Archiwum

Drodzy CzytelnicyWitam wszystkich w Nowym Roku. Z zapałem rozpoczęliśmy pracę nad kolejnymi wydaniami „Weterynarii w praktyce”. Jesteśmy pełni nadziei, że ten rok przyniesie nowe wyzwania. Jak zawsze, o wszystkich wydarzeniach branżowych będziemy Państwa informować na bieżąco. W połowie listopada 2004 roku uruchomiliśmy nową stronę internetową z wieloma ciekawymi zakładkami - o szczegółach proszę czytać na stronach 43 oraz 47. Kto z Państwa nie miał jeszcze okazji zapoznać się z serwisem internetowym, niech nie zwleka - warto odwiedzać go regularnie. Przygotowaliśmy w nim m.in. kalendarium imprez branżowych na rok 2005. Nasze zaproszenie do współtworzenia Rady Naukowo-Programowej przyjęli profesorowie Andrzej Depta i Józef Nicpoń. Są to jedne z czołowych postaci branży weterynaryjnej. »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Krzysztof Anusz
str. 6
Płuca psa spełniają dwie niezwykle ważne funkcje życiowe - prowadzą wymianę dwutlenku węgla we krwi na tlen z powietrza wdychanego oraz pomagają eliminować nadmiar ciepła i wody z organizmu, poprzez »
autor: dr n. wet. Jolanta Spużak
str. 10
Wrzody żołądka są ubytkami w błonie śluzowej, które drążąc przez nią sięgają do błony podśluzowej, a nawet błony mięśniowej. Ubytek nie przekraczający blaszki mięśniowej błony śluzowej określany jest jako nadżerka. »
str. 12
Właściciel kota perskiego najczęściej kupuje go ze względu na piękne futro i olbrzymie, wyraziste oczy. Niestety, właśnie oczy u tej rasy przysparzają lekarzom i opiekunom kota wiele kłopotów.
autor: Agnieszka Jakubiak
str. 15
Prezentujemy drugą część artykułu. W pierwszej zostały przedstawione rodzaje i gatunki dermatofitów, zagrożenia dla człowieka, etiopatogeneza, mechanizmy immunologiczne biorące udział w odpowiedzi organizmu na antygeny grzybów oraz obraz kliniczny grzybic »
autor: Anna Śmiech, Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 20
Istnieje kilka chorób rozrostowych skóry, wywodzących się z histiocytów. Wyróżnia się histiocytomę, skórną histiocytozę, układową histiocytozę, histiocytozę złośliwą i mięsak histiocytarny.
autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 23
Nerki, odpowiedzialne w organizmie za filtrowanie i wydalanie szkodliwych substancji z krwi do moczu, utrzymują równocześnie prawidłową równowagę kwasowo-zasadową, dbając o zapewnienie homeostazy. Mając to na względzie przy diagnozowaniu chorób »
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, Piotr Sławuta, Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 26
Otyłość jest zjawiskiem często występującym u zwierząt towarzyszących. Przypadłością tą dotkniętych jest około 27% dorosłych psów, a od 10 lat problem ten dotyczy również około 32% populacji kotów domowych. Autorzy »
autor: Agnieszka Wanda
str. 28
Podstawową jednostką czynnościową i strukturalną nerek jest nefron. Możemy przyrównać go do „mikrofabryki”, której zadaniem jest między innymi oczyszczanie krwi i produkcja moczu. Przychodząc na świat pies czy kot ma »
autor: Marcin Wrzosek, Monika Bluszcz, Piotr Skrzypczak
str. 32
W trzeciej, ostatniej części artykułu autor przedstawia Państwu badanie jamy brzusznej i okolic miednicy, badanie układu kostno-stawowego, badania uzupełniające i monitoring oraz leczenie uzupełniające pacjentów powypadkowych.
autor: lek. wet. Rafał Niziołek, Magdalena Garncarz
str. 36
Podstawowym celem leczenia chorób serca jest opóźnienie wystąpienia objawów choroby, uzyskanie komfortu życia pacjenta i ograniczenie śmiertelności. Najwłaściwszym postępowaniem w przypadku chorób układu krążenia jest szczegółowa identyfikacja i ukierunkowane leczenie »

NASZE SPRAWY

str. 43

VET-MEDYCYNA

autor: Elżbieta Ziętek, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 44
W swojej praktyce lekarze weterynarii bardzo często narażeni są na różnego rodzaju obrażenia, spowodowane przez swoich pacjentów. W krajach anglosaskich istnieje nawet przysłowie: „pies zawsze najmocniej gryzie dłoń weterynarza”. Najgorszą »
autor: Adam Michał
str. 46
Prezentujemy Państwu trzy artykuły kazuistyczne różnych autorów, którzy zostali laureatami ogłoszonego na początku 2004 roku przez naszą redakcję konkursu na najciekawszy przypadek z praktyki klinicznej. Jeszcze raz wszystkim autorom gratulujemy »

NASZE SPRAWY

str. 47

VET-MEDYCYNA

autor: Jarosław Manikowski
str. 48
W dniu 29 stycznia 2002 r. przyniesiono do gabinetu czteromiesięcznego szczeniaka rasy mieszanej. Wcześniej podejmowane były próby leczenia pacjenta w innych placówkach weterynaryjnych, jednak bez rezultatów.
autor: Jarosław Żółciński, Artur Kowalczyk, Romuald Grudziński
str. 49
Wrodzona naczyniakowatość jelit (WNJ) jest jednostką chorobową przebiegającą z takimi objawami klinicznymi, jak: wymioty, krwawa biegunka, bolesność, tkliwość jamy brzusznej, bez wzrostu temperatury. Jej konsekwencją są odwodnienie i wyniszczenie (kacheksja).
autor: Marta Warzecha
str. 52
Wrodzone schorzenia systemu nosowo-łzowego ujawniają się u źrebiąt i młodych koni. Należy różnicować je z niedrożnościami nabytymi (spowodowanymi np. przez obecność ciała obcego), mogącymi występować u koni w różnym wieku.
autor: Bożena Bałasińska
str. 56

VET-IMPREZY

str. 58

VET-MEDYCYNA

autor: Michał Jank, Piotr Ostaszewski
str. 59

VET-SYLWETKA

str. 60

VET-IMPREZY

str. 62

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 63

VET-LEX

autor: Tomasz Pietryga
str. 64

VET-PRESS

autor: Tomasz Pietryga
str. 65

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Krzysztof Kiljański, Elżbieta M. Stachowiak
str. 66

VET-IMPREZY

str. 67
str. 67
str. 68
str. 69
str. 69
str. 69
str. 70
str. 70
str. 71

VET-NOWOŚĆ

str. 72

KLUB KSIĄŻKI

str. 73

NASZE SPRAWY

str. 74

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.