Archiwum

.:: Komunikat ::.
UWAGA! Nie masz uprawnień do pobrania pliku. Plik zostanie udostępniony po zalogowaniu do serwisu osobom z wykupionym abonamentem lub prenumeratą. Oba można zamówić w naszym sklepie internetowym
Wobec systematycznie zwiększającej się liczebności stad zmieniają się też metody pracy lekarzy weterynarii. Dziś rolą lekarza weterynarii jest opracowanie strategii mającej na celu utrzymanie w dobrym zdrowiu całego stada, a więc zapewnienie by cielęta nie miały biegunek i zapaleń płuc, zaś krowy wolne były od chorób wymion, kończyn, zaburzeń płodności oraz chorób przemiany materii. Współczesne warunki chowu, w tym żywienie i środowisko, narażają zwierzęta na ustawiczne balansowanie między stanami fizjologicznymi i patologicznymi. Specjalizacja gospodarstw utrzymujących bydło postępuje coraz bardziej. Większe stada i duże obory to nowe wyzwania i problemy nie tylko organizacyjne, ale także zdrowotne. Głównym problemem w okresie odchowu cieląt są biegunki i choroby układu oddechowego. Za przyczynę upadków »

TEMAT SEZONU

autor: lek. wet. Karolina Wieliczko, lek. wet. Klaudia Chrząstek, prof. dr hab. Alina Wieliczko
str. 8
Wirus zakaźnego zapalenia oskrzeli, należący do rodziny Coronaviridae wywołuje ostrą, wysoce zaraźliwą chorobę układu oddechowego kur. Początkowo uważano, że uszkodzenia tkanek dotyczą tylko układu oddechowego, jednakże w związku z dużą »

TRZODA CHLEWNA

autor: dr n. wet. Wiesław Niewitecki
str. 13
Jeszcze kilka lat wstecz chów trzody chlewnej we wszystkich krajach zajmujących się intensywną produkcją był w stanie bezradności i rozpaczy z powodu załamania się odporności u świń, notując ciągły wzrost »
autor: prof. dr hab. Krzysztof Kostro, lek. wet. Andrzej Żmuda, lek. wet. Łukasz Jarosz
str. 16
Krwotoczne enteropatie stanowią grupę chorób zakaźnych w przebiegu których dominującym objawem jest krwista biegunka będąca następstwem znacznego uszkodzenie błony śluzowej jelit. Do chorób tych należą: dyzenteria, adenomatoza, salmonelloza, spirochetoza jelitowa »
autor: dr hab. n. wet. Kazimierz Tarasiuk
str. 24
W niniejszym opracowaniu chciałbym skoncentrować się na najczęściej obserwowanych w warunkach terenowych kulawiznach świń, w etiopatogenezie których główną rolę odgrywają m.in. jakość żywienia, czynniki związane z zarządzaniem i utrzymaniem świń »

BYDŁO

autor: doc. dr hab. Dariusz Bednarek
str. 28
Syndrom oddechowy bydła – BRD (Bovine Respiratory Disease), znany też jako enzootyczna bronchopneumonia cieląt (enzootic bronchopneumonia of calves), jest typową chorobą o wieloczynnikowej etiologii przebiegającą w postaci ostrego lub podostrego »
autor: dr n. wet. Przemysław Sobiech
str. 38
Biegunki cieląt są jednym z podstawowych problemów zdrowotnych w wielkostadnej hodowli bydła. Biegunka występująca u nowo narodzonych cieląt jest zaburzeniem polietiologicznym, które uważane jest za główną przyczynę upadków w pierwszych »
autor: lek. wet. Karolina Jarosz, dr n. wet. Grzegorz J. Dejneka, prof. dr hab. Jan Twardoń
str. 44
Większość zapaleń gruczołu mlekowego u bydła posiada tło bakteryjne. Do zakażenia wymienia dochodzi drogą galaktogenną, czyli przez kanał strzykowy.
autor: lek. wet. Wojciech Górski
str. 50
Prace hodowlane doprowadziły do zmian w budowie bydła mlecznego. Większa masa, a szczególnie obciążenie tyłu, spowodowały podwyższony nacisk na podeszwy racic, a tym samym na cały aparat amortyzacyjno-stawowy.

DRÓB

autor: dr n. wet Mariusz Urbanowski
str. 52
We współczesnej immunoprofilaktyce drobiu coraz większą rolę odgrywają szczepienia masowe. Wynika to z faktu, że nowoczesne zakłady wylęgowe mają możliwości produkcyjne na poziomie kilkaset tysięcy piskląt dziennie. Wymaga to doskonałej »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: dr n. wet. Roman Jędryczko
str. 54
Interpretacja wyników badań pod kątem mikotoksykologicznym jest szczególnie trudna. Wynika to z różnorodności wniosków otrzymywanych w badaniach naukowych: od skrajnie liberalnych, których wyrazem są unijne regulacje dotyczące deoksynivalenolu (DON) czy »

ŻYWIENIE

autor: prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski
str. 59
W wielu moich publikacji dla praktykujących lekarzy weterynarii, a także w czasie naszych bezpośrednich spotkań wyrażałem pogląd o konieczności bliskiej współpracy lekarza z hodowcą krów mlecznych oraz doradcą żywieniowym

Z TERENU

autor: lek. wet. Małgorzata Koszykowska, lek. wet. Jerzy Ziętek, dr n. wet. Łukasz Adaszek
str. 62
Martwica kory mózgowej jest niezakaźną chorobą spowodowaną niedoborem witaminy B1.

DOBRZE WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Marek Wasak
str. 64
Celem niniejszego artykułu jest pokazanie na przykładzie Francji, jak w praktyce funkcjonuje rynek pasz leczniczych, regulowany stosownymi przepisami krajowymi, zgodnymi z obowiązującymi w Unii Europejskiej.

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 66
Z prof. zw. dr hab. Aliną Wieliczko, o działaniach na rzecz krajowego drobiarstwa, rozmawia Monika Cukiernik

WYDARZENIA

autor: Monika Cukiernik
str. 68
Dwudniowe, ogólnopolskie sympozjum pt. „Farmacja Weterynaryjna w Polsce” zorganizowane przez Zakład Farmacji Weterynaryjnej PIWet-PIB w Puławach odbyło się w dniach 15-16 października ubiegłego roku.
str. 69
Branżowo i specjalistycznie – tak najkrócej można podsumować tegoroczne Międzynarodowe Targi Hodowli Zwierząt Farma, które po raz pierwszy odbyły się w nowej formule.
autor: Krystyna Kempa
str. 70
20 listopada 2009 roku na zaproszenie firm SAN-VIT oraz APC Polska przybyli do pięknego ośrodka w Dolsku hodowcy oraz lekarze weterynarii zainteresowani tematem dobrostanu zwierząt będącym warunkiem uzyskania pozwoleń zintegrowanych.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.