Archiwum

W wydaniu dr n.med. Urszula Bartoszuk-Bruzzone przedstawia temat śluzakowatego zwyrodnienia zastawki mitalnej u psów. Polecamy: cytologia nowotworów mezenchymalnych, zespół nabytego niedoboru immunologicznego u kotów, dermatofitoza kotów, żywienie psów rosnących ras małych oraz wybrane aspekty znieczulenia ogólnego wziewnego u psów i kotów.

VET-NEWS

autor: Żaneta Szefer, Monika Cukiernik
str. 6
O nowych metodach sterylizacji, szybkim wykrywanie brucelozy oraz laseroterapia i laseropunktura w gojeniu ran - o tym, ale i nie tylko, przeczytasz w naszych newsach!

POLECAMY

autor: dr hab. Łukasz Adaszek, mgr inż. Beata Dzięgiel, lek. wet. Michał Bartnicki, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 12
Anaplazmoza granulocytarna jest transmisyjną zoonozą przenoszoną przez kleszcze, wywoływaną przez Anaplasma phagocytophilum. Wektorem bakterii są kleszcze Ixodes spp. Anaplasma namnaża się w neutrofi lach zakażonego osobnika, a sama choroba może mieć »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, dr n. wet. Marcin Janowski, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, lek. wet. Maciej Grzegory, lek. wet. Jadwiga Bąkowska
str. 20
Hemoabdomen (krwawienie do jamy otrzewnej) jest stanem stanowiącym duże zagrożenie dla życia zwierzęcia. Większość krwawień do jamy otrzewnej związanych z koagulopatią można opanować, stosując prawidłowe postępowanie farmakologiczne, jednak jeżeli przyczyną krwawienia »
autor: dr n. wet. Jerzy Ziętek, dr hab. Łukasz Adaszek, lek. wet. Jacek Kutrzuba
str. 23
Zespół nabytego niedoboru immunologicznego u kotów należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych tych zwierząt. Wspomniana infekcja została po raz pierwszy opisana w 1986 r. Czynnikiem etiologicznym jest wirus z rodzaju lentiwirusów, »

DIAGNOSTYKA

autor: prof. Robin W. Allison
str. 27
Do komórek pochodzenia mezenchymalnego zalicza się tkanki łączne, naczynia limfatyczne i krwionośne oraz komórki hematopoetyczne. Cytologicznie nowotwory hematopoetyczne stanowią oddzielną grupę nowotworów komórek okrągłych z powodu ich odrębnego wyglądu.
autor: dr n. wet. Karolina Błasiak, lek. wet. Piotr Błasiak, lek. wet. Urszula Ratajczak
str. 36
W niniejszym artykule przedstawiono przebieg badania ultrasonograficznego dolnych dróg moczowych psów i kotów. W pierwszej części opisano przygotowanie pacjenta, technikę badania oraz prawidłowy obraz ultrasonograficzny dolnych dróg moczowych. Ponadto opisano śródścienne »
autor: lek. wet. Magdalena Szweda, prof. dr hab. Józef Szarek, mgr inż. Krystyna Dublan
str. 45
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są najczęściej stosowanymi lekami na świecie; przyjmuje je 15% społeczeństwa, a około 5% wszystkich recept wystawianych jest na leki z tej grupy. NLPZ należą do najczęściej stosowanych »

PARAZYTOLOGIA

autor: lek. wet. Klaudiusz Oktawian Szczepaniak, dr n. wet. Anna Łojszczyk-Szczepaniak, dr n. wet. Małgorzata Matysek
str. 48
Artykuł przedstawia przegląd informacji poświęconych inwazji przywr z gatunku Troglotrema acutum. Typowym żywicielem tego pasożyta jest tchórz europejski (Mustela putorius). Wśród potencjalnych żywicieli przypadkowych T. acutum są liczne gatunki ssaków mięsożernych, »

OKULISTYKA

autor: dr n. wet. Marek Kostrzewski, lek. wet. Magdalena Sobczyk, lek. wet. Iwona Starczewska, dr hab. Roman Aleksiewicz
str. 54
Silny uraz gałki ocznej może skutkować wylewem krwi do przedniej komory oka. W przypadku nieskutecznej terapii farmakologicznej należy wykonać zabieg chirurgicznego usunięcia powstałego krwistka. Metoda emulsyfikacji płynowej soczewki stosowana w »

ŻYWIENIE

autor: dr inż. Jacek Wilczak, dr n. wet. Michał Jank
str. 59
W opracowaniu zestawiono podstawowe informacje na temat specyfiki żywienia rosnących psów ras małych. Omówiono zapotrzebowanie na składniki dostarczające energię, białko, tłuszcz i składniki mineralne. Szczególną uwagę zwrócono na możliwość wykorzystania »

DERMATOLOGIA

autor: dr hab., prof. nadzw. Jarosław Popiel, lek. wet. Agnieszka Cekiera, dr n. wet. Grzegorz Sapikowski
str. 67
Dermatofitoza jest to zakażenie tkanek skeratynizowanych, np. warstwy zrogowaciałej naskórka, pazurów czy sierści. Choroba wywołana jest przez dermatofity – keratynolityczne i keratynofilne grzyby należące do trzech głównych gatunków: Trichophyton, Microsporum »

STOMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Jerzy Gawor, lek. wet. Katarzyna Jodkowska, dr n. wet. Michał Jank
str. 74
Ponad 2/3 psów i kotów w wieku powyżej 2 lat wykazuje objawy chorób przyzębia, a wraz z wiekiem odsetek dotkniętych chorobą osobników rośnie. Pomimo wielu różnych metod i pomysłów na leczenie »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 80
Przewlekła zwyrodnieniowa choroba zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą prowadzącą do rozwoju lewostronnej niewydolności mięśnia sercowego u psów. Szacuje się, że problem ten (w różnym stopniu zaawansowania zmian) dotyczy ponad 70% »

KAZUISTYKA

autor: Jacek Ingarden, Maja Ingarden
str. 87
Nietrzymanie moczu jest jednym z dość często występujących powikłań pokastracyjnych u suk. Wiąże się to z przesunięciem pęcherza moczowego do jamy miednicznej. Skrócona cewka moczowa zwiększa swoją średnicę, zmniejszając jednocześnie »

ANESTEZJOLOGIA

autor: lek. wet. Katarzyna Siewruk, dr n. wet. Bartosz Pawliński, prof. dr hab. Zdzisław Gajewski, dr hab n. med. Barbara Lisowska
str. 91
Skomplikowane zabiegi operacyjne, jak również terapeutyczno-diagnostyczne, mogą być bezboleśnie i bezpiecznie przeprowadzone dzięki zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Głębokość znieczulenia wziewnego, w przeciwieństwie do znieczulenia infuzyjnego, można szybko i płynnie dostosować do natężenia bodźca »

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 97
O przemieszczaniu zwierząt domowych oraz wzorze dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Jerold S. Bell, Kathlen E. Cavanagh, Larry P. Tilley, Francis W.K. Smith
str. 98
Wzmianki o bezwłosych kotach pojawiały się od dawna w Ameryce Centralnej oraz w Rosji (Peterbald), ale historia współczesnego sfinksa kanadyjskiego (nazywanego również po prostu sfinksem) zaczęła się w 1966 roku w »

PRZEWODNIK

autor: Gerhard Loesenbeck, lek. wet. Paweł Kalinowski
str. 100
Immunohistologia (immunohistochemia, IHC) to technika wykorzystywana do badania zatopionych w parafinie i utrwalonych formaliną tkanek w celu wykrycia określonych epitopów (antygenów). Pierwszym etapem jest zawsze badanie histologiczne, po którym wykonuje się analizę »

VET BIZNES

autor: Marek Tomaszewski
str. 102
Otwarcie własnego gabinetu wiąże się z załatwieniem wielu formalności i wizytą w urzędach. Aby rozwiać wątpliwości na temat tych formalności, poniżej zamieszczamy mały przewodnik wszystkich niezbędnych formalności, które muszą być dopełnione przed podjęciem działalności.

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 106
Zajmuje się kardiologią weterynaryjną. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, by sprawować jak najlepszą opiekę nad pacjentami. Obecnie jest rezydentką ECVIM-CA (European College of Veterinary Internal Medicine – Companion Animals) z »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 108
Choroby serca są bardzo częstym problemem zdrowotnym u małych zwierząt. Zaburzenia funkcjonowania układu krążenia mogą wystąpić u nich w każdym wieku, bez względu na płeć, rasę czy wielkość.
autor: Ewa Michalska
str. 109
Kolejne warsztaty poświęcone nowoczesnym schematom anestezjologicznym już za nami. Tym razem spotkaliśmy się w Wieliczce w Lecznicy „Arwet” dr. Rafała Korty. Spotkanie odbyło się w aurze optymizmu dzięki usposobieniu oraz profesjonalnemu »
str. 110
14-15.09.2013 roku odbył się zorganizowany przez firmę PROMORA POLSKA pierwszy w Polsce kurs laseropunktury weterynaryjnej (PCLAC).

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 112
Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.