Archiwum

Nowy rok, nowe plany i... nowe osoby w redakcji. Witam serdecznie wszystkich Czytelników po raz pierwszy. Jest mi niezmiernie miło dołączyć do zespołu tworzącego „Weterynarię w Praktyce”, która jest tak dojrzałym i chętnie przyjmowanym przez Państwa tytułem. Wysoki poziom merytoryczny czasopismo zawdzięcza lekarzom weterynarii, czyli właśnie Wam, Drodzy Czytelnicy. Inspirujecie nas do publikowania interesujących tematów oraz wspieracie ciekawymi opracowaniami. Dziękując Państwu, liczę, że rok 2008 będzie w dalszym ciągu tak dynamicznie wytyczał rozwój „Weterynarii w Praktyce”. Tym bardziej, że jest to rok dla redakcji szczególny. 5 lat temu oddaliśmy Państwu pierwsze wydanie naszego czasopisma. Od tego czasu ciągle rozwijamy nowe działy, publikujemy najnowsze doniesienia z medycyny weterynaryjnej oraz informujemy o »

TEMAT NUMERU

autor: Bartłomiej Szostakowski
str. 8
INTEGRATOR to autorski program współpracy pomiędzy bazą danych a lekarzem weterynarii umożliwiający rejestrację zwierząt oznakowanych elektronicznie na terenie kliniki, gabinetu lub lecznicy.

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 14
Chłoniak psów jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Pomimo niepomyślnego rokowania nowotwór ten cechuje się znaczną chemiowrażliwością, co skłania wielu lekarzy weterynarii do podjęcia terapii. Wymaga to »

DERMATOLOGIA

autor: Agnieszka Sikorska, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 20
Istnieje wiele czynników prowadzących do powstawania tzw. psychodermatoz skórnych, które manifestują się przede wszystkim wyłysieniami, otarciami oraz owrzodzeniami i są narażone na wtórne infekcje bakteryjne. Dla lekarzy weterynarii, dermatologów, zjawisko »

EPIDEMIOLOGIA

str. 26
Staphylococcus intermedius jest częstym patogenem w przypadkach zakażeń gronkowcowych. Klinicznie zakażenia S. intermedius dotyczą wszystkich narządów. W przypadkach zmian skórnych u psów proces chorobowy jest złożony. Leczenie schorzeń o podłożu »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: Karolina Malewska, Andrzej Rychlik
str. 30
Kwasy żółciowe spełniają wiele funkcji w organizmie: wspomagają trawienie tłuszczów poprzez formowanie micelli w układzie pokarmowym oraz regulują poziom cholesterolu. Badanie całkowitego stężenia kwasów żółciowych w surowicy (SBA) jest pomocne »

ROZRÓD - MATKA - NOWORODEK

str. 34
Rozpoznawanie ciąży u suk w niektórych przypadkach nie jest proste i nastręcza lekarzowi wiele problemów. Dotyczy to głównie przypadków z nieustaloną datą krycia (właściciel może podać błędne informacje). U suk »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Monika Chrząstowska, Małgorzata Kander
str. 40
Choroby żołądkowo-jelitowe są jednym z częstszych problemów spotykanych u psów. Najnowsze badania wykazują, że nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również zastosowanie probiotyków może przynieść zadowalające efekty w profilaktyce i terapii »
autor: Stanisław Graczyk, Bartłomiej Janaczyk
str. 46
Pobór krwi u małych ssaków stanowi problem, m.in. ze względu na rozmiar zwierząt czy słaby dostęp do dogodnych miejsc poboru. U większości ssaków wielkości szczura można jednak wykonać taki zabieg »
autor: Ewa Ocłoń
str. 48
Wisfatyna/PBEF jest nowo zidentyfikowaną adipokiną wydzielaną przez tkankę tłuszczową trzewną i podskórną u ludzi i zwierząt. Białko wisfatyny jest identyczne z poznaną wcześniej, produkowaną w limfocytach cytokiną PBEF, która uważana »

KONIE

autor: Grzegorz Nowak
str. 50
Glistnica koni jest częstą helmintiazą tej grupy zwierząt, zwłaszcza u młodych źrebiąt. Rozpoznanie opiera się głównie na badaniu koproskopowym na obecność jaj robaków. Dobre efekty lecznicze uzyskuje się przy zastosowaniu »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 58
W tym artykule zajmiemy się grupą poważnych problemów w zachowaniach kotów, które najczęściej przyczyniają się do uszkodzeń ciała człowieka »

PRZEWODNIK

autor: Elizabeth Müller
str. 62
Schorzenia dróg odprowadzających mocz (lower urinary tract disease, LUTD) stanowią ważny problem w praktyce małych zwierząt. Przy tym symptomatyka nie wskazuje w sposób wystarczający na taką czy inną postać LUTD.

VET-NEWS

str. 65

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 66
autor: Monika Cukiernik
str. 68
Targi Weterynaria to jedyna w Polsce profesjonalna impreza skierowana jednocześnie do środowisk związanych z lecznictwem weterynaryjnym oraz zajmujących się kontrolą żywności pochodzenia zwierzęcego. Odbyła się w dniach od 29 listopada »
autor: Monika Cukiernik
str. 72
Od kilku już lat firma Boehringer Ingelheim organizuje bezpłatne sympozja dla lekarzy weterynarii, oferując dostęp do najnowszej wiedzy o znaczeniu praktycznym. W drugiej połowie 2007 roku firmy Boehringer Ingeleterynaryjnym oraz »
autor: Roman Aleksiewicz
str. 74
Pomimo tego, że był zimny listopad, że „polskie drogi” podróży nie ułatwiały i że było to tylko jednodniowe spotkanie, 432 chętnych z całej Polski przyjechało do Olsztyna, by wziąć udział »
autor: Monika Cukiernik
str. 76
Kardiologia weterynaryjna jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny weterynaryjnej. Z roku na rok lekarze weterynarii dysponują coraz doskonalszymi metodami diagnostyki chorób serca u zwierząt.
autor: Marek Wojtacki, Dorota Pomorska
str. 78
W Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej populacja kotów – pacjentów praktyk weterynaryjnych, jest znacznie liczniejsza od populacji psów. W opinii wielu właścicieli kot jako zwierzę towarzyszące bardziej odpowiada ich »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.