Archiwum

W tym wydaniu publikujemy materiał dotyczący stanów nagłych w endokrynologii psów. W artykule autorzy zaprezentowali najtrudniejsze problemy nagłych przypadków w endokrynologii u tych zwierząt, skupiając się przede wszystkim na szybkiej pomocy, a w algorytmie przedstawili schematy postępowania dla przełomu nadnerczowego, kwasicy ketonowej i śpiączki hipometabolicznej. Poza tym w numerze zastosowanie komórek macierzystych izolowanych z tkanki tłuszczowej w medycynie regeneracyjnej.

VET-NEWS

autor: Anna Niziurska
str. 6
Warsztaty "Anestezjologia w praktyce", kursy Lubelskiej Polikliniki Weterynaryjnej, propozycja rocznego stażu dla absolwentów - te i wiele innych interesujących wiadomości właśnie tutaj!

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 8
Z wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii wiąże się dostęp do informacji o zwierzęciu i jego posiadaczu. Ich ujawnienie może prowadzić do naruszenia tajemnicy lekarskiej. Obowiązek dochowania tajemnicy wynika z zasad etyki »

CHIRURGIA

autor: prof. dr hab. Gilles Dupre, prof. dr Gerhard Oechtering, dr wet. Laurent Findji
str. 18
Rozpoznanie upośledzenia górnych dróg oddechowych można postawić na podstawie wywiadu, oceny sposobu oddychania psa oraz diagnostyki obrazowej.

ORTOPEDIA

autor: lek. wet. Artur Sokołowski, dr n. biol. Joanna Sanford, lek. wet. Ryszard Iwanicki, dr hab. Roman Aleksiewicz, dr n. wet. Marek Kostrzewski, prof. zw. dr hab. Krzysztof Kostro
str. 24
Zastosowanie w lecznictwie zwierząt macierzystych komórek mezenchymalnych (MSC) izolowanych z tkanki tłuszczowej pacjenta jest obecnie nowatorskim kierunkiem weterynaryjnej medycyny regeneracyjnej. Podstawowym celem takiej procedury leczniczej jest uruchomienie naturalnych procesów skutkujących »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 30
Starzenie się jest naturalnym procesem, któremu podlega każdy żyjący organizm. Wraz ze zmianami, zachodzącymi w organizmie zaleca się odpowiednią korektę żywienia. Każdorazowo karma, suplementy czy inne dodatki powinny być dobierane »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: lek. wet. Artur Zalewski, dr n. wet. Kourou Dembele
str. 34
Ropne zapalenia skóry (ropowice) są obecnie jedną z dwóch najczęściej występujących chorób skóry u psów, rzadziej u kotów. Główną przyczyną ropowic są bakterie gram-dodatnie i gram-ujemne występujące na skórze zdrowych »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, dr n. wet. Marcin Jankowski, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, lek. wet. Maciej Grzegory
str. 38
Marskość wątroby u psów jest przewlekłą chorobą w przebiegu, której dochodzi do niszczenia struktury zrazików i naczyń wątrobowych której towarzyszy rozrost tkanki łącznej. W następstwie tych zmian dochodzi do niewydolności »

ROZRÓD

autor: lek. wet. Ewa Stańczyk, dr hab. n. wet. Wojciech Niżański, dr n. wet. Michał Dzięcioł, prof. dr hab. Jan Twardoń
str. 42
Ciąża po niechcianym pokryciu, to problem z którym lekarze weterynarii spotykają się często w codziennej praktyce. Postępowanie ze zwierzęciem, którego właściciel podejrzewa, że mogło zostać pokryte, zależy od oceny prawdopodobieństwa »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, dr med. Maria Saduś - Wojciechowska, dr n. wet. Dariusz Jagielski
str. 48
Leczenie wspomagające w onkologii polega na zapobieganiu oraz terapii efektów ubocznych pojawiających się w chorobie nowotworowej oraz w czasie leczenia. W tych artykułach zawarto uwagi pomocne we wdrażaniu i stosowaniu »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: dr n. wet. Marcin Gołyński, dr n. wet. Marcin Szczepanik, lek.wet. Łukasz Adamek, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 58
W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy stanów nagłych w endokrynologii psów. W skrócie opisano wiodące objawy oraz metody leczenia służące udzieleniu pierwszej pomocy w przypadku przełomu nadnerczowego, cukrzycowej kwasicy ketonowej oraz »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: prof. Kenny Simpson
str. 64
Obecnie wśród lekarzy weterynarii normalną praktyką w przypadku choroby zapalnej jelit psów jest zalecanie, oprócz leków przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych czy immunosupresyjnych, zmiany diety na nową. Jakie są jednak dowody potwierdzające konieczność »

DERMATOLOGIA

autor: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza, dr n. wet. Joanna Czogała
str. 66
Zabarwienie skóry zależy w główniej mierze od zawartych w niej barwników, z których najistotniejszym jest melanina wytarzana przez komórki barwnikowe w procesie zwanym pigmentacją. Patologiczne nasilenie procesu pigmentacji – hiperpigmentacja, »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Marlena Kowalczuk-Jaszczur, lek. wet. Maria Chmielewska, dr n. wet. Beata Degórska
str. 72
Rak płaskonabłonkowy histologicznie klasyfikowany jest jako nowotwór pochodzenia nabłonkowego, rzadko dający przerzuty. Choroba zazwyczaj występuje u starszych zwierząt, najczęściej u psów. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu leczenie może być »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Katarzyna Paździor, dr n. wet. Iwona Otrocka-Domagała, lek. wet. Michał Gesek, prof. dr hab. Tadeusz Rotkiewicz
str. 77
Badanie cytologiczne to nieinwazyjna metoda diagnostyczna pozwalająca w krótkim czasie ukierunkować leczenie lub dalszą diagnostykę. Prawidłowy sposób pobrania, opisania i zabezpieczania materiału gwarantuje otrzymanie miarodajnego wyniku. Badanie histopatologiczne w większości »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda
str. 84
Tylko szczegółowe badanie daje możliwość zdiagnozowania zapalenia ucha środkowego i wywołanego przez nie zespołu Hornera u szczura. Mimo dobrania odpowiedniego antybiotyku należy także pamiętać o ustaleniu dobrej częstotliwości i długości »

WARTO WIEDZIEĆ

str. 88
Publikacja stanowi fragment książki pt. "Techniki opatrywania i unieruchamiania urazów u małych zwierząt".

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 90
Weterynaryjna kontrola graniczna, decyzje powiatowego lekarza weterynarii, zwalczanie choroby niebieskiego języka - te i inne zmiany w prawie dotyczące lekarzy weterynarii właśnie tutaj.

VET-BIZNES

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 92
Działalność każdego przedsiębiorstwa, w tym także zakładu leczniczego dla zwierząt (ZLZ), ma kilka podstawowych celów ekonomicznych, jakie powinno osiągnąć. Należą do nich: maksymalizacja zysku i sprzedaży, przetrwanie firmy, osiągnięcie satysfakcjonującego »

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 105
Dr n. wet. Kamila Glińska-Suchocka pracuje w Klinice Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 106
24 i 25 listopada odbyła się konferencja połączona z warsztatami dermatologiczno-endokrynologicznymi na temat chorób nadnerczy i steroidoterapii u psów. Na zaproszenie naszej redakcji do Katowic przybyli prelegenci mający ogromne doświadczenie »
autor: Monika Cukiernik
str. 107
W listopadzie Sekcja Dermatologii Weterynaryjnej PSLWMZ wraz z Warmińsko-Mazurską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną zaprosiły lekarzy weterynarii na X Warsztat Dermatologiczne, które odbyły się w Starych Jabłonkach na Mazurach.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.