Archiwum

Drodzy Czytelnicy!

Miło mi przekazać w Państwa ręce ostatni w tym roku numer „Weterynarii w Praktyce”.

Pragnę zachęcić Państwa do zapoznania się z tematem numeru, artykułem przygotowanym przez dr n. wet. Marka Kostrzewskiego pt. Terapia zapaleń kostnostawowych u psów z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. Medycyna regeneracyjna to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny weterynaryjnej. Zajmuje się procesem naprawy i odbudowy funkcjonalnych tkanek i narządów. Jedną z dostępnych metod leczenia w medycynie regeneracyjnej jest terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – właśnie to zagadnienie zostało omówione w artykule.

Zwracam Państwa uwagę również na artykuł przedstawiający zasady żywienia psów i kotów znajdujących się w stanie krytycznym. Lek. wet. Maciej Grzegory omówił w nim takie kwestie, jak »

TEMAT NUMERU

autor: dr n. wet. Marek Kostrzewski, dr hab. Roman Aleksiewicz, lek. wet. Małgorzata Bujna, prof. zw. dr hab. Krzysztof Kostro, lek. wet. Jerzy Kemilew
str. 6
Medycyna regeneracyjna to stosunkowo nowa, ale obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Zajmuje się ona procesem naprawy i odbudowy funkcjonalnych tkanek i narządow. W praktyce klinicznej wykorzystujemy „własny »

KARDIOLOGIA

autor: prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, lek. wet. Adrian Janiszewski, prof. Józef Nicpoń, lek. wet. Robert Pasławski, dr hab. n. wet. Urszula Pasławska
str. 13
Przezskórna perikardiotomia balonowa (PBP, percutaneous balloon pericardiotomy) jest skuteczną i bezpieczną metodą terapii przy nawracającym wysięku osierdziowym. Celem zabiegu jest stworzenie przy użyciu cewnika balonowego okienka w worku osierdziowym, przez »
autor: lek. wet. Rafał Niziołek
str. 18
Choroby układu sercowo-naczyniowego są u psów drugą w kolejności przyczyną śmierci z przyczyn innych niż urazowe. Najczęściej dotyka ona starsze psy z chorobą zastawki dwudzielnej i zastoinową niewydolnością krążenia. Złoty »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Paulina Uruska, dr n. wet. Piotr Sławuta
str. 28
Cukrzyca jest przewlekłym zaburzeniem endokrynologicznym występującym u kotów i psów, spowodowanym całkowitym lub częściowym brakiem insuliny, produkowanej przez komórki β wysepek trzustkowych, lub niewrażliwością komórek na ten hormon. Do wystąpienia »

Z KONKURSU

autor: lek. wet. Robert Gruszka
str. 34
Wymioty i biegunka są częstymi objawami chorobowymi występującymi u kotów. Wobec zróżnicowanych przyczyn, nierzadko możliwe jest tylko leczenie objawowe. Właściwe postępowanie dietetyczne jest elementem wpływającym na powodzenie procesu terapeutycznego. Niniejszy »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: lek. wet. Jadwiga Bąkowska, Bartłomiej Liszka, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, dr n. wet. Agnieszka Kurosad, lek. wet. Maciej Grzegory, dr n. wet. Marcin Jankowski
str. 37
Wspomaganie dietetyczne psów i kotów w stanie ciężkim stanowi nieodzowny element leczenia farmakologicznego. Większość hospitalizowanych zwierząt nie pobiera samodzielnie wystarczającej ilości pokarmu do pokrycia ich zapotrzebowania na energię, ani pozostałych »
autor: Kevin T. Corley
str. 46
Publikacja stanowi fragment książki pt. Postępowanie i leczenie w nagłych przypadkach chorób koni.

ENDOSKOPIA

autor: Edyta Ociepa, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Janowski, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, lek. wet. Maciej Grzegory, dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka
str. 48
Zapadanie się tchawicy jest zaburzeniem występującym głównie u psów ras małych i miniaturowych. Najczęstszym objawem klinicznym stwierdzanym w tej jednostce chorobowej jest kaszel, występujący najczęściej w stanach emocjonalnych oraz po »

KAZUISTYKA

autor: dr n. wet. Małgorzata Sobczak-Filipiak, lek. wet. Bożena Marczak, prof. dr hab. Józef Szarek
str. 54
Lipidoza mieszków włosowych zaliczana jest do chorób skóry noszących wspólną nazwę dysplazje mieszków włosowych. Występuje u młodych psów rasy rottweiler, u obu płci i charakteryzuje się utratą włosów koloru »
autor: lek. wet. Krzysztof Czogała, dr n. wet. Joanna Czogała
str. 59
Przypadki połknięcia ciał obcych w codziennej praktyce małych zwierząt zdarzają się dość często. Rodzaj i nasilenie objawów klinicznych zależy w głównej mierze od stopnia niedrożności powstającej w obrębie przewodu »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Anna Kuziemska, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 64
Biochemiczna analiza moczu zawiera oznaczenie obecności i poziomów między innymi glukozy, ciał ketonowych, hemoglobiny, bilirubiny i białka. Najczęstszą przyczyną stwierdzanej glikozurii jest cukrzyca. Wykazanie obecności białka w moczu nie jest »

ENDOKRYNOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, dr n. wet. Marcin Gołyński, dr n. wet. Piotr Wilkołek, lek.wet. Łukasz Adamek
str. 68
Karłowatość przysadkowa jest spowodowana całkowitym lub względnym niedoborem hormonu wzrostu. Typowym objawem jest karłowatość proporcjonalną. Schorzenie dotyczy głównie owczarków niemieckich, przypuszcza się, że przyczyną jest wada genetyczna, dziedziczona w sposób »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 72
Lecytyna należy do biologicznie czynnych fosfolipidów, stosowanych w medycynie, kosmetologii czy piekarnictwie. W leczeniu i profilaktyce wykorzystuje się zazwyczaj jej działanie kardio-, hepato-, neuro-protekcyjne oraz regulujące trawienie i wchłanianie tłuszczów, »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Robin W. Allison
str. 76
Aby zostać dobrym cytologiem, potrzeba dużo czasu i wiele praktyki. Dopiero po latach pracy można posiąść umiejętność rozróżniania zanieczyszczeń i artefaktów oraz rozpoznawania interesujących nas komórek.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: Anna Kozłowska-Ryś
str. 82

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 83
Odpady powstają we wszystkich placówkach świadczących usługi weterynaryjne w postaci zakładu leczniczego dla zwierząt oraz prowadzących badania naukowe i doświadczenia na zwierzętach. Zasady dotyczące postępowania z odpadami weterynaryjnymi uregulowane są »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 88
Z dr hab. Romanem Aleksiewiczem, Prezesem PSLWMZ oraz dr n. wet. Zbigniewem Blimke, Prezesem Elektem PSLWMZ, rozmawia Monika Cukiernik

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 90
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-PRESS

autor: dr n. wet. Jerzy Gawor
str. 93
Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt jest zrzeszone w Europejskiej i Światowej Federacji Lekarzy Małych Zwierząt od ponad 15 lat. Jako członek tych Federacji możemy starać się o organizację kongresów »
autor: Anna Niziurska
str. 94
Portal vetopedia.pl jest najstarszym i najpopularniejszym portalem weterynaryjnym, skierowanym zarówno do lekarzy weterynarii, jak i właścicieli zwierząt. Pomysł narodził się 9 lat temu jako odpowiedź na brak informacji w Internecie »

VET-IMPREZY

autor: Anna Niziurska
str. 95
22 września w Katowicach odbyła się organizowana przez naszą Redakcję konferencja pt. „Nagłe przypadki w weterynarii”. Licznie zgromadzeni lekarze weterynarii mogli wysłuchać wykładów lek. wet. Rafała Niziołka i dr n. »
autor: Monika Cukiernik
str. 96
Warszawa 5-7 października 2012
autor: Robert Kraczkowski
str. 97
Już po raz szósty w Hiszpanii odbyła się Południowoeuropejska Konferencja Weterynaryjna (Southern European Veterianary Conference). Wśród kilkutysięcznej rzeszy uczestników z całego świata liczną grupę stanowili polscy lekarze weterynarii.
autor: lek. wet. Artur Andrzejczak
str. 98
Zachowania kotów, ich osobliwości żywieniowe w zdrowiu i chorobie oraz „Klinika Przyjazna Kotom” były kluczowymi tematami IV Międzynarodowego Sympozjum Weterynaryjnego, które odbyło się 29 września br. w Warszawie. Organizatorem była »
autor: Anna Niziurska
str. 99
W dniach 13-15 września br. odbył się, organizowany co cztery lata, Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. W tym roku zaszczyt bycia gospodarzem XIV edycji przypadł Wydziałowi Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.