykę, możliwości leczenia i rokowanie.
Natomiast artykuł „Zastosowania kieszonkowego Dopplera w weterynarii” nawiązuje do metod dopplerowskich, które są »

TEMAT NUMERU

autor: Justyna Cichoń
str. 8
Praktyka weterynaryjna jest specyficzną usługą, ponieważ zachodzi relacja między trzema stronami: lekarzem, klientem oraz pacjentem, a nie jak to zwykle bywa dwiema: lekarzem i pacjentem. Lekarz znający podstawy behawioryzmu zwierząt »

CHIRURGIA

autor: lek.wet. Monika Januchta, dr n. wet. Igor Bissenik, lek. wet. Krzysztof Zdeb
str. 10
Artykuł jest opisem przypadku obustronnej osteochondrozy stawu skokowego leczonej operacyjnie poprzez artroskopię. Jest to pierwsze doniesienie na temat tej metody leczenia osteochondrozy stawu skokowego u psów w polskojęzycznej literaturze weterynaryjnej. »

DERMATOLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz, prof. dr hab Józef Nicpoń
str. 14
Dermatozy spowodowane działaniami promieni słonecznych są uszkodzeniem słabo pigmentowanej skóry rzadko owłosionych części ciała Początkowo skóra ulega poparzeniom słonecznym a jeśli ekspozycja na promienie ultrafioletowe się powtarza mogą rozwijać się »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Nowak, dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 18
Arytnogenna dysplasia/kardiomiopatia prawej komory jest rzadką choroba występującą u psów, kotów i ludzi. Charakteryzuje się ona nieprawidłowościami strukturalnymi mięśnia sercowego, które dominują w prawej komorze oraz komorowymi zaburzeniami rytmu serca. »

GINEKOLOGIA

autor: lek.wet. Anna Gruk-Jurka, dr n. wet. Piotr Jurka
str. 20
Zespołem pozostałego jajnika (ovarian remnant syndrome; ORS) określa się obecność funkcjonalnie czynnej tkanki jajnika w jamie brzusznej suki lub kotki poddanej wcześniej zabiegowi usunięcia jajników i macicy (owariohisterektomii, OH). Może »

DIAGNOSTYKA KLINICZNA

autor: dr n. wet. Krzysztof Buczek, lek.wet. Marcin Garbal, dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Marta Górna, lek. wet. Jerzy Ziętek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, lek. wet. Jacek Kutrzuba
str. 26
Drobnoustroje Helicobacter spp są czynnikami etiologicznymi gastritis u psów i kotów, które często przebiegają bezobjawowo. W żołądku zwierząt stwierdza się występowanie różnych szczepów tych bakterii. Mechanizm transmisji choroby nie jest »

PARAZYTOLOGIA

autor: lek. wet. Klaudiusz O. Szczepaniak, prof. dr hab. Andrzej B Sadzikowski
str. 34
Wśród pierwotniaków występujących u gadów jednymi z najmniej znanych są inwazje orzęsków. Rodzaj Balantidium spotykany głównie u gadów roślinożernych, wydaje się być nie patogenny jednak w pewnych okolicznościach może wywoływać »

PTAKI DOMOWE

autor: dr hab. Piotr Szeleszczuk, dr n. wet. Aleksandra Ledwoń
str. 40
Badanie mikroskopowe jest jedną z podstawowych metod stosowanych rutynowo w diagnostyce chorób ptaków domowych. Wykonanie preparatów mokrych jak i barwionych daje lekarzowi możliwość dokonania wczesnego rozpoznania niektórych stanów chorobowych i »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Karol Chłopecki
str. 46
Najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym u królików domowych jest owariohisterectomia i orchidectomia, czyli tzw. zabieg kastracji. Jest to najlepszy sposób kontroli rozmnażania, zapobiegania ropomaciczu, a także w powstawaniu hormonozależnych nowotworów gruczołu »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Anna Łojszczyk-SZczepaniak, dr n. wet. Łukasz Adaszek, Tomasz Piech, lek. wet. Marta Górna, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 51
Niniejszy artykuł przedstawia przypadek ropomacicza u 7-letniej królicy. Zwierzę dostarczono do Kliniki Chorób Zakaźnych z objawami biegunki, braku apetytu, skrętu szyi, którym towarzyszyła leukocytoza. Badanie parazytologiczne kału ujawniło niewielkie ilości »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: dr n. wet. Aleksandra Gierek, mgr inż. Paweł Karłowicz
str. 54
Metody dopplerowskie są najczęściej stosowane w diagnostyce ultrasonograficznej. Najprostsze ultradźwiękowe detektory przepływu wykazują największą przydatność przy pomiarach ciśnienia, szczególnie u kotów. Odsłuch dopplerowskiego sygnału przepływu krwi może ułatwiać monitorowanie w »

KONIE

autor: lek. wet. Anna Rapacz, dr hab. Andrzej Raś, dr n. wet. Małgorzata Raś - Noryńska
str. 57
Zatrzymanie łożyska u klaczy jest najczęstszym schorzeniem okresu poporodowego i występuje u 2-10% klaczy. Pozostawienie zalegających błon płodowych po porodzie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla samicy, ze śmiercią »

PRZEWODNIK

autor: dr Torsten Naucke
str. 62
Dziś, zaledwie 26 lat po tym, jak w 1982 w USA po raz pierwszy wyizolowano u kleszczy Ixodes ricinus krętki bakterii Borrelia burgdorferi, mało kto uznaje boreliozę za chorobę podróżniczą. »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 68
Z dr. n. wet. Jarosławem Zajączkowski, pomysłodawcom cyklicznych konferencji dla lekarzy weterynarii „Zwierzęta egzotyczne – jak im pomóc?”, rozmawia Monika Cukiernik

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: mgr Bartłomiej Bargiełowski
str. 70
W pierwszej części pisałem, iż niezmiernie istotne są nasze wstępne wizyty u konia w jego pełnej kondycji zdrowotnej, w wyniku których prezentujemy się sobie wzajemnie i utrwalamy w koniu związane »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 74
23 maja 2009 r. w Auli Leopoldyńskiej, która od początku osiemnastego wieku gości najznamienitszych mędrców i uczonych nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom Wydziału Medycyny Weterynaryjnej rocznika 2003-2009. Studenci najstarszego rocznika ubrani »
autor: Krystyna Kempa
str. 76
II Konferencja Weterynaryjna ”PRAKTYCY PRAKTYKOM - ...i kot i pies…” odbywająca się 16-17 maja 2009 r. w Warszawie zorganizowana została przez firmę Vet4Vet Marek Wojtacki. Duża frekwencja uczestników przybyłych nie »
autor: Monika Cukiernik
str. 77
Tegoroczne targi odbyły się w Łodzi w dniach 9-10 maja. Patronat nad targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Marek Sawicki.
autor: Monika Cukiernik
str. 78
Firma VIRBAC w Polsce zaprosiła lekarzy weterynarii na cykl spotkań szkoleniowych na temat diagnostyki i leczenia chorób prostaty u psów. Odbyły się one pod patronatem naukowym Katedry Nauk Klinicznych Wydziału »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.