Wydania specjalne: 8_2011_1

1-2/2011, luty Okładka
Witam Państwa po okresie świątecznego odpoczynku. W imieniu redakcji życzę Państwu, aby Nowy Rok 2011 był obfity w każdej płaszczyźnie życia oraz skuteczny w realizacji świąteczno-noworocznych postanowień. Z nowym rokiem redakcja Weterynarii w Praktyce przygotowała dla Państwa nowości. Jedną z nich będzie stały dział w gazecie poświęcony poradom z dziedziny prawa, marketingu oraz zarządzania informacjami. W obecnych czasach zarządzanie informacją jest cenną wartością, która ukazuje nowe możliwości pozyskania przychodów oraz ograniczenia lub likwidację kosztów. Postaramy się przedstawić Państwu korzyści płynące z analizy danych, z którymi codziennie stykacie się w swoich lecznicach. W tematach prawnych będziemy prezentować konkretne przypadki z wokandy sądowej, które często były konsekwencją braku odpowiedniej wiedzy, złej interpretacji przepisów lub zaniedbania. Zachęcamy do przesłania przypadków, które będziecie mogli Państwo, za naszym pośrednictwem, skonsultować. Istnieje możliwość omówienia ich anonimowo na łamach gazety. Być może przesłany przypadek pozwoli ustrzec innych lekarza przed podobnym problemem. Koniec roku przyniósł rozwiązanie konkursu na temat „Jaka jest Twoja diagnoza”. Listę laureatów, którzy w całorocznej zabawie wygrali cenne książki publikujemy na stronie 41. W roku 2011 będziemy proponować Państwu również ciekawe konkursy. Już niedługo ogłosimy je na łamach gazety. W dalszym ciągu kontynuujemy seminaria organizowane przez redakcję Weterynarii w Praktyce wraz z Akademią Elamed. Już 19 marca będziemy poruszać zagadnienia związane z chorobami przewodu pokarmowego u małych ssaków oraz gadów. Prelegenci dr Tomasz Piasecki oraz dr Aleksandra Maluta omówią przypadki najczęstszych schorzeń pokarmowych u zajęczaków, gryzoni, tchórzofretek oraz gadów. Mam nadzieję, że będziemy mogli się z Państwem spotkać na tym szkoleniu w Katowicach. Życzę miłej lektury!

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. mgr psychologii Agata Szydłowska-Dejko
str. 8
Styl radzenia sobie ze stresem to indywidualny repertuar działań dostępny człowiekowi i możliwy do zastosowania wobec pojawiających się trudności. Stosowane przez lekarzy weterynarii działania mogą koncentrować się na próbie rozwiązywania »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz, prof. dr hab. Szymon Godynicki
str. 12
W II części artykułu poświęconego uszkodzeniom wymienionego więzadła przedstawiam własne, ponad czteroletnie doświadczenia zdobywane w renomowanych klinikach (GCVS Houston, AMC New York, GSVS New Jersey i inne) oraz z własnej »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, lek. wet. Kamila Chmielecka, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 26
W „Weterynarii w Praktyce” (nr 11/12 2010) opisano mechanizm działania glikokortykosteroidów oraz ich rolę w leczeniu alergicznych chorób skóry. W części drugiej przedstawiono zastosowanie glikokortykosteroidów w pozostałych alergicznych, immunologicznych i »

GERIATRIA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Madany
str. 31
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących z wiekiem w układzie ruchu u psów oraz zwrócenie uwagi na najistotniejszy klinicznie problem psów-seniorów – zwyrodnieniową chorobę stawów. Zaburzenie to jest przewlekłą i »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 36
Zespół preekscytacji jest zjawiskiem, w czasie którego pobudzenie elektryczne serca biegnie z przedsionków do komór dwiema (lube więcej) drogami. Poza drogą prawidłową, czyli węzeł przedsionkowo-komorowy i układ Purkinye'go, również tzw. drogami dodatkowymi będącymi nieprawidłowymi połączeniami z tkanki przewodzącej pomiędzy przedsionkami i komorami. Stan ten powoduje zmianę sposobu depolaryzacji komór co wpływa na wygląd EKG a zwłaszcza zespołu QRS. Zespół preekscytacji często jest określany zespołem WPW, jednak to określenie powinno być zarezerwowane dla przypadków w których cechy preekscytacji w EKG są związane z napadowymi zaburzenia rytmu.
Zespół preekscytacji jest zjawiskiem, w czasie którego pobudzenie elektryczne serca biegnie z przedsionków do komór dwiema (lube więcej) drogami. Poza drogą prawidłową, czyli węzeł przedsionkowo-komorowy i układ Purkinye'go, również tzw. »
autor: lek. wet. Katarzyna Rutkowska
str. 38
Płyn nagromadzony w worku osierdziowym, może być bezpośrednim zagrożeniem życia zwierzęcia. Punkcja worka osierdziowego, czyli tak zwana perikardiocenteza, ma na celu usunięcie płynu, przez co dochodzi do poprawy stanu »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Mateusz Hebel, dr n. wet. Dariusz Niedzielski, lek. wet. Luiza Trzuszczak, lek. wet. Piotr Rząd
str. 42
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) to obecnie jedyna technika diagnostyczna, która pozwala nam z dużą precyzją zaglądać do wnętrza żywego organizmu. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie wiernych obrazów tkanek miękkich »
autor: lek. wet. Katarzyna Szczepańska, lek. wet. Monika Łobacz, lek. wet. Monika Hułak, lek. wet. Jan Kacperczyk, lek. wet. Oliwier Teodorowski
str. 47
Chondromatoza jest chorobą wytwórczą występującą u psów, kotów, ludzi oraz koni. Objawy kliniczne pojawiają sie w zależności od wielkości i lokalizacji zmian, jakimi są tworzące sie egzostozy chrzęstne. Podstawą »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: dr hab. n. wet. Krzysztof Rypuła, lek. wet. Aleksandra Kumala
str. 52
Szczepienia przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze są wykonywane u psów i kotów głównie w sytuacjach zagrożenia zakażeniem tymi patogenami. Mimo dużych ograniczeń w ich stosowaniu, głównie dostępności, stanowią one ważny element w »

FARMAKOLOGIA

autor: dr n. wet. Marianna Szczypka
str. 58
Realnym celem przeciwpadaczkowej terapii jest zredukowanie częstości napadów padaczkowych, ich nasilenia i czasu trwania do akceptowanego poziomu. Lekiem z wyboru w długoterminowym leczeniu padaczki u psów i kotów jest fenobarbital. »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Maciej Kucharski
str. 62
W pracy opisano biologię pcheł i ich rolę w rozwoju FAD. Opisano patogenezę procesu chorobowego. Opisano metody rozpoznawania i leczenia FAD. Zwrócono uwagę na interpretację testów alergicznych. Przedstawiono sekwencję aminokwasową »
autor: Natalia Gruszecka, dr n. wet. Wojciech Hildebrand, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 65
Fizjoterapia jest szeroko stosowaną metodą w szeregu różnych chorób u ludzi bowiem zapewnia dobre uzupełnienie innych metod leczenia. W medycynie weterynaryjnej jest to ciągle niedoceniana metoda, jednak dotychczasowe doświadczenia pozwalają »

ŻYWIENIE

autor: prof. Anton C. Beynen
str. 68
Schorzenia z objawami takimi jak świąd, rumień, obrzęk i samookaleczanie mogą być między innymi spowodowane nadwrażliwością pokarmową lub atopią. Tę nadwrażliwość pokarmową, która może również powodować objawy żołądkowo-jelitowe, najlepiej jest »

VET-PRESS

autor: Krystyna Kempa
str. 75
Grudniowe spotkania są dobrym czasem do rocznych podsumowań. Sprzyjają również wytyczaniu przyszłorocznych celów i zadań. W takiej konwencji odbyło się zorganizowane przez obecnego Prezesa – dr Romana Aleksiewicza, grudniowe spotkanie Zarządu »

VET BIZNES

autor: dr n. wet. mgr prawa Piotr Listos
str. 76
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 roku „O zakładach leczniczych dla zwierząt” (Dz. U. z 2004 r. nr 11 poz. 95 z późn. zm.), »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 78
Żyjemy w czasach Zmian. Właśnie podniesiono stawki VAT, za chwilę w gabinetach lekarzy weterynarii pojawią się kasy i drukarki fiskalne. Mamy rzadką okazję obserwować, jak sprawy ustalone od wieków »
autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 80
Badania marketingowe możemy uznać za podstawę działania każdego przedsiębiorstwa funkcjonującego w realiach gospodarki rynkowej. Niestety właściciele praktyk weterynaryjnych często zapominają o ich przeprowadzaniu i przede wszystkim wykorzystaniu. Zapominają o tym, »

VET-NEWS

str. 85

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 86
Okazuje się, że lista „bolączek” rzutujących na funkcjonowanie „na co dzień” polskich wydziałów medycyny weterynaryjnej jest bardzo długa, a wśród nich można chociażby wymienić – złe zasady finansowania; nie adekwatny »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 90
autor: Krystyna Kempa
str. 92
W dniach 8-11 października 2010 r. w warszawskim hotelu Gromada odbył się XVIII Kongres PSLWMZ. Interdyscyplinarny charakter Kongresu przyciągnął rekordową liczbę uczestników – 790 osób. W trakcie 3 dni Kongresu »
str. 94
Warsztaty z diagnostyki laboratoryjnej i ultrasonograficznej są organizowane przez dr Janinę Łukaszewską mają już 5 lat.
autor: Monika Cukiernik
str. 95
W dniach 20-21 listopada 2010 r. przedstawiciele IDEXX Laboratories w Polsce – IDEXX Vet Med Lab i PPH Eskulap w Gliwicach zorganizowali trzecie z cyklu dorocznych spotkań seminaria „Dobra Praktyka »
str. 95
Na szczególną uwagę zasługuje aktywność naukowo-seminaryjna firm - Boehringer Ingelheim oraz IDEXX Laboratories, które poza innymi organizowanymi przez siebie wydarzeniami, również wspólnie zorganizowały cykl seminariów kardiologicznych.
autor: Monika Cukiernik
str. 96
20 listopada 2010 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się doroczna, IX Międzynarodowa Konferencja Hipiatryczna poświęcona okulistyce koni. Konferencję zorganizowało Polskie Towarzystwo Hipiatryczne przy współudziale Wydziału Medycyny »
str. 97
W sobotę 20 listopada br. w Warszawie odbyły się warsztaty na temat: Czy potrafię poprawić dochodowość mojej praktyki weterynaryjnej o 20% bez nakładów finansowych?

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.