Archiwum

Witam Państwa po okresie świątecznego odpoczynku. W imieniu redakcji życzę Państwu, aby Nowy Rok 2011 był obfity w każdej płaszczyźnie życia oraz skuteczny w realizacji świąteczno-noworocznych postanowień. Z nowym rokiem redakcja Weterynarii w Praktyce przygotowała dla Państwa nowości. Jedną z nich będzie stały dział w gazecie poświęcony poradom z dziedziny prawa, marketingu oraz zarządzania informacjami. W obecnych czasach zarządzanie informacją jest cenną wartością, która ukazuje nowe możliwości pozyskania przychodów oraz ograniczenia lub likwidację kosztów. Postaramy się przedstawić Państwu korzyści płynące z analizy danych, z którymi codziennie stykacie się w swoich lecznicach. W tematach prawnych będziemy prezentować konkretne przypadki z wokandy sądowej, które często były konsekwencją braku odpowiedniej wiedzy, złej »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. mgr psychologii Agata Szydłowska-Dejko
str. 8
Styl radzenia sobie ze stresem to indywidualny repertuar działań dostępny człowiekowi i możliwy do zastosowania wobec pojawiających się trudności. Stosowane przez lekarzy weterynarii działania mogą koncentrować się na próbie rozwiązywania »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz, prof. dr hab. Szymon Godynicki
str. 12
W II części artykułu poświęconego uszkodzeniom wymienionego więzadła przedstawiam własne, ponad czteroletnie doświadczenia zdobywane w renomowanych klinikach (GCVS Houston, AMC New York, GSVS New Jersey i inne) oraz z własnej »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, lek. wet. Kamila Chmielecka, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 26
W „Weterynarii w Praktyce” (nr 11/12 2010) opisano mechanizm działania glikokortykosteroidów oraz ich rolę w leczeniu alergicznych chorób skóry. W części drugiej przedstawiono zastosowanie glikokortykosteroidów w pozostałych alergicznych, immunologicznych i »

GERIATRIA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Madany
str. 31
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących z wiekiem w układzie ruchu u psów oraz zwrócenie uwagi na najistotniejszy klinicznie problem psów-seniorów – zwyrodnieniową chorobę stawów. Zaburzenie to jest przewlekłą i »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 36
Zespół preekscytacji jest zjawiskiem, w czasie którego pobudzenie elektryczne serca biegnie z przedsionków do komór dwiema (lube więcej) drogami. Poza drogą prawidłową, czyli węzeł przedsionkowo-komorowy i układ Purkinye'go, również tzw. »
autor: lek. wet. Katarzyna Rutkowska
str. 38
Płyn nagromadzony w worku osierdziowym, może być bezpośrednim zagrożeniem życia zwierzęcia. Punkcja worka osierdziowego, czyli tak zwana perikardiocenteza, ma na celu usunięcie płynu, przez co dochodzi do poprawy stanu »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Mateusz Hebel, dr n. wet. Dariusz Niedzielski, lek. wet. Luiza Trzuszczak, lek. wet. Piotr Rząd
str. 42
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) to obecnie jedyna technika diagnostyczna, która pozwala nam z dużą precyzją zaglądać do wnętrza żywego organizmu. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie wiernych obrazów tkanek miękkich »
autor: lek. wet. Katarzyna Szczepańska, lek. wet. Monika Łobacz, lek. wet. Monika Hułak, lek. wet. Jan Kacperczyk, lek. wet. Oliwier Teodorowski
str. 47
Chondromatoza jest chorobą wytwórczą występującą u psów, kotów, ludzi oraz koni. Objawy kliniczne pojawiają sie w zależności od wielkości i lokalizacji zmian, jakimi są tworzące sie egzostozy chrzęstne. Podstawą »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: dr hab. n. wet. Krzysztof Rypuła, lek. wet. Aleksandra Kumala
str. 52
Szczepienia przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze są wykonywane u psów i kotów głównie w sytuacjach zagrożenia zakażeniem tymi patogenami. Mimo dużych ograniczeń w ich stosowaniu, głównie dostępności, stanowią one ważny element w »

FARMAKOLOGIA

autor: dr n. wet. Marianna Szczypka
str. 58
Realnym celem przeciwpadaczkowej terapii jest zredukowanie częstości napadów padaczkowych, ich nasilenia i czasu trwania do akceptowanego poziomu. Lekiem z wyboru w długoterminowym leczeniu padaczki u psów i kotów jest fenobarbital. »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Maciej Kucharski
str. 62
W pracy opisano biologię pcheł i ich rolę w rozwoju FAD. Opisano patogenezę procesu chorobowego. Opisano metody rozpoznawania i leczenia FAD. Zwrócono uwagę na interpretację testów alergicznych. Przedstawiono sekwencję aminokwasową »
autor: Natalia Gruszecka, dr n. wet. Wojciech Hildebrand, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 65
Fizjoterapia jest szeroko stosowaną metodą w szeregu różnych chorób u ludzi bowiem zapewnia dobre uzupełnienie innych metod leczenia. W medycynie weterynaryjnej jest to ciągle niedoceniana metoda, jednak dotychczasowe doświadczenia pozwalają »

ŻYWIENIE

autor: prof. Anton C. Beynen
str. 68
Schorzenia z objawami takimi jak świąd, rumień, obrzęk i samookaleczanie mogą być między innymi spowodowane nadwrażliwością pokarmową lub atopią. Tę nadwrażliwość pokarmową, która może również powodować objawy żołądkowo-jelitowe, najlepiej jest »

VET-PRESS

autor: Krystyna Kempa
str. 75
Grudniowe spotkania są dobrym czasem do rocznych podsumowań. Sprzyjają również wytyczaniu przyszłorocznych celów i zadań. W takiej konwencji odbyło się zorganizowane przez obecnego Prezesa – dr Romana Aleksiewicza, grudniowe spotkanie Zarządu »

VET BIZNES

autor: dr n. wet. mgr prawa Piotr Listos
str. 76
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 roku „O zakładach leczniczych dla zwierząt” (Dz. U. z 2004 r. nr 11 poz. 95 z późn. zm.), »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 78
Żyjemy w czasach Zmian. Właśnie podniesiono stawki VAT, za chwilę w gabinetach lekarzy weterynarii pojawią się kasy i drukarki fiskalne. Mamy rzadką okazję obserwować, jak sprawy ustalone od wieków »
autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 80
Badania marketingowe możemy uznać za podstawę działania każdego przedsiębiorstwa funkcjonującego w realiach gospodarki rynkowej. Niestety właściciele praktyk weterynaryjnych często zapominają o ich przeprowadzaniu i przede wszystkim wykorzystaniu. Zapominają o tym, »

VET-NEWS

str. 85

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 86
Okazuje się, że lista „bolączek” rzutujących na funkcjonowanie „na co dzień” polskich wydziałów medycyny weterynaryjnej jest bardzo długa, a wśród nich można chociażby wymienić – złe zasady finansowania; nie adekwatny »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 90
autor: Krystyna Kempa
str. 92
W dniach 8-11 października 2010 r. w warszawskim hotelu Gromada odbył się XVIII Kongres PSLWMZ. Interdyscyplinarny charakter Kongresu przyciągnął rekordową liczbę uczestników – 790 osób. W trakcie 3 dni Kongresu »
str. 94
Warsztaty z diagnostyki laboratoryjnej i ultrasonograficznej są organizowane przez dr Janinę Łukaszewską mają już 5 lat.
autor: Monika Cukiernik
str. 95
W dniach 20-21 listopada 2010 r. przedstawiciele IDEXX Laboratories w Polsce – IDEXX Vet Med Lab i PPH Eskulap w Gliwicach zorganizowali trzecie z cyklu dorocznych spotkań seminaria „Dobra Praktyka »
str. 95
Na szczególną uwagę zasługuje aktywność naukowo-seminaryjna firm - Boehringer Ingelheim oraz IDEXX Laboratories, które poza innymi organizowanymi przez siebie wydarzeniami, również wspólnie zorganizowały cykl seminariów kardiologicznych.
autor: Monika Cukiernik
str. 96
20 listopada 2010 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się doroczna, IX Międzynarodowa Konferencja Hipiatryczna poświęcona okulistyce koni. Konferencję zorganizowało Polskie Towarzystwo Hipiatryczne przy współudziale Wydziału Medycyny »
str. 97
W sobotę 20 listopada br. w Warszawie odbyły się warsztaty na temat: Czy potrafię poprawić dochodowość mojej praktyki weterynaryjnej o 20% bez nakładów finansowych?

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.