Wydania specjalne: 8_2005_1

1/2005, styczeń - luty Okładka

Drodzy Czytelnicy


Witam wszystkich w Nowym Roku. Z zapałem rozpoczęliśmy pracę nad kolejnymi wydaniami „Weterynarii w praktyce”. Jesteśmy pełni nadziei, że ten rok przyniesie nowe wyzwania. Jak zawsze, o wszystkich wydarzeniach branżowych będziemy Państwa informować na bieżąco. W połowie listopada 2004 roku uruchomiliśmy nową stronę internetową z wieloma ciekawymi zakładkami - o szczegółach proszę czytać na stronach 43 oraz 47. Kto z Państwa nie miał jeszcze okazji zapoznać się z serwisem internetowym, niech nie zwleka - warto odwiedzać go regularnie. Przygotowaliśmy w nim m.in. kalendarium imprez branżowych na rok 2005.
Nasze zaproszenie do współtworzenia Rady Naukowo-Programowej przyjęli profesorowie Andrzej Depta i Józef Nicpoń. Są to jedne z czołowych postaci branży weterynaryjnej. Obaj kierują studiami specjalizacyjnymi chorób psów i kotów - w Olsztynie i Wrocławiu.
Prezentujemy Państwu wiele różnorodnych, ciekawych artykułów. Są wśród nich trzy artykuły nadesłane w poprzednim roku na konkurs na opis najciekawszego przypadku z praktyki klinicznej. Polecamy również artykuł w dziale Internet dla Ciebie, w którym to autor szczegółowo opisuje międzynarodowy portal VetContact.
Od stycznia tego roku wzrosła cena prenumeraty, o czym informowaliśmy Państwa już w numerze szóstym z 2004 roku. Zamieściliśmy obszerną informację o warunkach prenumeraty naszego periodyku, łącznie z drukiem przekazu pocztowego. Mamy nadzieję, że ułatwi to Państwu zamówienie prenumeraty „Weterynarii w praktyce”.
Jak zawsze, czekamy na Państwa sugestie, uwagi i spostrzeżenia. Są one dla nas bardzo cenne, bo to na Państwa potrzebach czytelniczych opiera się właściwy kierunek pracy nad poszczególnymi numerami wydań. Liczymy na Państwa aktywność i kreatywność.
Życzę zajmującej lektury!

Monika
p.o. redaktor naczelnej

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Krzysztof Anusz
str. 6
Płuca psa spełniają dwie niezwykle ważne funkcje życiowe - prowadzą wymianę dwutlenku węgla we krwi na tlen z powietrza wdychanego oraz pomagają eliminować nadmiar ciepła i wody z organizmu, poprzez »
autor: dr n. wet. Jolanta Spużak
str. 10
Wrzody żołądka są ubytkami w błonie śluzowej, które drążąc przez nią sięgają do błony podśluzowej, a nawet błony mięśniowej. Ubytek nie przekraczający blaszki mięśniowej błony śluzowej określany jest jako nadżerka. »
str. 12
Właściciel kota perskiego najczęściej kupuje go ze względu na piękne futro i olbrzymie, wyraziste oczy. Niestety, właśnie oczy u tej rasy przysparzają lekarzom i opiekunom kota wiele kłopotów.
autor: Agnieszka Jakubiak
str. 15
Prezentujemy drugą część artykułu. W pierwszej zostały przedstawione rodzaje i gatunki dermatofitów, zagrożenia dla człowieka, etiopatogeneza, mechanizmy immunologiczne biorące udział w odpowiedzi organizmu na antygeny grzybów oraz obraz kliniczny grzybic »
autor: Anna Śmiech, Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 20
Istnieje kilka chorób rozrostowych skóry, wywodzących się z histiocytów. Wyróżnia się histiocytomę, skórną histiocytozę, układową histiocytozę, histiocytozę złośliwą i mięsak histiocytarny.
autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 23
Nerki, odpowiedzialne w organizmie za filtrowanie i wydalanie szkodliwych substancji z krwi do moczu, utrzymują równocześnie prawidłową równowagę kwasowo-zasadową, dbając o zapewnienie homeostazy. Mając to na względzie przy diagnozowaniu chorób »
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, Piotr Sławuta, Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 26
Otyłość jest zjawiskiem często występującym u zwierząt towarzyszących. Przypadłością tą dotkniętych jest około 27% dorosłych psów, a od 10 lat problem ten dotyczy również około 32% populacji kotów domowych. Autorzy »
autor: Agnieszka Wanda
str. 28
Podstawową jednostką czynnościową i strukturalną nerek jest nefron. Możemy przyrównać go do „mikrofabryki”, której zadaniem jest między innymi oczyszczanie krwi i produkcja moczu. Przychodząc na świat pies czy kot ma »
autor: Marcin Wrzosek, Monika Bluszcz, Piotr Skrzypczak
str. 32
W trzeciej, ostatniej części artykułu autor przedstawia Państwu badanie jamy brzusznej i okolic miednicy, badanie układu kostno-stawowego, badania uzupełniające i monitoring oraz leczenie uzupełniające pacjentów powypadkowych.
autor: lek. wet. Rafał Niziołek, Magdalena Garncarz
str. 36
Podstawowym celem leczenia chorób serca jest opóźnienie wystąpienia objawów choroby, uzyskanie komfortu życia pacjenta i ograniczenie śmiertelności. Najwłaściwszym postępowaniem w przypadku chorób układu krążenia jest szczegółowa identyfikacja i ukierunkowane leczenie rozpoznanego problemu wywołującego szereg zmian i zaburzeń funkcjonowania układu krążenia, a niekiedy całego organizmu. W wielu przypadkach niemożliwe jest zlikwidowanie przyczyny wywołującej stan patologiczny, wówczas stosuje się leczenie objawowe mające na celu stabilizację pacjenta oraz poprawę jakości życia.
Podstawowym celem leczenia chorób serca jest opóźnienie wystąpienia objawów choroby, uzyskanie komfortu życia pacjenta i ograniczenie śmiertelności. Najwłaściwszym postępowaniem w przypadku chorób układu krążenia jest szczegółowa identyfikacja i ukierunkowane leczenie »

NASZE SPRAWY

str. 43

VET-MEDYCYNA

autor: Elżbieta Ziętek, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 44
W swojej praktyce lekarze weterynarii bardzo często narażeni są na różnego rodzaju obrażenia, spowodowane przez swoich pacjentów. W krajach anglosaskich istnieje nawet przysłowie: „pies zawsze najmocniej gryzie dłoń weterynarza”. Najgorszą »
autor: Adam Michał
str. 46
Prezentujemy Państwu trzy artykuły kazuistyczne różnych autorów, którzy zostali laureatami ogłoszonego na początku 2004 roku przez naszą redakcję konkursu na najciekawszy przypadek z praktyki klinicznej. Jeszcze raz wszystkim autorom gratulujemy »

NASZE SPRAWY

str. 47

VET-MEDYCYNA

autor: Jarosław Manikowski
str. 48
W dniu 29 stycznia 2002 r. przyniesiono do gabinetu czteromiesięcznego szczeniaka rasy mieszanej. Wcześniej podejmowane były próby leczenia pacjenta w innych placówkach weterynaryjnych, jednak bez rezultatów.
autor: Jarosław Żółciński, Artur Kowalczyk, Romuald Grudziński
str. 49
Wrodzona naczyniakowatość jelit (WNJ) jest jednostką chorobową przebiegającą z takimi objawami klinicznymi, jak: wymioty, krwawa biegunka, bolesność, tkliwość jamy brzusznej, bez wzrostu temperatury. Jej konsekwencją są odwodnienie i wyniszczenie (kacheksja).
autor: Marta Warzecha
str. 52
Wrodzone schorzenia systemu nosowo-łzowego ujawniają się u źrebiąt i młodych koni. Należy różnicować je z niedrożnościami nabytymi (spowodowanymi np. przez obecność ciała obcego), mogącymi występować u koni w różnym wieku.
autor: Bożena Bałasińska
str. 56

VET-IMPREZY

str. 58

VET-MEDYCYNA

autor: Michał Jank, Piotr Ostaszewski
str. 59

VET-SYLWETKA

str. 60

VET-IMPREZY

str. 62

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 63

VET-LEX

autor: Tomasz Pietryga
str. 64

VET-PRESS

autor: Tomasz Pietryga
str. 65

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Krzysztof Kiljański, Elżbieta M. Stachowiak
str. 66

VET-IMPREZY

str. 67
str. 67
str. 68
str. 69
str. 69
str. 69
str. 70
str. 70
str. 71

VET-NOWOŚĆ

str. 72

KLUB KSIĄŻKI

str. 73

NASZE SPRAWY

str. 74

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.