Archiwum

Wszytko co dobre szybko się kończy. Wracamy zatem do codziennej pracy, ze słonecznymi wspomnieniami minionego lata. W powakacyjnym wydaniu przygotowaliśmy dla Państwa sporo ciekawych artykułów. Jednym z aspektów pracy lekarza weterynarii jest odpowiedzialność cywilna z tytułu wykonywanego zawodu. Warto wiedzieć, jaki jest zakres odpowiedzialności oraz sposób ustalania podmiotu odpowiedzialnego za wyrządzoną szkodę.
Artykuł z dziedziny chirurgii, dr Rafała Niziołka, opisuje zespół skrętu żołądka, który jest jednym z typowych wskazań do nagłej interwencji chirurgicznej w weterynarii małych zwierząt. Szybkie rozpoznanie tego problemu klinicznego oraz wstępna faza resuscytacji to najważniejsze elementy skutecznej terapii.

Od bieżącego numeru chcielibyśmy zaproponować Państwu uporządkowanie harmonogramu spotkań branżowych w cyklu dwumiesięcznym. Kalendarium będzie informować o dacie spotkania »

TEMAT NUMERU

autor: mgr Marcin Krawczyk
str. 8
Każdy podmiot świadczący usługi na rzecz innych osób powinien mieć świadomość odpowiedzialności cywilnej, jaka na nim ciąży. W przypadku udowodnienia lekarzowi weterynarii zaniedbania poniesie on odpowiedzialność za skutki swojego działania »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz, lek. wet. Rafał Niziołek
str. 12
Zespół skrętu żołądka (GDV) jest jednym z typowych wskazań do nagłej interwencji chirurgicznej w weterynarii małych zwierząt. Szybkie rozpoznanie tego problemu klinicznego oraz wstępna faza resuscytacji to najważniejsze elementy skutecznej »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Dorota Pomorska
str. 24
W artykule przedstawiony został opis przypadku klinicznego dziesięcioletniej suki rasy pudel z objawami silnego świądu,uogólnionego łuszczenia oraz odbarwień lusterka nosa i błon śluzowych. Na podstawie wywiadu, obrazu klinicznego zmian oraz »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet Barbara Osińska, prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 28
W pracy przedstawiono typy zmian patologicznych występujących w błonie śluzowej pęcherza w postaci różnej formy rozrostów, obserwowanych przyżyciowo u 57 psów, które następnie oceniano w badaniu mikroskopowym. Stwierdzono następujące typy »

NEUROLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Wrzosek
str. 30
Pacjent neurologiczny trafiający do praktyki weterynaryjnej przedstawiać może wiele deficytów neurologicznych, które wymagają odpowiedniej interpretacji i mogą bardzo sugestywnie wskazać przyczynę choroby (np. mioklonia w przebiegu nosówki). Niektóre z nich »

DIAGNOSTYKA KLINICZNA

autor: lek. wet. Karolina Siembieda, lek. wet. Agnieszka Pietsch-Fulbiszewska, lek. wet. Maciej Kiełbowicz, dr n. wet. Marcin Nowak
str. 36
W artykule omówiono podstawowe badania diagnostyczne wykonywane przy podejrzeniu ostrego zapalenia trzustki. Rozpoznanie tej choroby jest trudne z powodu niespecyficzności objawów klinicznych i często niejednoznacznej interpretacji wyników badań laboratoryjnych. Badanie »

KAZUISTYKA

autor: dr n. wet. Piotr Brodzki, dr n. wet. Marek Szczubiał, dr n. wet. Tomasz Piech, dr n. wet. Anna Śmiech, dr n. wet. Roman Dąbrowski
str. 43
Nowotwór jajnika określany według klasyfikacji WHO jako błoniak ziarnisty (GCT) stanowi od 23 do 52% wszystkich przypadków guzów jajnika u suk. W przebiegu schorzenia dochodzi do wzmożonej produkcji estrogenów, progesteronu »

Żywienie

autor: prof. Anton C. Beynen
str. 46
Osteoartroza (choroba zwyrodnieniowa stawów) jest często występującym schorzeniem u psów. Terapia farmakologiczna pomaga jedynie ograniczyć ból oraz stan zapalny oraz może być źródłem niepożądanych efektów ubocznych. Długoterminowa terapia choroby zwyrodnieniowej »

PRZEWODNIK

autor: dr Elizabeth Muller, dr Antje Woeckener
str. 56
W nowoczesnej diagnostyce wykrywanie patogenów metodą PCR zastąpiło w znacznej części konwencjonalne metody laboratoryjne.

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Justyna Cichoń
str. 60
W pierwszej części artykułu autorka przekonywała, że wiedza psychologiczna i umiejętne jej wykorzystanie jest kluczem do osiągnięcia lepszych wyników klinicznych i ekonomicznych w praktyce weterynaryjnej. W niniejszym tekście pokaże, w »
str. 62
Coraz więcej dowodów wskazuje na konieczność weryfikacji dotychczasowych sposobów postępowania w przebiegu osteoarthritis, jeżeli chcemy postawić możliwie najlepsze długoterminowe rokowanie.

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek.wet. Jagna Kudła
str. 64
W artykule omówiono zespół deprywacji socjalnej, ZDS, zwany zespołem deprywacji sensorycznej, zespołem izolacji, zespołem deprywacji, deprywacją środowiskową czy zaburzeniem na tle deprywacji socjalizacyjnej.

WYWIAD

str. 70
Jak co roku najważniejszą imprezą dla lekarzy weterynarii jest Kongres PSLWMZ. W tym roku zostanie zorganizowany w Lublinie w dniach 23-25 października, i będzie to już 17 kongres w historii »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.