Wydania specjalne: 8_2011_10

10/2011, październik Okładka
Z ogromną przyjemnością chciałam Państwa poinformować, że nasza redakcja wprowadziła w październiku na rynek nowe czasopismo o nazwie VetPersonel, którego odbiorcą jest personel biorący udział w procesie leczenia, obsługi klienta, opiece, pielęgnacji oraz szkoleniu zwierząt. Podczas wielu rozmów z lekarzami przewijał się temat dotyczący dalszego kształcenia personelu pomocniczego. Personelu, który w coraz większy sposób odciąża lekarza w codziennych obowiązkach. Warto zaznaczyć, że tematyka nowego czasopisma obejmować będzie także dziedziny dopiero rozwijające się na naszym rynku weterynaryjnym tj: rehabilitacja czy pielęgnacja zwierzęca. Personel weterynaryjny jest częścią zespołu, który wpływa na wizerunek Państwa gabinetów i klinik. Warto zadbać o prawidłow przekaz informacji oraz odpowiednią wiedzę tych osób, szczególnie, że często to właśnie te osoby jako pierwsze spotykają się i rozmawiają z właścicielami zwierząt. Osoby zainteresowane czasopismem VetPersonel zapraszam na nasze stoisko podczas Kongresu PSLWMZ. Każda Państwa opinia o nowym czasopiśmie będzie dla nas cenną wskazówką. 15 października chciałam Państwa dodatkowo zaprosić na konferencję z zakresu dermatologii z udziałem dr Joanny Karaś Tęczy oraz dr Joanny Czogały. Już dzisiaj mogę zdradzić, że podczas tego spotkania przygotowane będą dla uczestników ciekawe konkursy i cenne narody. Życząc udanej lektury mam nadzieję, na spotkanie z Państwem podczas konferencji w Katowicach, a potem w Warszawie na Kongresie PSLWMZ. Zapraszam na nasze stoisko. Miło będzie nam Państwa gościć. Do zobaczenia

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 8
Do chwili obecnej nikt nie wymyślił skutecznej recepty, jak uniknąć roszczeń ze strony naszych klientów. Śmiem nawet twierdzić, że nikt takiej recepty nie opracuje i nie wymyśli.

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Piotr Trębacz, lek. wet. Ewa Trębacz, lek. wet. Robert Marczak
str. 14
W przypadku ciężkich urazów (zwichnięcia,złamania wewnątrzstawowe, uszkodzenie aparatu więzadłowego) lub zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych nadgarstka, najlepsze efekty leczenia daje artrodeza. Można przeprowadzić całkowitą (usztywnienie wszystkich stawów) lub częściową artrodezę nadgarstka (usztywnienie »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Jacek Kutrzuba, lek. wet. Paweł Klimiuk, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 20
Białaczka kotów jest ciężką zakaźną chorobą stanowiącą poważny problem terapeutyczny zarówno w Polsce jak i na świecie. W przebiegu choroby często dochodzi do rozwoju chłoniaków. Artykuł przedstawia opis choroby dwóch »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Monika Chrząstowska
str. 28
Oprócz wielu schorzeń o znanej etiologii, szeroko opisanych w literaturze fachowej, coraz więcej opisuje się przypadków chorób przewodu pokarmowego o przyczynie idiopatycznej. Do takich czynników wywołujących zaburzenia żołądkowo-jelitowe zaliczane są »

NEUROLOGIA

autor: prof. dr hab. Zbigniew Adamiak, prof. UWM lek. wet. Aneta Bocheńska, lek. wet. Miłosława Kwiatkowska, dr hab. Andrzej Pomianowski
str. 32
W przypadku padaczki występującej u psa w wieku, tzn. powyżej 5. lat, należy skupić się na znalezieniu jej przyczyny. Bardzo przydatny jest akronim VITAMIN D. Do najczęstszych przyczyn choroby należą nowotwory OUN oraz zmiany pourazowe. Wśród badań dodatkowych należy wykonać badanie krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego, oraz badania obrazowe, tj. badanie radiograficzne oraz badanie MRI. Dobór metody postępowania w przypadku padaczki wtórnej zależy od przyczyny, która ją wywołała. Jednakże zawsze należy kontrolować napady, wdrażając leczenie przeciwpadaczkowe.
W przypadku padaczki występującej u psa w wieku, tzn. powyżej 5. lat, należy skupić się na znalezieniu jej przyczyny. Bardzo przydatny jest akronim VITAMIN D. Do najczęstszych przyczyn choroby należą »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Marcin Bojarski, dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 38
Paranowotworowe zespoły hypereozynofilowe są rzadko spotykanym objawem w nowotworach, najczęściej pojawiają się w chłoniakach limfocytów T. Występują również w innych nowotworach, głównie rakach (m.in. gruczołów okołoodbytowych, płuc, ślinianek, jajnika). Towarzyszyć »

OKULISTYKA

autor: lek. wet. Anna Cisło-Pakuluk
str. 46
Ultrasonografia jest elementem badania okulistycznego, które dostarcza cennych informacji na temat patologii gałki ocznej i przestrzeni zagałkowej. Jest bezpieczną i łatwą metodą obrazowania struktur wewnątrzgałkowych, a zwłaszcza tylnego odcinka gałki »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker
str. 52
Opisano przypadek nużycy uogólnionej powikłanej głębokim ropnym zapaleniem skóry u dwuletniej suki rasy yorkshire terrier. Rozpoznanie postawiono na podstawie wywiadu, objawów klinicznych oraz badań zeskrobin skórnych i trichografii. W leczeniu »

KAZUISTYKA

autor: Anna Szachowicz, dr n. wet. Roman Dąbrowski, dr n. wet. Piotr Brodzki, dr n. wet. Anna Śmiech
str. 56
Nowotwory występujące u suk w obrębie układu rozrodczego stanowią mniej niż 0,5% wszystkich przypadków nowotworów diagnozowanych u tego gatunku zwierząt. Jednym z nich jest mięśniak gładkokomórkowy (leiomyoma), zwany też włókniakiem »

PRZEWODNIK

autor: A. Fontbonne, Toni Fausto
str. 60
Prostata jest jedynym gruczołem płciowym dodatkowym u psa (nie ma pęcherzyków nasiennych u tego gatunku). Podczas ejakulacji prostata produkuje duże ilości wydzieliny szczególnie w jej ostatniej frakcji (trzecia frakcja »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 64
Możliwość zastosowania badania Dopplerowskiego w niebywały wprost sposób zwiększyła zakres diagnostyczny badania echokardiograficznego. Wykorzystując dobrodziejstwa efektu Dopplera jesteśmy w stanie wykrywać i analizować ruch krwinek określając równocześnie kierunek, szybkość, charakter »
autor: lek. wet. Katarzyna Kraszewska
str. 69
Omdlenia u psów stanowią w kardiologii weterynaryjnej duży problem. Artykuł ten ma na celu ułatwienie rozpoznawania i leczenia schorzeń, które mogą powodować te ciężkie stany u psów. Dzięki zawartej w »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad, dr inż. Jacek Wilczak
str. 72
Artykuł charakteryzuje krótko grupy produktów stosowanych w dietach domowych, przeznaczonych dla zdrowych psów i kotów oraz schemat ich bilansowania. Dodatkowo załączono gotowe receptury diet domowych i tabele wybranych składników pokarmowych, »
autor: dr inż. Jacek Wilczak, dr n. wet. Michał Jank, mgr inż. Dariusz Kamola, mgr inż. Adam Prostek
str. 79
Zadaniem prawidłowo zbilansowanej i skomponowanej diety jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz zabezpieczenie przed powstawaniem chorób wynikających z narażenia organizmu na czynniki uszkadzające jego homeostazę. Wśród tych chorób najważniejsze »

VET-PRESS

autor: dr n. wet. Jerzy Gawor
str. 86
Niniejszy tekst został napisany po lekturze zaleceń WSAVA dotyczących oceny odżywienia zwierząt, a także pod wrażeniem spotkań i dyskusji w czasie podróży do USA i Kanady. Jako przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia »

GADY

autor: dr n. wet. Jarosław Zajączkowski
str. 88
Ameboza, zwana potocznie  „zgnilcem jelit”, jest  chorobą pasożytniczą przewodu pokarmowego gadów, powodującą poważne straty w kolekcjach węży, utrzymywanych zarówno w warunkach amatorskich jak i profesjonalnych (ogrody zoologiczne). Do zakażenia »

VET-BIZNES

autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 92
W przedstawionej publikacji został opisany przypadek, w którym firma świadcząca usługi ubezpieczenia skierowała do rzecznika odpowiedzialności pismo, w którym zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, czy zostało wszczęte postępowanie »
autor: dr n. wet. Jarosław Sobolewski
str. 94
Wykorzystanie internetu w praktyce weterynaryjnej ogranicza się, w ponad 90% przypadków, do stworzenia strony firmowej, jako swoistej wizytówki placówki i lekarzy w niej pracujących. Biorąc pod uwagę to, że internet »
autor: Andrzej Miechowicz
str. 96
Jeśli ktoś trzy lata temu wyjechał na Marsa, czy choćby oddychał atmosferą Pól Marsowych i właśnie wrócił, to wchodząc do polskiej lecznicy przetrze oczy ze zdumienia: zaroiło się wszędzie od »

WYWIAD

str. 98
Z prof. Gillem Dupré, szefem Wydziału Chirurgii Małych Zwierząt, Oftalmologii i Stomatologii Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-IMPREZY

str. 101
Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaprosiła na Sympozjum „Problemy w rozrodzie psów i kotów – płodność, ciąża, noworodek”, które odbyło się 2-3 »
autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 102
I nadszedł ten czas. Jeden weekend w roku nobliwi panowie doktorzy i dystyngowane panie doktor zamieniają białe koszule, krawaty czy eleganckie żakiety na ubiór ze skóry, kevlaru lub innych materiałów »
autor: lek. wet. Michał Sokół
str. 104
12 czerwca 2011 r. w Grodzisku Wlkp. odbyły się I Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii w Półmaratonie. Była to jedna z dodatkowych klasyfikacji odbywającego się tego dnia V Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka”. Na starcie »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.