Archiwum

Udział lekarzy weterynarii, przede wszystkim specjalistów z zakresu chorób świń, jest nie do przecenienia, jeżeli chodzi o ich wpływ na rozwój i opłacalność produkcji trzody chlewnej w naszym kraju. Zmieniająca się dynamicznie w Europie, w tym w Polsce, sytuacja w zakresie efektywności, a w ślad za tym konkurencyjności produkcji stała się m.in. przyczyną tego, że Polska z pozycji istotnego eksportera wieprzowiny i świń stała się w ostatnim okresie per saldo poważnym importerem tych produktów. Z drugiej strony Niemcy, które jeszcze 10 lat temu importowały około 30% konsumowanej tam wieprzowiny dzisiaj są jej eksporterem. Przyczyn tego niepokojącego, także dla polskich praktykujących lekarzy weterynarii, zjawiska jest wiele. Z pewnością jedną z wielu »

TEMAT SEZONU

autor: dr Andrzej Kowalczyk, prof. dr hab. Iwona Markowska-Daniel
str. 8
Wirusy grypy zakażają ludzi i zwierzęta. Głównym zwierzęcym rezerwuarem wirusów grypy są ptaki wodne, ale także inne gatunki, w szczególności świnie, odgrywają istotną rolę w ekologii grypy. Z uwagi na »

TRZODA CHLEWNA

autor: dr med. wet. Aleksander Skoracki
str. 14
Hodowla i chów trzody chlewnej wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, ale największe znaczenie przypisuje się chorobom układu oddechowego.
autor: dr hab. n. wet. Kazimierz Tarasiuk
str. 24
W codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej lekarz weterynarii najwięcej czasu poświęca, jak się wydaje, leczeniu chorób zakaźnych układu oddechowego, przewodu pokarmowego i rozrodczego u świń oraz ich zapobieganiu. Obserwacje własne wskazują, że »
autor: lek. wet. Łukasz Jarosz, lek. wet. Andrzej Żmuda, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki, prof. dr hab. Krzysztof Kostro
str. 26
Zespół martwicy uszu u świń (porcie necrotic ear syndrome – PNES) jest słabo poznaną jednostką chorobową. Opisuje się ją jako syndrom martwicy uszu lub wrzodziejącą spirichetozę uszu świń.

BYDŁO

autor: lek. wet. Katarzyna Chojnowska, dr n. wet. Przemysław Sobiech
str. 33
Zaburzenia przemiany materii w stadach bydła mlecznego mogą ograniczyć opłacalność produkcji szczególnie wtedy, gdy dotyczą całego pogłowia.
autor: prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz, dr hab. Krzysztof Rypuła, dr n. wet. Katarzyna Płoneczka - Janeczko, dr n. wet. Jolanta Piekarska
str. 36
Inwazje pasożytnicze bydła są, obok bakteryjnych i wirusowych czynników zakaźnych, jednym z największych zagrożeń, rzutujących na produkcyjność stad bydła typu mlecznego.
autor: dr n. wet. Tomasz Piech
str. 40
Krowy uważane są za zwierzęta poliestralne. Oznacza to, że po osiągnięciu dojrzałości płciowej u większości ras ruje pojawiają się regularnie w ciągu całego roku, w dość ściśle określonych odstępach czasu.
autor: dr n. wet. Piotr Brodzki
str. 44
Jednym z najczęściej występujących schorzeń metabolicznych u krów mlecznych jest porażenie poporodowe. Występuje u starszych krów między 3.-5. laktacją. Praktycznie nie dotyczy pierwiastek, chociaż w praktyce spotkałem się z tym »
autor: lek. wet. Przemysław Racewicz, prof. dr hab. Jędrzej M. Jaśkowski
str. 49
Dostatecznie wczesna diagnoza ciąży u krów umożliwia właściwą organizację stada
autor: prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski
str. 53
W poprzednim numerze zwróciłem uwagę na korzyści z umiejętności „czytania” raportów wynikowych (RW, czyli popularnych tabulogramów) z kontroli użytkowości mlecznej krów.

DRÓB

autor: mgr Grzegorz Woźniakowski
str. 58
Choroba Mareka stanowi poważne zagrożenie w masowej produkcji drobiarskiej. Pomimo stosowanych szczepień ochronnych jest ona źródłem strat ekonomicznych. Stosowane szczepionki przeciwko MD nie powodują eradykacji wirusa zjadliwego z organizmu ptaków, »

DOBRZE WIEDZIEĆ

autor: Jerzy Wrocławski
str. 63
Artykuł przedstawia wymagania techniczne opisane w zarządzeniach dotyczących trychinoskopu.
autor: lek. wet. Henryk Szubstarski, dr n. wet. Dagna Szubstarska
str. 66
Artykuł opisujące funkcjonowanie akredytowanego laboratorium, wskazując na celowość akredytowania i korzystania z laboratoriów akredytowanych.

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 68
Z prof. dr hab. Zygmuntem Pejsakiem, kierownikiem Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, rozmawia Monika Cukiernik.

WYDARZENIA

str. 71
autor: Monika Cukiernik
str. 72
W dniach 29-31 stycznia 2010 r. w poznańskiej Hali Arena odbyły się XIII Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu oraz Salon Weterynaryjny SAL-WET
autor: Monika Cukiernik
str. 72

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program Edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2025 by ELAMED. Weterynaria w Terenie wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.