Archiwum

Witam Państwa w powakacyjnym wydaniu Weterynarii w Praktyce. Mam nadzieję, że okres wakacji zaowocował nagromadzeniem pozytywnej energii oraz chęci do dalszej, codziennej troski oraz walki o życie i zdrowie pacjentów.
Z uwagi na fakt, iż spotykacie się Państwo w swoich miejscach pracy z różnymi reakcjami właścicieli zwierząt postanowiliśmy poruszyć temat związny z roszczeniami klientów. Jak poradzić sobie z pretensjami klientów, którzy w dużej mierze kierując się swoimi emocjami wysuwają różnego rodzaju roszczenia oraz oskarżenia w kierunku lekarza. Czy można przewidzieć reakcję niezadowolonego właściciela, jak sobie poradzić z klientem oraz co najważniejsze jak się bronić w takiej sytuacji przeczytacie Państwo w pierwszej częśći artykułu dr Andrzeja Lisowskiego „Roszczenia klientów i »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 8
Do chwili obecnej nikt nie wymyślił skutecznej recepty, jak uniknąć roszczeń ze strony naszych klientów. Śmiem nawet twierdzić, że nikt takiej recepty nie opracuje i nie wymyśli. Stare powiedzenie mówi, »

DIAGNOSTYKA

autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, lek. wet. Tomasz Zamecki, lek. wet. Krzysztof Kisielowski
str. 17
Splenomegalia oznacza powiększenie śledziony i zazwyczaj stan ten ma charakter zmian wtórnych, towarzyszących innym chorobom. Najczęstszymi przyczynami splenomegalii są naciekanie miąższu śledzony przez komórki nowotworowe układu krwiotwórczego, nadciśnienie wrotne (zazwyczaj »

VET PREZENTACJE

str. 23

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Anna Kuziemska, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 24
Kał jest materiałem łatwo dostępnym do badań. Poprzez badanie kału oceniamy głównie funkcjonowanie przewodu pokarmowego i narządów z nim związanych. W badaniu makroskopowym kału ocenia się między innymi konsystencję, kolor, »
autor: dr n. wet. Anna Kosiec-Tworus
str. 28
Badanie dopplerowskie układu wrotnego jest niezastąpioną metodą w ocenie hemodynamiki jej przepływu, sprawiając, że stała się ono istotnym uzupełnieniem badania ultrasonograficznego. Wiele chorób miąższu wątroby powoduje zaburzenie w przepływie w »

PARAZYTOLOGIA

autor: dr n. wet. Jarosław Pacoń
str. 32
Toksoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez pasożytniczego pierwotniaka Toxoplasma gondii. Jest powszechną inwazją występującą u prawie wszystkich ciepłokrwistych zwierząt, łącznie ze zwierzętami domowymi i człowiekiem. Pomimo wysokiej prewalencji zarażeń T. gondii, »

ANESTEZJOLOGIA

autor: lek. wet. Małgorzata Łuczak
str. 34
Opioidy były przez tysiące lat filarem leczenia przeciwbólowego i nadal nim pozostają. Terminem opioidy określa się wszystkie związki pokrewne opium. Słowo opium z greckiego oznacza „sok”, jako że opium wytwarza »

PRZEWODNIK

autor: dr n. wet. C. Muller
str. 44
Konsultacja geriatryczna stanowi najlepszą okazję do przeprowadzenia kompleksowej oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Kiedy pies w wieku geriatrycznym (wiek powyżej 2/3 okresu życia) przychodzi na wizytę należy zaproponować wykonanie pełnego, systemowego »
autor: DVM,PhD, DACVIM Michael Lappin
str. 46
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które gdy są podawane w odpowiednich ilościach, mają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Przeprowadzono dużą liczbę badań na temat wpływu probiotyków na zdrowie ludzi i tylko »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, lek. wet. Kamila Chmielecka, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 50
Podrażnieniowe kontaktowe zapalenie skóry to jednostka chorobowa bardzo rzadko występująca u psów, kotów i koni. Kliniczne rozpoznanie tej choroby nie jest łatwe, trudno jest też rozróżnić podrażnieniowe i kontaktowe zapalenie »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Katarzyna Paździor, dr n. wet. Iwona Otrocka-Domagała, prof. dr hab. Tadeusz Rotkiewicz, dr n. wet. Sylwia Lew
str. 56
Ziarnica złośliwa, stosunkowo często stwierdzana u ludzi, bardzo rzadko występuje u psów i kotów. Choroba ta dotyczy zazwyczaj węzłów chłonnych, rzadziej – narządów wewnętrznych, i cechuje się charakterystycznym obrazem mikroskopowym. »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Waldemar Kotowicz, lek. wet. Paweł Klimiuk, lek. wet. Marta Górna, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 59
Artykuł ma na celu zwrócenie uwagi zarówno lekarzy weterynarii, jak i właścicieli zwierząt na coraz częściej pojawiający się problem anaplazmozy u zwierząt w naszym kraju. Wiedza odnośnie samej choroby, jej »

ŻYWIENIE

autor: dr inż. Jacek Wilczak, dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 64
Artykuł charakteryzuje krótko grupy produktów stosowanych w dietach domowych, przeznaczonych dla zdrowych psów i kotów oraz schemat ich bilansowania. Dodatkowo załączono gotowe receptury diet domowych i tabele wybranych składników pokarmowych, »

KONIE

autor: lek. wet. Agata Porzuczek, dr hab. n. wet. Zdzisław Kiełbowicz, dr n. wet. Jakub Nicpoń
str. 72
Ultrasonografia jamy brzusznej stanowi bezcenną pomoc diagnostyczną zarówno przy ostrej kolce jak i nawracających morzyskach. Umożliwia wizualizację obszarów jamy brzusznej, które nie są osiągalne za pomocą samego badania fizykalnego (żołądek, »
autor: dr n. wet. Artur Stopyra, lek. wet. Zdzisław Peczyński, dr n. wet. Justyna Radwińska
str. 76
Jednymi z bezpiecznych metod pozwalających zwiększyć tolerancje wysiłkową koni, bez negatywnych skutków zdrowotnych, są zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym magnetoterapia. Badania przeprowadzono w celu oceny skuteczności dynamicznego stymulowania komórek pulsującym polem »

VET BIZNES

autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 81
W poprzednich artykułach cyklu przedstawiałem elementy marketingu, które wpływają na budowę przewagi konkurencyjnej praktyki weterynaryjnej. Należy jednak pamiętać, że lokalizacja, wyposażenie placówki, jej wygląd nie są wcale najważniejszymi czynnikami decydującymi »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 84
Rozliczanie pieniędzmi powinno być proste i przejrzyste, a zasady zrozumiałe dla wszystkich. Często jednak wygląda to jak w starej zagadce, którą pozwolę sobie zacytować w całości, bo dobrze oddaje podchwytliwą »

VET-PRESS

str. 88
Już niebawem odbędzie się w Warszawie XIX Kongres PSLWMZ. Organizatorzy starają się, aby ta ważna branżowa konferencja była ciekawym merytorycznie wydarzeniem naukowym i sympatycznym spotkaniem towarzyskim. Świetną okazją do zabawy »

WYWIAD

str. 90
Z pomysłodawcami zawodów golfowych dla lekarzy weterynarii i ich rodzin, czyli lek. wet. Leonardem Gugałą oraz dr n. wet. Jackiem Szulcem, rozmawia Monika Cukiernik

VET-IMPREZY

str. 92
W dniu 12 czerwca 2011 r. odbyły się II zawody golfowe dla lekarzy weterynarii i ich rodzin. Patronem wydarzenia było PSLWMZ przy współpracy firmy Vetoquinoil Biowet Polska. Zwycięzcą turnieju został »
str. 93
Sekcja Chirurgii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt zaprosiła lekarzy weterynarii na warsztaty ortopedyczne, które odbyły się pod hasłem: wybrane przypadki kulawizny przedniej kończyny i postępowanie operacyjne oraz OCD stawu »
str. 94
22 czerwca firma Vetoquinol zaprosiła dziennikarzy na konferencję prasową celem poinformowania o zmianach, jakie się dokonały na stanowisku dyrektora generalngo firmy. Wolfgang Haag, który do tej pory piastował stanowisko »
str. 95
15 czerwca br. w Warszawie odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenie „Polska Rada Konsuktacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących” ESCCAP Polska. Podczas spotkania zostały wytyczone cele Stowarzyszenia na najbliższy okres.Działania koncentrować »
str. 95
W czerwcu firma Pfizer Animal Health zorganizowała serię spotkań z lekarzami weterynarii poświęconych leczeniu trudnych przypadków dermatologicznych. Spotkania odbyły się w Kielcach, Katowicach, Opolu, Bydgoszczy, Szczecinie oraz Rzeszowie. Udział w »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.