Archiwum

Drodzy Czytelnicy!

Przed Państwem kolejny, październikowy numer „Weterynarii w Praktyce”. Dołożyliśmy starań, aby zawierał on wiele interesujących i przede wszystkim przydatnych w codziennej pracy artykułów.

Tematem numeru jest tekst poświęcony roli techników weterynarii w gabinecie dla zwierząt. Swoje doświadczenia w pracy ze średnim personelem weterynaryjnym opisali: lek. wet. Małgorzata Gajewska, lek. wet. Mateusz Stachowiak, dr n. wet. Jacek Mederski i dr n. wet. Aleksander Gierek.

Polecam Państwa uwadze również tekst dr. n. wet. Marcina Jankowskiego zawierający opis postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w przypadku podejrzenia ciała obcego w przełyku. Autor przedstawił schemat działań lekarza weterynarii od wywiadu poprzez badanie, rozpoznanie, leczenie aż do oceny możliwych powikłań. Ponadto w tym wydaniu „Weterynarii w Praktyce” znajdą »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Małgorzata Gajewska
str. 8
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy w praktyce weterynaryjnej, gdzie nie ma recepcji, szpitala i zabiegów chirurgicznych na co dzień, potrzebny jest technik?

ENDOSKOPIA

autor: dr n. wet. Michał Jank, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Kamila Glińska-Suchocka
str. 12
Ciała obce umiejscawiające się w przełyku są najczęstszą przyczyną utrudnionego połykania i zwracania pokarmu (tzw. wymiotów rzekomych). Wśród zwierząt towarzyszących człowiekowi ciała obce w przełyku częściej spotykane są u psów, »

DIAGNOSTYKA

autor: dr n. wet. Tadeusz Narojek, Anna Płatek, lek. wet. Mateusz Hebel, lek. wet. Piotr Rząd, lek. wet. Luiza Trzuszczak, dr n. wet. Dariusz Niedzielski
str. 17
Nowotwory stanowią stosunkowo rzadko rozpoznawaną grupę chorób rdzenia kręgowego psów i kotów. Występują znacznie rzadziej niż nowotwory mózgu. Ich rozpoznanie możliwe jest głównie dzięki obrazowaniu przekrojowemu w tomografii komputerowej i »
autor: Aleksandra Małecka, lek. wet. Aleksandra Krygowska-Jankowska, lek. wet. Michał Jankowski
str. 25
Większość procesów nowotworowych jąder w początkowej fazie nie daje objawów klinicznych w postaci bolesności lub powiększenia obrysu narządu. W badaniu palpacyjnym zmiany często są niewyczuwalne, dlatego badanie ultrasonograficzne jąder »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Iwona Starczewska, prof. dr hab. Krzysztof Lutnicki, lek. wet. Marcin Bojarski, dr n. wet. Roman Aleksiewicz
str. 30
Syndrom urologiczny kotów lub choroba dolnych dróg moczowych (lower urinary tract disease -LUTD ) to zespół objawów klinicznych o różnorodnej etiologii. Stwierdzona lokalizacja złogu mineralnego w kikucie macicy jako przyczyna »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: lek. wet. Anna Kuziemska, dr n. wet. Paweł Jonkisz
str. 34
Dializa jest procesem, w którego efekcie dochodzi do oczyszczenia krwi z toksyn. Hemodializa wymaga dostępu do żyły szyjnej i zastosowania dializatora. Dializa otrzewnowa wymaga dostępu do jamy brzusznej i doboru »

KARDIOLOGIA

autor: lek. med. Krzysztof Nowak, dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 42
Zaburzenia rytmu serca stanową powszechny problem kliniczny w praktyce weterynaryjnej. Niestety, bardzo często leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. Metodą niefarmakologiczną, która pozwala na skuteczne leczenie arytmii, jest ablacja prądem o częstotliwości »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: lek. wet. Rafał Niziołek
str. 46
Celem dla lekarzy zajmujących się pacjentami w stanach nagłych jest zapewnienie właściwej pomocy w jak najkrótszym czasie. Najważniejsze są szybka ocena stanu klinicznego pacjenta i selekcja, która pozwala na określenie, »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: dr n. wet. Maciej Klockiewicz
str. 51
Od czasu do czasu zdarza się, iż przyroda zdaje się dyskretnie przypominać Szanownym Koleżankom i Kolegom – lekarzom weterynarii, że pomimo coraz to doskonalszych leków, pasożyty nadal istnieją i stanowią »

KAZUISTYKA

autor: Anna Misztal, dr n. wet Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 54
Niedoczynność tarczycy to zespół objawów klinicznych, wywołanych niedoborem bądź brakiem hormonów tarczycy. Choroba jest trudna do rozpoznania, ponieważ jej objawy kliniczne często są słabo wyrażone. Wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Joanna Czogała, lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza
str. 58
W poprzednich częściach cyklu opracowań dotyczących przydatności cytodiagnostyki w dermatologii weterynaryjnej omówiona została duża rola badania cytologicznego w przebiegu procesów zapalnych, alergicznych i nowotworowych skóry. Niniejsza praca poświęcona jest wykorzystaniu »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker
str. 67
W naszym klimacie tak zwany „sezon” występowania pcheł i kleszczy ma miejsce w miesiącach wiosenno-letnich. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że kleszcze mogą bytować w środowisku zewnętrznym nawet do późnych »
autor: Anna Kozłowska-Ryś
str. 69
Biostymulacja laserowa (LLLT) jest nowoczesną, interdyscyplinarną metodą leczniczą, znajdującą zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Obecnie nie dyskutuje się już o tym, czy laseroterapia o małej mocy jest skuteczna, ale o »

ŻYWIENIE

autor: mgr inż. Adam Prostek, mgr inż. Dariusz Kamola, dr n. wet. Michał Jank, dr inż. Jacek Wilczak
str. 70
W przypadku osobników chorych dieta ma istotny wpływ na proces leczenia i zdrowienia natomiast w przypadku osobników zdrowych ale będących przykładowo genetycznie predysponowanych do powstawania danej jednostki chorobowej jest czynnikiem »

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 76
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 79
Z dr. hab. Krzysztofem Kubiakiem – prof. nadzw., dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozmawia Monika Cukiernik.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.