Archiwum

Drodzy Lekarze Weterynarii!Witam wszystkich w nowym 2007 roku. Macie Państwo w rękach odmienioną „Weterynarię w Praktyce”. Graficznie różni się ona nieznacznie od poprzednich wydań, ale bez szaleństw. Zmiany mają uprzyjemnić Państwu czytanie, ułatwić odbiór długich tekstów, lead zaciekawić, a nowa okładka cieszyć oko. Oczywiście uwagi mile widziane. Konkurs na artykuł o rzadkiej jednostce chorobowej został zakończony, ale nie rozstrzygnięty. Prac już nie przyjmujemy, a werdykt zapadnie dopiero w marcu. Czytajcie Państwo w następnym numerze, które artykuły wybraliśmy jako najlepsze. Może to Twoja praca będzie zwycięską. Chcieliśmy Państwa zawiadomić, że w Barcelonie 19-21 października planowana jest konferencja naukowa połączona z 42. Kongresem AVEPA. Więcej informacji na stronie www.sevc.info. Wyjazdy, spotkania, ciekawostki, »

NASZE SPRAWY

str. 4

TEMAT NUMERU

autor: Monika Żurawicka
str. 6
Zastanawiasz się, co się dzieje: zawód lekarza weterynarii wybrałeś z tzw. powołania. Pamiętasz jeszcze, jak byłeś pełen zapału na studiach, z niecierpliwością oczekiwałeś rozpoczęcia praktyki (uważając nierzadko, że wiesz już »

VET-MEDYCYNA

autor: Wojciech Atamaniuk
str. 10
W pracy przedstawiono praktyczne aspekty badania rentgenowskiego jamy brzusznej psów. W części pierwszej autor zawarł swoje spostrzeżenia dotyczące użyteczności tego badania w prywatnej praktyce, wskazań, zasad wykonywania oraz interpretacji radiografii »

NASZE SPRAWY

str. 15

VET-MEDYCYNA

autor: Agnieszka Wanda
str. 18
Stan zapalny zewnętrznego przewodu słuchowego jest częstym przypadkiem w klinice małych zwierząt, występuje u 5-20% pacjentów. Chociaż diagnostyka wydaje się być prosta, gdyż opiera się na objawach klinicznych i bezpośrednim »
autor: Ewa Ocłoń
str. 26
W roku 1998 zidentyfikowano dwa podwzgórzowe neuropeptydy: oreksyny A i B. Peptydy te działają poprzez receptory związane z białkiem G: OX1R i OX2R. Badania potwierdziły obecność oreksyn w różnych obszarach »
autor: Katarzyna Sala
str. 30
Gen dystrofiny (DMD) jest największym poznanym i opisanym do tej pory genem. Zlokalizowany jest u ludzi na chromosomie X, zawiera 2,5 Mpz i złożony jest z 79 eksonów. Dzięki rozwojowi »

NASZE SPRAWY

str. 35

VET-MEDYCYNA

autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 36
W terapii nowotworów stosuje się różne metody. Najczęściej wykonywany jest zabieg chirurgiczny całkowitego lub częściowego usunięcia zmiany nowotworowej. W przypadkach gdy występują ograniczenia anatomiczne bądź funkcjonalne, stosuje się inne metody, »
autor: Anna Dominiak
str. 42
Określenie optymalnego terminu krycia suki jest zadaniem, przed którym staje wielu lekarzy weterynarii, współpracujących z hodowcami, a także praktykujących w dużych miastach. Podstawą powodzenia jest znajomość fizjologii cyklu płciowego suki »

NASZE SPRAWY

str. 47

VET-MEDYCYNA

autor: Grzegorz Nowak
str. 51
Węgorczyca i słupkowczyca są częstymi helmintiazami koni. W rozpoznaniu nematodoz decydujące jest przede wszystkim koproskopowe badanie na obecność jaj i larw robaków. Dobre efekty lecznicze uzyskuje się przy zastosowaniu doustnych »
autor: Bogdan Feliks
str. 60
W artykule przeanalizowano rolę wewnątrzmózgowych układów katecholamino-ergicznych oraz ich przekaźników w zachowaniu emocjonalnym. Podkreślono znaczenie zwłaszcza noradrenergicznego, przyśrodkowego pęczka kresomózgowia w pobudzeniu emocjonalnym (stres, lęk, agresja) oraz dopaminergicznych struktur w »
autor: Urszula Hellmann
str. 64
Homeopatia wciąż wzbudza w środowisku lekarzy weterynarii wiele kontrowersji. W artykule przedstawiono zasady podawania i doboru leków homeopatycznych oraz planowania terapii homeopatycznej. Opisano także przypadek leczenia rany kąsanej u psa.Homeopathy »

PRZEWODNIK

autor: Elizabeth Müller
str. 66
Na początku trzeba zaznaczyć, że koci katar jest nazwą zbiorczą, opisującą choroby zakaźne dróg oddechowych oraz błon śluzowych kotów. Mamy więc do czynienia z zespołem objawów, które mogą być wywołane »

VET-PRESS

autor: Anna Stychlerz
str. 68
Próby leczenia zwierząt podejmowano już w starożytności. Przykładem tego może być Urlugaledinna, wymieniany w zapiskach sprzed 3000 p.n.e. z Mezopotamii jako lekarz zwierząt. Natomiast pierwsza lecznica dla zwierząt powstała w »

VET-NEWS

str. 70

VET-IMPREZY

str. 73
str. 74
str. 75
str. 75
str. 76
str. 79
str. 80

VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ

str. 81

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.