Wydania specjalne: 8_2007_1

1/2007, styczeń-luty Okładka

Drodzy Lekarze Weterynarii!


Witam wszystkich w nowym 2007 roku. Macie Państwo w rękach odmienioną „Weterynarię w Praktyce”. Graficznie różni się ona nieznacznie od poprzednich wydań, ale bez szaleństw. Zmiany mają uprzyjemnić Państwu czytanie, ułatwić odbiór długich tekstów, lead zaciekawić, a nowa okładka cieszyć oko. Oczywiście uwagi mile widziane.
Konkurs na artykuł o rzadkiej jednostce chorobowej został zakończony, ale nie rozstrzygnięty. Prac już nie przyjmujemy, a werdykt zapadnie dopiero w marcu. Czytajcie Państwo w następnym numerze, które artykuły wybraliśmy jako najlepsze. Może to Twoja praca będzie zwycięską. Chcieliśmy Państwa zawiadomić, że w Barcelonie 19-21 października planowana jest konferencja naukowa połączona z 42. Kongresem AVEPA. Więcej informacji na stronie www.sevc.info.
Wyjazdy, spotkania, ciekawostki, zapowiedzi! Bardzo gorąco zapraszam na strony działu Vet-Imprezy. Wiele ciekawych informacji znajdziecie Państwo właśnie tam, gdyż sporo działo się pod koniec 2006 roku w branży.
W Monografii Jesień 2006 z przedrukiem opracowania Anny Rekiel „Rola płodności w opłacalności trzody chlewnej” redakcja przypisała do nazwiska niewłaściwy tytuł naukowy. Prawidłowy stopień naukowy to dr hab. prof. SGGW. Panią profesor serdecznie przepraszamy!
Miłej lektury!

Monika
p.o. redaktor naczelnej

NASZE SPRAWY

str. 4

TEMAT NUMERU

autor: Monika Żurawicka
str. 6
Zastanawiasz się, co się dzieje: zawód lekarza weterynarii wybrałeś z tzw. powołania. Pamiętasz jeszcze, jak byłeś pełen zapału na studiach, z niecierpliwością oczekiwałeś rozpoczęcia praktyki (uważając nierzadko, że wiesz już »

VET-MEDYCYNA

autor: Wojciech Atamaniuk
str. 10
W pracy przedstawiono praktyczne aspekty badania rentgenowskiego jamy brzusznej psów. W części pierwszej autor zawarł swoje spostrzeżenia dotyczące użyteczności tego badania w prywatnej praktyce, wskazań, zasad wykonywania oraz interpretacji radiografii »

NASZE SPRAWY

str. 15

VET-MEDYCYNA

autor: Agnieszka Wanda
str. 18
Stan zapalny zewnętrznego przewodu słuchowego jest częstym przypadkiem w klinice małych zwierząt, występuje u 5-20% pacjentów. Chociaż diagnostyka wydaje się być prosta, gdyż opiera się na objawach klinicznych i bezpośrednim »
autor: Ewa Ocłoń
str. 26
W roku 1998 zidentyfikowano dwa podwzgórzowe neuropeptydy: oreksyny A i B. Peptydy te działają poprzez receptory związane z białkiem G: OX1R i OX2R. Badania potwierdziły obecność oreksyn w różnych obszarach »
autor: Katarzyna Sala
str. 30
Gen dystrofiny (DMD) jest największym poznanym i opisanym do tej pory genem. Zlokalizowany jest u ludzi na chromosomie X, zawiera 2,5 Mpz i złożony jest z 79 eksonów. Dzięki rozwojowi »

NASZE SPRAWY

str. 35

VET-MEDYCYNA

autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 36
W terapii nowotworów stosuje się różne metody. Najczęściej wykonywany jest zabieg chirurgiczny całkowitego lub częściowego usunięcia zmiany nowotworowej. W przypadkach gdy występują ograniczenia anatomiczne bądź funkcjonalne, stosuje się inne metody, »
autor: Anna Dominiak
str. 42
Określenie optymalnego terminu krycia suki jest zadaniem, przed którym staje wielu lekarzy weterynarii, współpracujących z hodowcami, a także praktykujących w dużych miastach. Podstawą powodzenia jest znajomość fizjologii cyklu płciowego suki »

NASZE SPRAWY

str. 47

VET-MEDYCYNA

autor: Grzegorz Nowak
str. 51
Węgorczyca i słupkowczyca są częstymi helmintiazami koni. W rozpoznaniu nematodoz decydujące jest przede wszystkim koproskopowe badanie na obecność jaj i larw robaków. Dobre efekty lecznicze uzyskuje się przy zastosowaniu doustnych preparatów benzimidazolowych, np. mebendazolu. Jednak ich działanie charakteryzuje się skuteczną likwidacją niemalże wszystkich dojrzałych pasożytów (90-100%), natomiast trudniejsze do eliminacji są larwy III i IV stopnia. Ciekawe wydają się metody wspomagania leczenia biegunki towarzyszącej inwazjom (zwł. Strongyloides westeri), za pomocą środków o działaniu immunostymulacyjnym i immunomodulacyjnym, np. dimeru lizozymu.

Intestinal threadworm infestation and strongylosis are frequent helminthiasis of horses. The diagnosis of nematodes is chiefly based on faecal examination aimed at detecting worm eggs and larvae. In horses, good results of the treatment are achieved with applying the oral ´ preparations, e.g. mebendazole. However their activity features effective removal of almost all mature parasites (90-100%) whereas third- and fourth-stage larvae are more difficult to eliminate. Some methods supporting the treatment of diarrhoea accompanying invasions (particularly with Strongyloides westeri), i.e. administering medications with immunostimulating and immunomodulating properties, e.g. lysozyme dimer, also seem interesting.
Węgorczyca i słupkowczyca są częstymi helmintiazami koni. W rozpoznaniu nematodoz decydujące jest przede wszystkim koproskopowe badanie na obecność jaj i larw robaków. Dobre efekty lecznicze uzyskuje się przy zastosowaniu doustnych »
autor: Bogdan Feliks
str. 60
W artykule przeanalizowano rolę wewnątrzmózgowych układów katecholamino-ergicznych oraz ich przekaźników w zachowaniu emocjonalnym. Podkreślono znaczenie zwłaszcza noradrenergicznego, przyśrodkowego pęczka kresomózgowia w pobudzeniu emocjonalnym (stres, lęk, agresja) oraz dopaminergicznych struktur w »
autor: Urszula Hellmann
str. 64
Homeopatia wciąż wzbudza w środowisku lekarzy weterynarii wiele kontrowersji. W artykule przedstawiono zasady podawania i doboru leków homeopatycznych oraz planowania terapii homeopatycznej. Opisano także przypadek leczenia rany kąsanej u psa.Homeopathy »

PRZEWODNIK

autor: Elizabeth Müller
str. 66
Na początku trzeba zaznaczyć, że koci katar jest nazwą zbiorczą, opisującą choroby zakaźne dróg oddechowych oraz błon śluzowych kotów. Mamy więc do czynienia z zespołem objawów, które mogą być wywołane »

VET-PRESS

autor: Anna Stychlerz
str. 68
Próby leczenia zwierząt podejmowano już w starożytności. Przykładem tego może być Urlugaledinna, wymieniany w zapiskach sprzed 3000 p.n.e. z Mezopotamii jako lekarz zwierząt. Natomiast pierwsza lecznica dla zwierząt powstała w »

VET-NEWS

str. 70

VET-IMPREZY

str. 73
str. 74
str. 75
str. 75
str. 76
str. 79
str. 80

VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ

str. 81

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.