Archiwum

Nastał upragniony czas wakacji. Dla jednych oznacza on wypoczynek dla drugich najbardziej wytężony okres pracy. Ale biorąc pod uwagę, że dzień jest znacznie dłuższy, myślę że każdy niezależnie od miejsca, w którym się obecnie znajduje może wygopsodarować trochę czasu na refleksję o rozwoju swojej firmy. A warto się zastanowić czy nie skorzystać ze środków, które na ten cel zagwarantowała Unia Europejska. O przeznaczeniu dotacji oraz o wydatkach, które zostaną zakwaflifikowane jako te uprawniające do ubiegania się o dotacje przeczytacie Państwo w artykule „Dotacje na inwestycje w weterynarii”.
Wakacje to również dobry czas do planowania aktywności zawodowej w drugiej połowie roku. Dlatego też chciałabym już dzisiaj zaprosić Państwa na spotkania, które »

TEMAT NUMERU

autor: Anna Rąplewicz
str. 8
To już prawie ostatni dzwonek i szansa na pozyskanie dotacji ze środków Unii Europejskiej na inwestycje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach – w tym prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Aleksnder Kasprowicz, lek. wet. Jarosław Hajdo, lek. wet. Paweł Benkowski
str. 12
Gonadektomia jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur operacyjnych w praktyce weterynaryjnej. Opracowano i opisano wiele dostępów chirurgicznych oraz metod kastracji u suk. Tradycyjna owariektomia realizowana poprzez laparotomię pośrodkową łączy się »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Karolina Błasiak, lek. wet. Piotr Błasiak, lek. wet. Ewa Stańczyk
str. 15
Badanie ultrasonograficzne, z uwagi na nieinwazyjność i szeroką dostępność, jest często wykorzystywane w rozpoznawaniu chorób dotyczących jamy brzusznej, w tym również chorób przewodu pokarmowego. Obrazowanie tą metodą, pomimo często występujących »

VET PREZENTACJE

str. 22

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Mateusz Hebel, dr n. wet. Dariusz Niedzielski
str. 24
Rezonans magnetyczny pozwala nam obrazować struktury stawowe z dużą precyzją, w przekrojach tomograficznych. Zapewnia dobrą kontrastowość tkanek miękkich. Umożliwia także tworzenie trójwymiarowych rekonstrukcji obrazów. Te elementy sprawiają, że jest doskonałym »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Wojciech Zygner, lek. wet. Olga Gójska - Zygner
str. 28
Kwasica mleczanowa jest jednym z powikłań obserwowanych w przebiegu babeszjozy psów. Wzrost stężenia mleczanów krwi jest skorelowane ze wzrostem śmiertelności u zarażonych psów. W leczeniu chorych psów zastosowanie znajdują płyno- »

ONKOLOGIA

autor: lek. wet. Magdalena Parys, prof. Barbara Kitchell
str. 34
W okolicy odbytu znajduje się szereg struktur, które pełnią funkcje wydzielnicze i mogą ulegać nowotworzeniu. Do najczęściej występujących nowotworów okolicy okołoodbytowej należą gruczolaki oraz gruczolakoraki. Zdecydowaną większość stanowią gruczolaki, które »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 42
Atopia jest genetycznie uwarunkowaną skłonnością do rozwoju nadwrażliwości na alergeny środowiskowe. Problem ten dotyka około 10% psów. Istotnym aspektem klinicznym choroby są powikłania takie jak bakteryjne zapalenia skóry i malasezioza. »

ROZRÓD

autor: dr n. wet. Michał Dzięcioł, dr hab. n. wet. Wojciech Niżański, dr n. wet. Grzegorz Jakub Dejneka, prof. dr hab. Jan Twardoń, lek. wet. Ewa Stańczyk, dr n. wet. Joanna Polańska, dr n. wet. Małgorzata Ochota, dr n. wet. Roland Kozdrowski
str. 48
Gruczoł sutkowy zarówno suk jak i kotek może być dotknięty szeregiem schorzeń o różnym charakterze. Zmiany wytwórcze, w tym również nowotwory występują głównie poza laktacją i w znacznym stopniu modulowane »

KARDIOLOGIA

autor: lek. wet. Patrycja Bednarz
str. 53
Zastoinowa niewydolność serca (ZNS) jest konsekwencją przewlekłych mechanizmów kompensacyjnych, które są aktywowane w niewydolności serca na skutek spadku pojemności minutowej oraz zmniejszenia perfuzji tkanek. Początkowo mechanizmy te działają korzystnie na »
autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 60
Badanie echokardiograficzne jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów badania kardiologicznego u zwierząt. Kompleksowość procedur echokardiograficznych pozwala nie tylko na ocenę morfologii mięśnia sercowego, ale także na jego analizę dynamiczną »

PRZEWODNIK

autor: dr David Lloyd
str. 64

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 66
Artykuł prezentuje przykładowe wegetariańskie diety domowe, przeznaczone dla psów oraz stosowane w wybranych jednostkach chorobowych: chronicznej niewydolności nerek u psów i kotów. Dodatkowo porusza aspekt stosowania listy zamienników oraz produktów »

VET BIZNES

autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 72
Odpowiedzialność lekarzy weterynarii przed organami procesowymi samorządu lekarsko-weterynaryjnego, stanowi przekazaną przez powszechny wymiar sprawiedliwości w ręce korporacji zawodowej, części odpowiedzialności karnej za przewinienia, związane w sposób bezpośredni z wykonywaniem konkretnego »
autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 74
Pracownicy praktyki weterynaryjnej są podstawą jej funkcjonowania. Najnowocześniejszy sprzęt, doskonała lokalizacja, świetne wyposażenie nie znaczą nic jeżeli nie mamy odpowiedniego personelu. Wbrew pozorom artykuł nie jest przeznaczony tylko dla właścicieli »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 77
Prawda jest taka, że na zarządzaniu, podobnie jak na piłce nożnej, zna się każdy. Jakby ktoś potrzebował na to papier, to może go zdobyć na jednym ze stu tysięcy kierunków »

WYWIAD

str. 80
Z dr hab. Tadeuszem Bakułą na temat tworzonego Warmińsko-Mazurskiego Portalu Weterynaryjnego, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-PRESS

str. 82
VEPRA (Veterinary European Physical Therapy and Rehabilitation Association) jest dość młodym, ale bardzo prężnym stowarzyszeniem powstałym dwa lata temu.
str. 83
Programy studiów, staże i placówki stażowe, otwieranie własnej praktyki, specjalizacje, kształcenie ustawiczne, prawo weterynaryjne, usytuowanie urzędowe inspekcji weterynaryjnej, wynagrodzenie lekarzy weterynarii, świadectwa zdrowia, kontrakty na usługi weterynaryjne, obrót lekami weterynaryjnymi, »

VET-IMPREZY

str. 85
W niedzielę 29 maja o godzinie 14.30 w warszawskim Parku Balaton nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika „Niezależnego Kota”, który otrzymał sympatyczne imię Cyryl.
str. 87
IV Konferencja Weterynaryjna „PRAKTYCY PRAKTYKOM – na czterech łapach” miała miejsce w Warszawie w dniach 14-15.05.2011 r. W przeddzień Konferencji odbyły się dwa wyjątkowe sympozja z zakresu ortopedii i diagnostyki »
str. 88
Podobnie jak w latach poprzednich Sekcja Diagnostyki Obrazowej Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt wraz z firmą ADO-MED podjęła się organizacji kursów z zakresu ultrasonografii. W tym roku kursy zostały »
str. 88
21- 22 maja 2011 odbyła się Międzynarodowa Konferencja poświęcona Endokrynologii małych zwierząt w praktyce zorganizowana przez firmę VetCo.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.