Archiwum

Z ogromną przyjemnością chciałam Państwa poinformować, że nasza redakcja wprowadziła w październiku na rynek nowe czasopismo o nazwie VetPersonel, którego odbiorcą jest personel biorący udział w procesie leczenia, obsługi klienta, opiece, pielęgnacji oraz szkoleniu zwierząt. Podczas wielu rozmów z lekarzami przewijał się temat dotyczący dalszego kształcenia personelu pomocniczego. Personelu, który w coraz większy sposób odciąża lekarza w codziennych obowiązkach. Warto zaznaczyć, że tematyka nowego czasopisma obejmować będzie także dziedziny dopiero rozwijające się na naszym rynku weterynaryjnym tj: rehabilitacja czy pielęgnacja zwierzęca.
Personel weterynaryjny jest częścią zespołu, który wpływa na wizerunek Państwa gabinetów i klinik. Warto zadbać o prawidłow przekaz informacji oraz odpowiednią wiedzę tych osób, szczególnie, że często to »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 8
Do chwili obecnej nikt nie wymyślił skutecznej recepty, jak uniknąć roszczeń ze strony naszych klientów. Śmiem nawet twierdzić, że nikt takiej recepty nie opracuje i nie wymyśli.

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Piotr Trębacz, lek. wet. Ewa Trębacz, lek. wet. Robert Marczak
str. 14
W przypadku ciężkich urazów (zwichnięcia,złamania wewnątrzstawowe, uszkodzenie aparatu więzadłowego) lub zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych nadgarstka, najlepsze efekty leczenia daje artrodeza. Można przeprowadzić całkowitą (usztywnienie wszystkich stawów) lub częściową artrodezę nadgarstka (usztywnienie »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Jacek Kutrzuba, lek. wet. Paweł Klimiuk, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 20
Białaczka kotów jest ciężką zakaźną chorobą stanowiącą poważny problem terapeutyczny zarówno w Polsce jak i na świecie. W przebiegu choroby często dochodzi do rozwoju chłoniaków. Artykuł przedstawia opis choroby dwóch »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Monika Chrząstowska
str. 28
Oprócz wielu schorzeń o znanej etiologii, szeroko opisanych w literaturze fachowej, coraz więcej opisuje się przypadków chorób przewodu pokarmowego o przyczynie idiopatycznej. Do takich czynników wywołujących zaburzenia żołądkowo-jelitowe zaliczane są »

NEUROLOGIA

autor: prof. dr hab. Zbigniew Adamiak, prof. UWM lek. wet. Aneta Bocheńska, lek. wet. Miłosława Kwiatkowska, dr hab. Andrzej Pomianowski
str. 32
W przypadku padaczki występującej u psa w wieku, tzn. powyżej 5. lat, należy skupić się na znalezieniu jej przyczyny. Bardzo przydatny jest akronim VITAMIN D. Do najczęstszych przyczyn choroby należą »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Marcin Bojarski, dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 38
Paranowotworowe zespoły hypereozynofilowe są rzadko spotykanym objawem w nowotworach, najczęściej pojawiają się w chłoniakach limfocytów T. Występują również w innych nowotworach, głównie rakach (m.in. gruczołów okołoodbytowych, płuc, ślinianek, jajnika). Towarzyszyć »

OKULISTYKA

autor: lek. wet. Anna Cisło-Pakuluk
str. 46
Ultrasonografia jest elementem badania okulistycznego, które dostarcza cennych informacji na temat patologii gałki ocznej i przestrzeni zagałkowej. Jest bezpieczną i łatwą metodą obrazowania struktur wewnątrzgałkowych, a zwłaszcza tylnego odcinka gałki »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker
str. 52
Opisano przypadek nużycy uogólnionej powikłanej głębokim ropnym zapaleniem skóry u dwuletniej suki rasy yorkshire terrier. Rozpoznanie postawiono na podstawie wywiadu, objawów klinicznych oraz badań zeskrobin skórnych i trichografii. W leczeniu »

KAZUISTYKA

autor: Anna Szachowicz, dr n. wet. Roman Dąbrowski, dr n. wet. Piotr Brodzki, dr n. wet. Anna Śmiech
str. 56
Nowotwory występujące u suk w obrębie układu rozrodczego stanowią mniej niż 0,5% wszystkich przypadków nowotworów diagnozowanych u tego gatunku zwierząt. Jednym z nich jest mięśniak gładkokomórkowy (leiomyoma), zwany też włókniakiem »

PRZEWODNIK

autor: A. Fontbonne, Toni Fausto
str. 60
Prostata jest jedynym gruczołem płciowym dodatkowym u psa (nie ma pęcherzyków nasiennych u tego gatunku). Podczas ejakulacji prostata produkuje duże ilości wydzieliny szczególnie w jej ostatniej frakcji (trzecia frakcja »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 64
Możliwość zastosowania badania Dopplerowskiego w niebywały wprost sposób zwiększyła zakres diagnostyczny badania echokardiograficznego. Wykorzystując dobrodziejstwa efektu Dopplera jesteśmy w stanie wykrywać i analizować ruch krwinek określając równocześnie kierunek, szybkość, charakter »
autor: lek. wet. Katarzyna Kraszewska
str. 69
Omdlenia u psów stanowią w kardiologii weterynaryjnej duży problem. Artykuł ten ma na celu ułatwienie rozpoznawania i leczenia schorzeń, które mogą powodować te ciężkie stany u psów. Dzięki zawartej w »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad, dr inż. Jacek Wilczak
str. 72
Artykuł charakteryzuje krótko grupy produktów stosowanych w dietach domowych, przeznaczonych dla zdrowych psów i kotów oraz schemat ich bilansowania. Dodatkowo załączono gotowe receptury diet domowych i tabele wybranych składników pokarmowych, »
autor: dr inż. Jacek Wilczak, dr n. wet. Michał Jank, mgr inż. Dariusz Kamola, mgr inż. Adam Prostek
str. 79
Zadaniem prawidłowo zbilansowanej i skomponowanej diety jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz zabezpieczenie przed powstawaniem chorób wynikających z narażenia organizmu na czynniki uszkadzające jego homeostazę. Wśród tych chorób najważniejsze »

VET-PRESS

autor: dr n. wet. Jerzy Gawor
str. 86
Niniejszy tekst został napisany po lekturze zaleceń WSAVA dotyczących oceny odżywienia zwierząt, a także pod wrażeniem spotkań i dyskusji w czasie podróży do USA i Kanady. Jako przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia »

GADY

autor: dr n. wet. Jarosław Zajączkowski
str. 88
Ameboza, zwana potocznie  „zgnilcem jelit”, jest  chorobą pasożytniczą przewodu pokarmowego gadów, powodującą poważne straty w kolekcjach węży, utrzymywanych zarówno w warunkach amatorskich jak i profesjonalnych (ogrody zoologiczne). Do zakażenia »

VET-BIZNES

autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 92
W przedstawionej publikacji został opisany przypadek, w którym firma świadcząca usługi ubezpieczenia skierowała do rzecznika odpowiedzialności pismo, w którym zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, czy zostało wszczęte postępowanie »
autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 94
Wykorzystanie internetu w praktyce weterynaryjnej ogranicza się, w ponad 90% przypadków, do stworzenia strony firmowej, jako swoistej wizytówki placówki i lekarzy w niej pracujących. Biorąc pod uwagę to, że internet »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 96
Jeśli ktoś trzy lata temu wyjechał na Marsa, czy choćby oddychał atmosferą Pól Marsowych i właśnie wrócił, to wchodząc do polskiej lecznicy przetrze oczy ze zdumienia: zaroiło się wszędzie od »

WYWIAD

str. 98
Z prof. Gillem Dupré, szefem Wydziału Chirurgii Małych Zwierząt, Oftalmologii i Stomatologii Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-IMPREZY

str. 101
Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaprosiła na Sympozjum „Problemy w rozrodzie psów i kotów – płodność, ciąża, noworodek”, które odbyło się 2-3 »
autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 102
I nadszedł ten czas. Jeden weekend w roku nobliwi panowie doktorzy i dystyngowane panie doktor zamieniają białe koszule, krawaty czy eleganckie żakiety na ubiór ze skóry, kevlaru lub innych materiałów »
autor: lek. wet. Michał Sokół
str. 104
12 czerwca 2011 r. w Grodzisku Wlkp. odbyły się I Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii w Półmaratonie. Była to jedna z dodatkowych klasyfikacji odbywającego się tego dnia V Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka”. Na starcie »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.