Archiwum

Październik dla naszej redakcji z paru względów to bardzo ważny miesiąc. W bieżącym wydaniu prezentujemy po raz pierwszy Państwu nową publikację książkową poświęconą chorobom gryzoni. „Choroby zakaźne myszy i szczurów” będzie pomocnym uzupełnieniem Państwa biblioteczki lekarskiej, a wizyty tych małych pacjentów nie będą już stanowiły problemu. Lekarze z Uniwersytety Przyrodniczego w Lublinie opisali najczęściej spotykane przypadki kliniczne a także zabiegi lekarsko-weterynaryjne przeprowadzane na szczurach i myszach. To jedyny w Polsce zbiór praktycznych porad niezbędnych w leczeniu gryzoni. Więcej informacji na temat tej pozycji możecie Państwo przeczytać na stronie 46.
Drugim ważnym październikowym wydarzeniem jest szkolenie z zakresu anestezjologii, które nasza redakcja organizuje 23 października. Podczas szkolenia istnieje możliwość konsultacji trudnych »

TEMAT NUMERU

autor: Magdalena Potysz-Drab
str. 8
Lekarze z branży weterynaryjnej coraz chętniej sięgają po leasing jako formę finansowania swojej działalności. Wpływ na ten fakt ma niewątpliwie istniejąca na rynku oferta firm leasingowych, która jest równie korzystna »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz
str. 10
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego u psów jest najczęściej spotykanym problemem ortopedycznym u psów. Dotyczy ono zarówno zerwania całkowitego, jak i częściowego więzadła, a konsekwencją tego jest uszkodzenie pozostałych struktur kolana. »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 20
Kwasica ketonowa jest groźnym dla życia powikłaniem cukrzycy. Duża liczba czynników sprzyjających do jej wystąpienia sprawia, że postępowanie terapeutyczne jest trudne i wymaga wielu badan dodatkowych w celu prawidłowego monitorowania »

GERIATRIA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Madany
str. 22
Celem artykułu jest prezentacja zmian zachodzących z wiekiem w układzie krążenia u psów, a także przedstawienie istotnych klinicznie elementów diagnostyki i terapii podczas przebiegu najczęściej występujących chorób serca. Choroby te »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand, lek. wet. Anna Kuziemska
str. 28
Przygotowując schemat leczenia farmakologicznego choroby nowotworowej należy uwzględnić wiele różnych aspektów, poczynając od chemiowrażliwości komórek nowotworowych, poprzez ogólną kondycję zwierzęcia, na możliwościach logistycznych i finansowych właściciela skończywszy.
autor: lek. wet. Joanna Wincza, Johan de Vos, lek. wet. Estera Zawłocka-Hutny, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 32
Schorzenia nowotworowe są najczęściej występującymi chorobami i główną przyczyną śmierci zwierząt towarzyszących w starszym wieku. Występowanie guzów jest zależne od kilku czynników, takich jak: wydłużony czas życia, zaburzenia genetyczne, ekspozycja »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Maciej Grzegory, dr hab. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Marcin Jankowski, dr n. wet. Jolanta Spużak, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 40
Zwężenie przełyku (stenosis oesophagi) jest chorobą, w której dochodzi do nadmiernego zwężenia światła tego narządu. Najczęstszymi przyczynami zwężenia przełyku są: ciała obce zalegające w świetle przełyku, co w konsekwencji »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Anna Kuziemska, dr n. wet. Paweł Jonkisz, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 42
Guzy nowotworowe w obrębie pęcherza moczowego stanowią mniej niż 2 % wszystkich nowotworów u psów. Spośród objawów klinicznych związanych z procesem nowotworzenia w obrębie pęcherza moczowego na plan pierwszy wysuwa »

OKULISTYKA

autor: lek. wet. Paweł Stefanowicz, lek. wet. Jacek Garncarz
str. 48
W artykule omówiono najczęstsze przyczyny nadmiernego łzawienia oraz problem  przebarwień włosów psów ras, u których stanowi to szczególnie częsty, oraz  z racji barwy sierści, wyjątkowo widoczny problem. (m.in. Teriery maltańskie, »

NEUROLOGIA

autor: lek. wet. Miłosława Kwiatkowska, dr hab. Andrzej Pomianowski
str. 54
W codziennie praktyce weterynaryjnej mamy do czynienia z chorobami rdzenia kręgowego. Często po wykonaniu badania neurologicznego niełatwo jest wyciągnąć odpowiednie wnioski tak, aby zlokalizować gdzie tkwi „problem” i określić, która »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 63
Wrodzona wada serca (CHD) jest definiowany jako morfologiczna wada serca albo wada związana z dużymi naczyniami, obecna przy narodzinach. Wady wrodzone są spowodowane przez uszkodzenia albo zatrzymanie w rozwoju w »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: dr n. wet. Robert Karczmarczyk
str. 66
Przenoszona przez kleszcze borelioza coraz częściej dotyka ludzi i zwierzęta. Jednak będąc przedmiotem ciągłego zainteresowania mediów, stała się chorobą "modną", a przez trudności w jednoznacznym postawieniu diagnozy, nadrozpoznawalną.
autor: lek. wet. Maciej Kucharski
str. 68
Atopowe zapalenie skóry u psów jest chorobą o złożonej etiologii, w przebiegu której stwierdza się podwyższony poziom specyficznych IgE przeciwko alergenom środowiskowym. W patogenezie tej choroby udział biorą również IgG, »

VET-EDUKACJA

str. 74

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Linda P. Case
str. 76
Optymalne żywienie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu oraz utrzymania psów w zdrowiu i pełnej witalności przez całe ich życie. Podawanie dodatków żywieniowych, przekarmianie lub nieodpowiedni pokarm, może prowadzić do »

GADY

autor: lek. wet. Aleksandra Maluta
str. 84
U węży, które co raz częściej trafiają do naszych gabinetów podobnie jak u ssaków zdarzają się zaburzenia nerwowe. Choć zawsze objawy ze strony układu nerwowego są wyzwaniem dla lekarza weterynarii, »

KONIE

autor: lek. wet. Waldemar Kotowicz, dr n. wet. Łukasz Adaszek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 90
Artykuł przedstawia opis dwóch przypadków piroplazmozy u koni w Polsce. Były to: ogier w wieku 2 lat, chorujący z objawami gorączki, anemii, brakiem apetytu i osłabieniem mięśni oraz 4-letnia klacz »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 94
Z dr. n. wet. Romanem Aleksiewiczem, Prezesem – Elektem PSLWMZ, który za niedługo obejmie funkcję Prezesa oraz założycielem Sekcji Diagnostyki Obrazowej PSLWMZ, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 96
Uniwersytet Ludwiga Maximiliana w Monachium nadał prof. Ryszardowi Badurze godność doktora honorowego. To już trzeci tytuł honorowy, który otrzymał prof. Ryszard Badura. W roku 1999 wyróżniła go nim Akademia Rolnicza »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.